مجلس ایران دات كام
جزئیات سفر هیئت پارلمانی ایران به كابل؛

نبویان: امنیت شیعیان افغانستان تأمین شده است

نبویان: امنیت شیعیان افغانستان تأمین شده است

مجلس ایران دات کام: بتازگی چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به افغانستان سفر کردند که درباره ی جزییات این سفر با یکی از این نمایندگان گفتگو کردیم.حجت الاسلام سید محمود نبویان در گفتگوی مشروح با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به سفر هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به افغانستان، اظهار داشت: بنده، جواد کریمی قدوسی، ابراهیم رضایی، مصطفی طاهری و علیرضا عباسی نمایندگان تهران، مشهد، دشتستان، زنجان و کرج در مسافرت دو روزه به کابل به صورت جداگانه با محمد عبدالکبیر معاون رئیس الوزرای افغانستان، امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه، قلندر عباد سرپرست وزارت بهداشت، نورجلال جلالی معاون وزارت امور داخله افغانستان و هم برخی از مقامات امنیتی و اقتصادی این کشور ملاقات و گفتگو کردیم.
امنیت افغانستان برای ما اهمیت زیادی دارد
وی بیان نمود: ما با کشور افغانستان اشتراکات زیادی بخصوص از لحاظ فرهنگی داریم و امنیت افغانستان برای ما اهمیت زیادی دارد. اگر افغانستان به لحاظ اقتصادی رشد کند، اتفاق خوبی است چون که حدود ۶ میلیون نفر تبعه افغانستانی در ایران هستند و زمانیکه کشورشان به لحاظ اقتصادی رشد کند، انگیزه برای آنان ایجاد می شود تا به کشور خودشان بازگردند. به صورت کلی امنیت و رشد اقتصادی کشورهای همسایه روی یکدیگر اثر دارد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در رابطه با طالبان که امروز حاکم بر افغانستان است، تصور بعضی از افراد آن است که این افراد تروریست هستند که این تصور خلاف واقع است. امروز به لحاظ فرهنگی تحولات زیادی در طالبان بوجود آمده است، بگونه ای که آنان از ما تقاضا کردند که می خواهیم از کتب شهید مطهری استفاده نماییم و چگونه می توانیم به این کتب دسترسی پیدا کرده و آنرا به زبان پشتو ترجمه نماییم تا مورد مطالعه قرار دهیم.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به مباحث مطرح شده در دیدار هیئت پارلمانی ایران و مقامات افغانستان، اظهار داشت: مبارزه با تروریسم یکی از مباحث مهم و محوری در گفتگوهای ما بود. طالبان از گروه تروریستی داعش تحت عنوان خوارج یاد می کند و بشدت با داعش مخالف هستند و تاکیدشان برخورد جدی با داعشی ها و سلفی هاست. در زمان اشرف غنی و به دستور آمریکا، داعش گروههای مختلفی را در مرز ایران و افغانستان برای ایجاد ناامنی مستقر کرده بود، اما طالبان گروه داعش در مرز ایران را تارومار کرد.

تعداد انبوهی از زندانیان افغانستان، داعشی هستند
نبویان افزود: بنده با معاون وزیر اطلاعات (استخبارات) افغانستان جلسه داشتم که نکات مهمی را بیان نمود. برای مثال اظهار داشت که در چند عملیات اخیری که داشتند، حدود ۱۰۰ داعشی را به هلاکت رساندند و اعلام نمود تعداد انبوهی از زندانیان افغانستان، داعشی هستند. ایران و افغانستان تبادلات اطلاعاتی زیادی با هم در رابطه با تحرکات تروریست ها بخصوص در مرزها می کنند و قرار بود داعش علاوه بر شاهچراغ، اقدام تروریستی دیگری را در مشهد مقدس انجام دهد که با تبادل اطلاعاتی که مابین ما و مقامات افغانستان انجام شد، توانستیم نقشه دشمن را خنثی نماییم. تأمین امنیت در مقابل ترویست ها برای ما اهمیت زیادی دارد و یکی از محورهای اصلی گفتگوی ما با مقامات افغانستان در این حوزه بود.
وی عنوان کرد: حفظ و تأمین امنیت شیعیان و آزادی آنان در انجام مناسک مذهبی هم یکی دیگر از محورهای گفتگوی ما بود. ما در این سفر با چند تن از علمای شیعه و سران شیعه افغانستان ملاقات و گفتگو کردیم و تاکیدشان بر این بود که پیش از استقرار طالبان بر افغانستان، خیلی از مراسم شیعیان توسط داعش به خاک و خون کشیده می شد اما در این زمان تا حد قابل قبولی امنیت شیعیان افغانستان تأمین شده است. شیعیان سال جاری آزادانه مراسم عید غدیر را در افغانستان برگزار کردند، همینطور امنیت خوبی برای برگزاری مراسم سوگواری ایام محرم در این کشور تأمین شده بود.
افغانستان مسیر خوبی برای دور زدن تحریم هاست
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: افزایش ارتباطات تجاری و اقتصادی ایران و افغانستان هم یکی دیگر از موضوعات مهمی بود که مورد تاکید طرفین قرار گرفت. افغانستان مسیر خوبی برای دور زدن تحریم هاست و می توانیم کالاها و محصولاتی را که می خواهیم، وارد نماییم.
نبویان با اشاره به اینکه مبارزه با مواد مخدر هم یکی دیگر از مسائل مورد تاکید در گفتگوی ما با مقامات افغانستان بود، عنوان کرد: در زمان استقرار اشرف غنی بر افغانستان کشت خشخاش افزایش زیادی یافته بود و نسبت به قبل چند برابر شده بود، اما طالبان جلوی این کار را گرفت و حدود ۹۵ درصد با کشت خشخاش مبارزه شده و کشت پنبه و مواردی از این دست جایگزین کشت خشخاش شده است. مقابله با کشت خشخاش برای ما اهمیت زیادی دارد.
سطح تبادلات ایران و افغانستان در حوزه کشاورزی ارتقا می یابد
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در قسمت کشاورزی هم مباحثی مطرح شد؛ آنان میزان کشت پنبه را بالا بردند و ما هم به پنبه احتیاج داریم و زمانیکه افغانستان در نزدیکی ماست، نباید پنبه مورد نیاز خویش را از کشورهای دیگر تأمین نماییم. ما با وزیر کشاورزی افغانستان صحبت کردیم و آنان اعلام آمادگی کردند که سطح تبادلات تجاری ایران و افغانستان در حوزه صنعت و محصولات کشاورزی ارتقا یابد. علاوه بر این، یکی از مباحثی که می تواند باعث احیای نسبی و مدیریت منابع آبی شود، مبحث کشت فراسرزمینی است و افغانستان برای کشت فراسرزمینی ایران بسیار مناسب می باشد.
وی افزود: در حوزه معدن هم باید سطح تعامل ایران و افغانستان ارتقا پیدا کند. ما باید به سمت تولید خودرو های برقی در کشور برویم که لیتیوم در صنعت باتری خودرو های برقی اهمیت زیادی دارد و افغانستان یکی از معادن مهم لیتیوم در جهان است. ما با وزیر صنعت و تجارت افغانستان صحبت کردیم و آنان اعلام آمادگی کردند حاضرند این همکاری را با ایران داشته باشند. ما به سنگ معدن هم احتیاج زیادی داریم که افغانستان ظرفیت خوبی از این لحاظ دارد و به جای آنکه سنگ معدن از کشورهای دوردست وارد نماییم که هزینه حمل و نقل آن هم زیاد است، بهتر است از افغانستان وارد نماییم.
نبویان تصریح کرد: مقامات افغانستان اعلام آمادگی کردند که قراردادهای مشترک تجاری و صنعتی بین ایران و افغانستان منعقد شود. چین و ژاپن و کشورهای دیگر قراردادهایی را با افغانستان منعقد نمودند، در حالیکه ما باید زودتر از آنان این کار را انجام می دادیم و باید به ظرفیتهای کشورهای مجاور خود مانند افغانستان توجه داشته باشیم.
آمریکا در افغانستان سفارت ندارد
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: ایران و افغانستان دشمن مشترک دارند و آن آمریکا و رژیم صهیونیستی است. حکومت و مردم افغانستان، آمریکا را از کشور خود اخراج کردند و بشدت با رژیم صهیونیستی دشمن هستند. آمریکا هم اکنون در افغانستان سفارت ندارد.
وی اظهار داشت: با همه این اوصاف نباید مقامات مستقر در افغانستان را کاملا سفید یا کاملا سیاه دید؛ آنان نه کاملا سفید و در جهت منافع ما هستند و نه کاملا ضد و در تقابل ما هستند و ما باید در جهت منافع ملی خود با آنان ارتباط برقرار نماییم و تأمین امنیت و منافع ملی ایران باید محور اصلی روابط میان ایران و کشورهای دیگر همچون افغانستان باشد.

نظر ایران در رابطه با حقابه هیرمند تأمین می شود
نبویان در رابطه با مباحث مطروحه پیرامون حقابه از هیرمند، عنوان کرد: اخیراً تعدادی از مسؤلان ما برای بازدید به آن منطقه رفتند و ملاحظه کردند که آب زیادی در آنجا وجود ندارد که به مرزهای ایران برسد. سد کجکی افغانستان ۷۰۰ کیلومتر با مرز ما فاصله دارد و چون در این فاصله خشکسالی وجود دارد، آبی باقی نمی ماند که به مرزهای ایران برسد. با این حال، مسؤلان افغانستان گفتند که از سوی رهبر طالبان به ما دستور داده شده این مورد را بررسی نماییم و تا جایی که می شود باید نظر ایران در رابطه با حقابه هیرمند تأمین شود.
وی عنوان کرد: در رابطه با وقوع درگیری در مرز ایران و افغانستان که چند مورد پیش آمده بود هم با آنان بحث و تبادل نظر شد و گفتند سیاست ما روشن است و اگر ماموری در مرزها برخوردی کرده باشد، بشدت توبیخ می شود.
عکاس بازداشت شده بزودی به ایران می آید
نبویان در رابطه با آخرین وضعیت محمدحسین ولایتی، عکاس خبرگزاری تسنیم که از جانب طالبان بازداشت شده بود، اظهار داشت: این عکاس ایرانی بازداشت نیست و هم اکنون در سفارت ایران در افغانستان است. وی در کمال سلامت است و بزودی وارد ایران می شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فرصت هایی که برای تأمین منافع ما وجود دارد، نباید از دست برود. اگر ما فرصت ها را از دست دهیم، کشورهای دیگر از این فرصت ها بهره می برند. ما باید از ظرفیت همسایگان خود استفاده نماییم و هدف اصلی سفر هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به افغانستان این مساله بود.
منبع:

1402/06/10
18:33:32
0.0 از 5
3037
تگهای خبر: اقتصاد , بازداشت , بازدید , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳