مجلس ایران دات كام
جزئیات لایحه عفاف و حجاب،

طراحی لباس ممنوعه جرم است

طراحی لباس ممنوعه جرم است

به گزارش مجلس ایران دات کام، بر مبنای مصوبه کمیسیون قضایی مجلس، طراحی یا تبلیغ لباس ممنوعه یا اسباب بازی، مجسمه، عروسک، تابلو، نماد یا تصویر مروج برهنگی، بی عفتی، بی حجابی و بدپوششی جرم است.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، در جلسه علنی روز (چهارشنبه ۲۹ شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه یک فوریتی پشتیبانی از فرهنگ عفاف و حجاب (حمایت از سلامت اجتماعی) جهت تأمین زمان اجرای آزمایشی آن در دستورکار قرار گرفت و نمایندگان با اجرای آزمایشی لایحه عفاف و حجاب به مدت سه سال موافقت کردند.
حال باید گزارش کمیسیون قضایی مجلس به شورای نگهبان ارسال شود و در صورت تأیید شورای نگهبان اجرایی شود. گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در رابطه با لایحه مذکور مشتمل بر ۷۱ ماده است.
در این گزارش به بعد فرهنگی هم توجه زیادی شده است و دستگاه ها و نهادهای مختلف باید وظایفی را در جهت اجرای قانون عفاف و حجاب انجام دهند. یکی از مواد مهمی که در این لایحه به تصویب رسید در ارتباط با منع طراحی یا تبلیغ لباس هایی است که مروج برهنگی و بی عفتی است. متن کامل این مصوبه به شرح زیر است:
ماده ۴۳ - طراحی یا تبلیغ لباس ممنوعه یا مانکن که توسط کارگروه ساماندهی مد و لباس تعیین می شود (یا اسباب بازی، مجسمه، عروسک، تابلو، نماد یا تصویر مروج برهنگی، بی عفتی، بی حجابی و بدپوششی) که توسط شورای فرهنگ عمومی تعیین می شود جرم است و مرتکب در مرتبه اول علاوه بر ضبط ابزار ارتکاب جرم، به حداکثر جزای نقدی درجه چهار یا دوبرابر درآمد خالص حاصل از ارتکاب جرم هر کدام که بیشتر باشد و به تشخیص قاضی به ممنوعیت از خروج از کشور تا دو سال و ممنوعیت از فعالیت عمومی در فضای مجازی تا دو سال و در مراتب بعدی به حداکثر جزای نقدی درجه سه یا سه برابر درآمد خالص حاصل از ارتکاب جرم هر کدام که بیشتر باشد و به تشخیص قاضی به ممنوعیت از خروج از کشور از شش ماه تا دو سال و به ممنوعیت از فعالیت عمومی در فضای مجازی از شش ماه تا دو سال محکوم می شود.
تبصره ۱- لباس، اسباب بازی، مجسمه، عروسک، مانکن یا تابلو مبحث این ماده کالای ممنوعه به حساب می آید و بر مبنای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب /۳ /۱۰ ۱۳۹۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی رسیدگی، مجازات و تعیین تکلیف می شود.
تبصره ۲- در صورتیکه جرایم مبحث این ماده و تبصره یک آن به صورت سازمان یافته ارتکاب یابد، مجازات مرتکبان یک درجه تشدید می شود و مجوزهای فعالیت شش ماه تعلیق می گردد.

1402/06/30
13:20:35
0.0 از 5
3111
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳