مجلس ایران دات كام
جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه؛

ممنوعیت آبیاری فضای سبز اماکن دولتی با آب آشامیدنی

ممنوعیت آبیاری فضای سبز اماکن دولتی با آب آشامیدنی

به گزارش مجلس ایران دات کام، مجلس در مصوبه ای مقرر کرد آبیاری فضای سبز با استفاده از آب آشامیدنی در صورت وجود آب جایگزین به تشخیص وزارت نیرو، در کلیه اماکن عمومی و دولتی ممنوع می باشد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه نوبت عصر (یکشنبه ۱۶ مهر ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه، ماده ۴۰ این لایحه را تصویب کردند.
بر این اساس، به منظور حفظ منابع آبی، تعادل بخشی و مهار افت سطح آب های زیرزمینی و پیشگیری از اضافه برداشت از منابع آبی کشور اقدامات زیر انجام می شود:
الف- دستگاههای اجرایی، نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح مکلفند با همکاری وزارت نیرو، در سال اول اجرای برنامه تمامی منابع آبی در اختیار خویش را به ابزار اندازه گیری هوشمند استاندارد تحت پایش این وزارت، مجهز و مصارف آب خویش را در سقف مجاز اعلامی وزارت تنظیم نمایند. در صورت عدم رعایت این تکالیف، هرگونه برداشت از این منابع آبی، غیر مجاز تلقی شده و وزارت نیرو موظف است در قالب قوانین و مقررات مربوط با آن برخورد نماید.
تبصره- در شرایط تنش آبی با بیان شورایعالی آب، دستگاه ها، نهادها و ارگان های مذکور مکلفند منابع آبی و اراضی مستعد برای حفر چاه آب آشامیدنی خویش را در اختیار وزارت نیرو قرار دهند.
مطابق با بند (ب) ماده ۴۰ این لایحه، آبیاری فضای سبز با بهره گیری از آب آشامیدنی در صورت وجود آب جایگزین به تشخیص وزارت نیرو، در کلیه اماکن عمومی و دولتی ممنوع می باشد. شهرداری ها و سایر متولیان اماکن عمومی و دولتی مکلفند نسبت به راه اندازی شبکه های مستقل آبیاری فضای سبز و جداسازی آن از آب آشامیدنی و استفاده از پساب و سایر آب های نامتعارف با رعایت حدود مجاز استانداردها و شاخصهای محیط زیستی و سلامت اقدام نمایند. متخلفین مشمول مجازات درجه شش مبحث ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی می گردند.


منبع:

1402/07/17
11:55:07
0.0 از 5
3149
تگهای خبر: تصویب , دولت , قانون , لایحه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵