مجلس ایران دات كام
جزئیات لایحه عفاف و حجاب،

مصادیق بدپوششی زنان و مردان در مصوبه حجاب

مصادیق بدپوششی زنان و مردان در مصوبه حجاب

به گزارش مجلس ایران دات کام، در لایحه عفاف و حجاب تعریف دقیقی در رابطه با بدپوششی زنان و مردان شده و مجازاتی هم برای مرتکبان آن تعیین شده است.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، در جلسه علنی روز (چهارشنبه ۲۹ شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه یک فوریتی پشتیبانی از فرهنگ عفاف و حجاب (حمایت از سلامت اجتماعی) جهت تأمین زمان اجرای آزمایشی آن در دستورکار قرار گرفت و نمایندگان با اجرای آزمایشی لایحه عفاف و حجاب به مدت سه سال موافقت کردند.
حال باید گزارش کمیسیون قضایی مجلس به شورای نگهبان ارسال شود و در صورت تأیید شورای نگهبان اجرایی شود. گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در رابطه با لایحه مذکور مشتمل بر ۷۱ ماده است. در یکی از مواد این لایحه بدپوششی تعریف و جرایم آن مشخص شده است.
بر اساس ماده ۴۷ گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در رابطه با لایحه عفاف و حجاب هرکس در انظار یا اماکن عمومی یا معابر مرتکب بدپوششی شود، در مرتبه اول معادل حداکثر جزای نقدی درجه شش و در مراتب بعدی به جزای نقدی درجه پنج محکوم می شود. در صورت تکرار بیشتر از چهار بار، مرتکب به مجازات تکرار جرم مبحث ماده ۳۷ این قانون محکوم می گردد.
تبصره ۱- بدپوششی در مورد زنان عبارت است از پوشیدن لباس بدن نما یا تنگ یا لباسی که قسمتی از بدن پایین تر از گردن یا بالاتر از مچ پا یا بالاتر از ساعد دست ها دیده شود.
تبصره ۲- بدپوششی در مورد مردان عبارت است از پوشیدن لباس بدن نما یا لباسی که قسمتی از بدن پایین تر از سینه یا بالاتر از ساق پا یا سرشانه فرد دیده شود.
در ماده ۳۷ که در بالا ذکر شده هم آمده است: هر شخصی در فضای مجازی یا غیر مجازی حجاب را مورد توهین یا تمسخر قرار دهد یا برهنگی، بی عفتی، بی حجابی یا بدپوششی را ترویج یا تبلیغ کند یا هر رفتاری انجام دهد که نوعاً ترویج آنها محسوب شود، در مرتبه اول به جزای نقدی درجه چهار و به تشخیص مقام قضایی ممنوعیت از خروج از کشور تا دو سال و ممنوعیت از فعالیت عمومی در فضای مجازی از شش ماه تا دو سال محکوم می شود و در مراتب بعدی، جزای نقدی یک درجه تشدید و سایر مجازات های مرتبه اول هم اعمال و به حبس درجه پنج هم محکوم می گردد.


منبع:

1402/06/31
13:11:17
0.0 از 5
3049
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳