مجلس ایران دات كام
نگاهداری:

رویه کنکور سراسری نیازمند بررسی کارشناسی و پرهیز از شتاب زدگی است

رویه کنکور سراسری نیازمند بررسی کارشناسی و پرهیز از شتاب زدگی است

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: زیرساخت های سازمان سنجش آموزش کشور و وزارت خانه آموزش و پرورش بخصوص در حوزه دیجیتال، برای برگزاری هر چه بهتر آزمون سراسری کنکور باید تقویت شود.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، نشست «ارزیابی الگوی جدید آزمون سراسری از نظر عدالت و کیفیت آموزشی» در مرکز پژوهش های مجلس با حضور بابک نگاهداری رییس مرکز، رییس سازمان سنجش آموزش کشور، رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش، رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارتخانه آموزش و پرورش، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، رییس مرکز سنجش علوم پزشکی، نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی و کارشناسان مرکز اجرا شد.
بابک نگاهداری در این جلسه با برشمردن لطمه های کنکور سراسری که بر نظام تعلیم و تربیت سایه انداخته است، بیان کرد: کنکور سراسری به شکلی نظام تعلیم و تربیت ما را تحت تأثیر قرار داده است که دانش آموزان بجای توجه به برنامه های درسی رسمی به فکرمهارت های تست زنی و قبولی در آزمون هستند و خانواده ها برای عقب نماندن فرزندانشان از این رقابت هزینه های مالی زیادی جهت شرکت در کلاس های کنکور یا خرید بسته های آموزشی گرانقیمت متحمل شده اند.
وی اضافه کرد: این رویکرد موجب به وجود آمدن بی عدالتی های آموزشی در کشور نیز شده است. همین طور افت یادگیری و خلاقیت و جایگزین شدن محفوظات و مهارت های تست زنی بجای یادگیری عمیق و کاربردی از دیگر تبعات رقابت شدید برای قبولی در این آزمون است.
نگاهداری ضمن مروری بر تحولات و قوانین دو دهه اخیر آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و سایر مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور اظهار داشت: کنکور همیشه به عنوان یک مسئله در کشور مطرح بوده و قوانین و مصوبات مختلفی برای مرتفع نمودن تبعات آن تدوین و تصویب شده است. همچون اینکه، مجلس شورای اسلامی با هدف حذف یا کم رنگ نمودن نقش کنکور در پذیرش دانشجو و افزایش نقش سوابق تحصیلی در سنجش و پذیرش، دو قانون را از تصویب گذراند. نخستین قانون در تاریخ ۱۳۸۶/۰۸/۰۹ عالی کشور» و دومین قانون در تاریخ ۱۳۹۲/۰۶/۱۰ با عنوان «قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور» به تصویب رسیدند.
وی در شرح مفاد اصلی دو قانون اشاره شده، بیان کرد: در هر دوی این قوانین مقرر بود نقش سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو سالانه و تدریجی افزایش پیدا کند تا به حذف کنکور و جایگزینی سوابق تحصیلی با آزمون برسد. هر چند در رشته محل های کم متقاضی که میان ۸۵ تا ۹۰ درصد رشته محل های فعلی دانشگاه ها را شامل می شوند، بوسیله سوابق تحصیلی دانشجو پذیرفته شده، اما در رشته محل های پرمتقاضی مانند رشته های گروه پزشکی و سایر رشته های دانشگاه های تراز اول کشور که بوسیله آزمون سراسری دانشجویان خودرا جذب می نمایند؛ تأثیر سوابق تحصیلی تا کنون بصورت مثبت اعمال می شده است.
نگاهداری اضافه کرد: در حقیقت نکته این است که دلیل حساسیت و اهمیت آزمون سراسری در سالهای اخیر، همین رشته ها و رشته محل های پرمتقاضی است و الا به سبب توسعه ظرفیت دانشگاه ها و سایر مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی ظرفیت کافی برای پذیرش اغلب داوطلبان در کشور وجود دارد. بطور مثال بر طبق آخرین آمارها سهم داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در آزمون نوبت اول حدود ۴۶ درصد و در آزمون نوبت دوم حدود ۴۳ درصد بوده است. این سهم بالا نشان دهنده رقابت شدید در این گروه آزمایشی برای رشته های خاص است و همانطور که می دانید ظرفیت این رشته ها محدود بوده، پس حساسیت بالاتری در این گروه آزمایشی وجود دارد و خیلی از اعتراضات از میان داوطلبان این گروه آزمایشی است.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس در ارتباط با مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: با ادامه تبعات آزمون های سراسری، در آخرین اقدام شورای عالی انقلاب فرهنگی با مصوبه «سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه)» در سال ۱۴۰۰ و اصلاحات بعد از آن به کنکور ورود کرد تا با افزایش سهم قطعی سوابق تحصیلی به بهبود تعدادی از تبعات وضعیت موجود و تقویت عدالت آموزشی و نظام تعلیم و تربیت رسمی کمک کند.
نگاهداری با اشاره به نگرانی های شکل گرفته بعد از اعلام نتایج آزمون های سال تحصیلی جاری اضافه کرد: با توجه به این که سال ۱۴۰۲ نخستین سالی بود که سوابق تحصیلی بصورت جدی در نتایج نهایی کنکور تأثیرگذار بود، هر چند که سبب تحولاتی مثبت شد و آثار مثبتی هم داشته که ان شاالله در طولانی مدت بهتر دیده می شود؛ اما شاید به سبب تجربه اول نظام آموزشی با این رویکرد، نبود زیرساخت ها و دانش انباشته لازم و همین طور عجله در قانون گذاری و اجرا سبب نگرانی هایی بین داوطلبان و خانواده های آنان شده که لازم است هرچه سریع تر بدان پرداخته شود و نگرانی داوطلبان در این سال و سالهای آتی مرتفع شود.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس درباب کم و کیف اعلام نگرانی ها از طرف داوطلبان و خانواده های آنان اظهار داشت: شیوه نمره سازی و تراز نمرات سوابق تحصیلی برای داوطلبان و خانواده های آنها محل ابهام و سرمنشا نگرانی هایی است که باید در پاسخ به این درخواست ها و رفع ابهامات؛ تمامی کوشش های دستگاه های مسئول مصروف اطمینان بخشی و اعتماد داوطلبان و خانواده های آنان شود. مسئولان امر خوب است صادقانه روند نمره سازی را با داوطلبان در بین بگذارند تا حتی الامکان ابهامات به وجود آمده را کاسته و موجب اطمینان داوطلبین شود.
نگاهداری همچنان اضافه کرد: تأثیر تغییرات به وجود آمده بر عدالت آموزشی نیز باید بررسی شود و برای سالهای آتی با هدف افزایش کیفیت و عدالت آموزشی در پروسه سنجش و پذیرش تلاش نمود.
نگاهداری همچنان تاکید کرد: نباید نسبت به مصوبات موجود، تعصب به خرج داد و از طرفی نباید برای انجام اصلاح عجله کرد بلکه باید عالمانه و کارشناسی شده با بررسی تجربه ایجاد شده، مصوبات را برای بهتر شدن اصلاح کرد. دعوی همه دلسوزان آنست که به قانونی عادلانه و دقیق برای نظام سنجش و پذیرش آموزش عالی برسیم که بتوان وجوه مختلف را در آن رعایت کرد.
همچنین در این جلسه پورعباس، رییس سازمان سنجش آموزش کشور، خاطرنشان نمود: قضاوت درباب تأثیرات آزمون امسال بر عدالت آموزشی و سایر موارد نیاز به فرصت بیشتری دارد و هرگونه تغییر دیگری در برگزاری آزمون نباید عجولانه باشد.
وی اشاره کرد: زیرساخت های سازمان سنجش آموزش کشور و وزارتخانه آموزش وپرورش به ویژه در عرصه دیجیتال، برای برگزاری هرچه بهتر این آزمون باید تقویت شود.
پورعباس کاهش شایان توجه تقلب در آزمون امسال را از خاصیت های بارز این آزمون دانست و اشاره کرد: خوشحالم که حالا می توانم بیان کنم که امسال با تلاش همکارانم حتی یک مورد داوطلب مشکوک به تقلب موضوع ماده ۱۱ «قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری» نداشتیم.
علی لطیفی، رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، نیز در این جلسه بیان داشت: هرچند مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و الگوی جدید سنجش پذیرش نمی تواند همه مشکلات کنکور را حل کند، اما نقطه قوت الگوی جدید، ظرفیت سنجش از محتوا برمبنای برنامه درسی رسمی است که می تواند به تحقق بیشتر اهداف کتب درسی کمک نماید.
لطیفی یادآوری کرد: همچون مواردی که باید بعد از انباشت تجربه با اجرای مصوبه جدید سنجید، تأثیر این الگو بر فشارهای روانی وارد بر داوطلبان و اثر آن بر فضای اجتماعی جامعه است که این مهم با جلسات کارشناسی هم احصا شدنی نیست و نیاز به مطالعه و بررسی بیشتر دارد.
محسن زارعی، رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش، در این جلسه الگوی جدید کنکور را فرصتی برای آموزش وپرورش دانست تا کتاب درسی، مرجع دانش آموزان برای مطالعه قرار گیرد. او درباب نگرانی ها بیان شده توضیح داد: خیلی از نگرانی ها که به نتایج آزمون وارد و منجر به تغییر نتیجه شده است مربوط به سوابق تحصیلی شهروندان خارجی و معدود افراد دیگری است که به هر علت سوابق تحصیلی آنها در ابتدا قابل دریافت و استفاده در کارنامه نهایی نبوده است.
زارعی اضافه کرد: بخش دیگری از نگرانی ها مربوط به داوطلبان دارای دیپلم فنی و حرفه ای و کار و دانش و فارغ التحصیلان سالهای قبل یا دانشجویانی بود که دارای سوابق تحصیلی نبوده و یا سوابق خودرا ترمیم نکرده بودند.
در این جلسه جعفری از مدیران مرکز سنجش آموزش وپرورش سهم استانهای محروم از رتبه های زیر ۳۰۰۰ را شاخصی مهم در ارزیابی عدالت آموزشی دانست و بیان داشت: طبق بررسی های مرکز سنجش آموزش وپرورش الگوی جدید به بهبود عدالت آموزشی کمک کرده است.
در پایان جلسه نگاهداری رییس مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرد، نتایج بررسی های این مرکز و نظرات کارشناسی مطرح شده در این نشست در ارائه مشاوره و پیشنهاد به نمایندگان مجلس شورای اسلامی استفاده خواهد شد.
وی اظهار امیدواری کرد که بعد از احصاء آمارهای بیشتر و واکاوی نتایج توسط دستگاه های مسئول چالش های الگوی جدید به گونه ای فنی و تخصصی با حضور متخصصین و اساتید دانشگاه های کشور مورد بررسی بیشتر قرار گیرد تا پایه ای برای اصلاح قوانین و مصوبات شود.

1402/06/11
12:18:25
0.0 از 5
3134
تگهای خبر: آموزش , تصویب , طرح , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴