مجلس ایران دات كام
منادی سفیدان :

اصلاح قانون سنجش و پذیرش به کنکور سال ۱۴۰۳ نمی رسد

اصلاح قانون سنجش و پذیرش به کنکور سال ۱۴۰۳ نمی رسد

به گزارش مجلس ایران دات کام، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به رد مصوبه مربوط به تغییر شیوه برگزاری کنکور از طرف شورای نگهبان، اظهار داشت: هر گونه اصلاحی درباره ی قانون سنجش و پذیرش به کنکور سال 1403 نمی رسد.علیرضا منادی سفیدان در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به اظهارات اخیر رییس سازمان سنجش در خصوص این که با رد مصوبه اصلاح تبصره ۵ ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در شورای نگهبان، آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ برمبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود، اظهار داشت: طبق قانون، یک سال پیش از برگزاری کنکور سراسری باید تکلیف متقاضیان مشخص باشد و آنان باید بدانند که شیوه برگزاری آزمون چگونه است. بر این اساس رییس سازمان سنجش این مطلب را بیان کرد تا داوطلبان تکلیف خودرا بدانند.
وی افزود: از آنجا که داوطلبان کنکور سراسری سال ۱۴۰۳ باید زودتر بدانند که شیوه برگزاری کنکور در سال آینده چگونه است، پس از رد مصوبه مجلس شورای اسلامی، شیوه برگزاری کنکور سال آینده اعلام گردید تا متقاضیان تکلیف خودرا بدانند و سردرگم نباشند.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا امکان اصلاح این مصوبه از طرف مجلس شورای اسلامی در زمان مقتضی وجود نداشت تا این مصوبه به کنکور سال آینده برسد، اشاره کرد: این مصوبه برای رفع ایرادات شورای نگهبان باید ابتدا در مجلس بررسی و اصلاح گردد که باید دید چه زمانی فرصت بررسی آن در صحن مجلس وجود دارد. پس از آن هم مصوبه اصلاحی مجلس باید مجدداً به شورای نگهبان ارسال شود تا آنان اعلام نظر کنند. از آنجا که این پروسه زمان بر است، هر اصلاحی روی این مصوبه صورت گیرد، به کنکور سال آینده نمی رسد.
منادی سفیدان اشاره کرد: البته کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال اصلاح قانون سنجش و پذیرش بود و تاکید ما بر این بود که هر سال اثر قطعی معدل را شورای عالی آموزش وپرورش پیشنهاد دهد و سازمان سنجش آنرا تصویب کند. با این وجود، طرح اصلاح تبصره ۵ ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در صحن مجلس بررسی و تصویب گردید که البته این مصوبه از طرف شورای نگهبان مغایر قانون اساسی شناخته شد.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: هر گونه اصلاحی درباره ی قانون سنجش و پذیرش به کنکور سال ۱۴۰۳ نمی رسد و فرصت کافی برای این کار وجود ندارد. با این وجود، کمیسیون آموزش مجلس جلسات کارشناسی خودرا درباره ی این مساله با شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه خواهد داد تا آن چه قانون گفته است، اجرا شود؛ در قانون آمده است مجلس باید با شورای عالی انقلاب فرهنگی در امتداد اجرای قانون سنجش و پذیرش هماهنگ باشد. برای اصلاح قانون سنجش و پذیرش برای سالهای بعد (بعد از کنکور سراسری ۱۴۰۳) درحال مذاکره با شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.
کنکور ۱۴۰۳ در دو نوبت با تأثیر ۵۰ درصدی سوابق تحصیلی برگزار می شود
به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، طبق گفته عبدالرسول پورعباس رییس سازمان سنجش آموزش کشور، آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ برمبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دو نوبت برگزار می گردد که نوبت اول در ایام پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ و نوبت دوم در ایام پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیر ماه ۱۴۰۳ انجام خواهد شد.
وی بیان کرد: در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳، سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروههای آزمایشی اصلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است و میزان تأثیر نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم نظام سالی - واحدی / ترمی - واحدی در این گروه ها، ۳۷/۵ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی - واحدی / ترمی - واحدی ۱۲/۵ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی در مجموع دیپلم و پیش دانشگاهی ۵۰ درصد است و همین طور سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۵۰ درصد است. دروس عمومی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ همچون آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ فقط بوسیله سوابق تحصیلی اعمال می شود.

1402/07/07
12:42:05
0.0 از 5
2902
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱