مجلس ایران دات كام
جلال زاده :

دست اروپایی ها خالی است

دست اروپایی ها خالی است

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: چه غربی ها تحریم های تسلیحاتی ایران را بردارند یا برندارند، برای امکانات و تجهیزات تسلیحاتی ما که قریب به اتفاق آن ساخت داخل است، هیچ تأثیری ندارد.وحید جلال زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به اقدام اخیر فرانسه، آلمان و بریتانیا که اعلام نموده اند تحریم های تسلیحاتی ضد ایران را بعد از ۱۸ اکتبر - روزی که تحریم های تسلیحاتی طبق توافق هسته ای پایان می یابد- ادامه خواهند داد، اظهار داشت: جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام نموده است که این سه کشور اروپایی نامه ای را به وی نوشتند در خصوص این که باتوجه به عدم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی، آنها هم تعدادی از تعهدات خودرا انجام نمی دهند.
وی متذکر شد: اصل ماجرا آنست که در برجام بندی آمده بود در خصوص این که در پنج سالگی برجام، تحریم های تسلیحاتی متعارف ایران برداشته شود که سال ۲۰۲۰ پنج سالگی برجام بود. همان موقع خود غربی ها یک بازه زمانی سه ساله را به ادامه تحریم های تسلیحاتی ایران اضافه کردند، یعنی حرف آنان این بود که تحریم های تسلیحاتی ایران را در سال ۲۰۲۳ برمی دارند که این زمان ۲۷ مهر ماه امسال تمام می شود.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: در نهایت این تصمیم اتخاذ و قرار شد این کشورها در سال ۲۰۲۳ این تحریم ها را بردارند که در بیانیه اخیر آنان به این مسئله اشاره می کنند که ما در آخر هشت سالگی برجام و موعدی که برای پایان تحریم های تسلیحاتی ایران در نظر گرفته شده بود، نمی خواهیم تحریم های تسلیحاتی متعارف ایران را حذف نماییم. توجیه آنان هم این بوده که جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش در برجام عمل نمی کند و به توافقاتی هم که با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است، متعهد نیست.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تحریم جدیدی ضد ایران اعمال نشده، بلکه مسئله آنست که طبق برجام این کشورها باید ۲۷ مهر امسال تحریم های تسلیحاتی را بردارند که هم اکنون می گویند این کار را نمی کنند. در حقیقت، مطابق با برجام همه تحریم های تسلیحاتی ایران برداشته شد، اما اروپایی ها این قید را آورده بودند که در سال ۲۰۲۳ که تاریخ دقیق آن حدود یک ماه دیگر است، تحریم های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران را حذف می کنند که هم اکنون زیر حرف خود زدند و گفتند این کار را انجام نمی دهند و تحریم های تسلیحاتی ایران را ادامه می دهند.
جلال زاده با اعلان اینکه آنان مدعی شدند ایران به تعهداتش عمل نمی کند، افزود: بیانیه این کشورها در این مقطع زمانی چند پیام دارد؛ در وهله اول اروپا و به ویژه سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان خودشان را مغبون و باخته اغتشاشات سال قبل می دانند. به بیان دقیق تر، سال قبل پروژه اغتشاش در ایران سه ضلع شامل آمریکا، اروپا به سرکردگی سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان و چند کشور عربی منطقه داشت. یک سال از آن حوادث گذشته است و دنیا دید که ما با کشورهای حوزه خلیج فارس تنش زدایی کردیم و هم اکنون روابط خودرا بازسازی می نماییم و تعریف جدیدی از روابط با این کشورها را در سیاست خارجی خود دنبال می نماییم.
وی متذکر شد: همین طور آمریکایی ها برای تبادل زندانیان خود با ایران و آزادسازی اموال بلوکه شده ما در کره جنوبی پا پیش گذاشتند و با واسطه تعدادی از کشورها این کار را انجام می دهند که رو به پایان است. این وسط بیشترین هزینه را اروپا داد، چونکه شاهد اتفاقاتی همچون حمله به سفارتخانه ها و کنسولگری های ایران در بعضی از کشورهای اروپایی بودیم و رؤسای جمهور، پارلمان ها و تعدادی از وزرای این کشورها هم ملاقات هایی با ضدانقلاب انجام دادند. هم اکنون یک سال از آن اتفاقات گذشته و با وجود آنکه آنان بسیار تلاش کردند که در آستانه یک سالگی آن اتفاقات باردیگر حوادث تلخی را برای کشورمان رقم بزنند، اما هم اکنون می بینند دستشان خالی است و یک بازی بین المللی را باختند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: بنده این بیانیه را در امتداد یک اروپای مغبون و بازنده ارزیابی می کنم، چونکه آنان با این اقدام بدنبال آن هستند که به تعدادی از افراد در خارج از کشور و عده ای قلیل در داخل کشورمان پیام دهند که این کار از دستمان برمی آمد که در مورد برجام یک بیانیه دهیم. به اعتقاد بنده این بیانیه بی خاصیت است، چونکه اروپا هیچ گاه این تحریم ها را برنداشته بود که هم اکنون بخواهد آنرا تمدید یا وضع کند.
جلال زاده اشاره کرد: از طرف دیگر این اقدام اثری بر مناسبات تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران ندارد، چونکه ما با اروپا سال هاست مراودات تسلیحاتی نداریم. همین طور با آمریکا هم در این زمینه مراوده ای نداریم و آنان تحریم های تسلیحاتی ایران را بردارند یا برندارند، برای امکانات و تجهیزات تسلیحاتی ما که قریب به اتفاق آن ساخت داخل است، هیچ تأثیری ندارد. آنان با این کار فقط بدنبال آن بودند که به تعدادی از دوستان خود نفس مصنوعی دهند و بگویند اروپایی ها همچنان با جمهوری اسلامی ایران کنار نیامدند.
وی گفت: آنان سال هاست این تحریم ها را ضد ایران وضع کردند، اما چه اتفاقی به غیر از پیشرفت تسلیحات جمهوری اسلامی ایران رخ داده است؟ این سطح از بازدارندگی که جمهوری اسلامی ایران هم اکنون در عرصه دفاعی به آن دست پیدا کرده، جزو موفقیت های جمهوری اسلامی ایران است و این اقدامات غربی ها بی خاصیت است.

منبع:

1402/06/26
09:05:28
0.0 از 5
3139
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱