مجلس ایران دات كام
محمدنژاد تشریح كرد

راهکارهای کاهش مصرف انرژی در کشور

راهکارهای کاهش مصرف انرژی در کشور

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس کمیته برق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تولید برق در کشور ما نسبت به مصرف بهینه زیاد است، اظهار داشت: حلقه گمشده مدیریت مصرف انرژی را میتوان در نبود برنامه جامعی برای پیشگیری از تلفات مصرف برق دید که انتظار می رود با اجرای قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق شاهد کنترل مصرف برق باشیم.


پرویز محمدنژاد در گفتگو با ایسنا، در تبیین راهکارهای کاهش مصرف انرژی در طول سال اظهار نمود: مصرف انرژی در هر جامعه ای الگوهای متفاوتی دارد که برپایه فرهنگ و خلقیات مردم آن جامعه طراحی می شود. ما در کشورمان مکلف هستیم یک الگوی ویژه داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به مباحث شرعی و دینی در پیشگیری از اسراف اظهار نمود: میزان تولید برق در کشور ما از میانگین مصرف دنیا و جهان و حتی نیاز کشورمان بیشتر است؛ به عبارت دیگر تولید برق در کشورمان نسبت به مصرف منطقی و بهینه زیاد است و ما در این شرایط ۱۲.۵ هزار مگاوات تراز منفی داریم.
هزینه قابل توجهی صرف مدیریت مصرف انرژی نمی شود
این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تقدیر از دولت و دو وزیر نیرو و نفت برای اقدامات شان اظهار نمود: با وجود تمامی این اقدامات متاسفانه در دولت ها همچون دولت فعلی هزینه قابل توجهی صرف مدیریت مصرف انرژی نشده است. وقتی صحبت از اعتبار به میان می آید همه نگاه ها معطوف به تولید همچون حفر چاه، خرید کشتی، تاسیس نیروگاه و تولید بیشتر برق می رود که همه این کارها درست است، اما همه چیز نیست باید بخش مهمی از نگاه در حوزه مصرف باشد.
محمدنژاد با بیان اینکه ما برنامه ای برای پیشگیری از تلفات مصرف انرژی نداریم، خاطرنشان کرد: برنامه جامعی در حوزه سرقت انرژی وجود ندارد و بخشی از برق به سرقت می رود. در کنار این شاهد استفاده از لوازم استاندارد خانگی و غیرخانگی و حتی صنعتی نیستیم به صورتی که خیلی از دستگاههای کارخانه ها برای ۵۰ سال قبل است بنابراین دیگر آن سیستم تولید معنا و مفهومی ندارد و سراسر برق مصرف شده و بهینه نیست.
وی افزود: این وضعیت را در لوازم گرمایشی و سرمایشی داخل خانه ها هم می بینیم به صورتی که همچنان کولرهای پنجره ای و یا بخاری های قدیمی در خیلی از خانه ها وجود دارد که غول های مصرف برق هستند. البته که تکالیف قانونی در حوزه مدیریت مصرف انرژی وجود دارد همچون اینکه باید دو میلیون بخاری نسل جدید به جای بخاری های قدیمی نصب شود یا اینکه وزارت نیرو باید یک میلیون کنتور هوشمند نصب کند. کنتور هوشمند از اضافه مصرف جلوگیری کرده و به مصرف کننده می گوید که نباید بیش از اندازه نیاز استفاده نماید.
۲۰ درصد از مشترکان معادل ۸۰ درصد مشترکان برق مصرف می کنند
رئیس کمیته برق کمیسیون انرژی ضمن اشاره به آمار رسمی اظهار نمود: طبق آمار رسمی ۲۰ درصد از مشترکان کشور معادل ۸۰ درصد مشترکان برق مصرف می کنند. سوال اینست آنهایی که الگوی مصرف را رعایت می کنند چرا باید چوب گرانی را بخورند که دلیل آن مصرف بی محابای ۲۰ درصد از مشترکان است؟
وی توضیح داد: اینکه این ۲۰ درصد می توانند به سادگی برق مصرف کنند به قیمت بهای برق مصرفی در نیروگاه های حرارتی بر می گردد که ۶۰۰ تومان در نیروگاه تمام می شود و ۶۲۰ تومان به مشترکان داده می شود. طبیعتا با این نرخ کسانی که تمکن مالی دارند هرچقدر بخواهند مصرف می کنند چون این ارقام برای آنها پولی نیست، اما همین مبلغ برای مصرف کننده با سطح پایین جامعه زیاد است و بنابراین در مصرف برق الگو را رعایت می کنند؛ نتیجه آن می شود که خاموشی ها دامن همان خانوارهایی را می گیرد که مصرف درستی می گیرند.
راهکارهای مقابله با مشترکان پرمصرف برق
این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در رابطه با چگونگی مقابله با مشترکان پرمصرف افزود: مجلس قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق را تصویب کرد که یک ماه قبل به دولت ابلاغ گردید. در این قانون تمهیداتی اندیشیده شده تا این ۲۰ درصد خود به خود مصرف خویش را کاهش دهند؛ یکی از این اقدامات اجبار برای نصب کنتور هوشمند است که از این طریق مصرف کنترل می شود. همینطور این مشترکان هر مقدار هم که بخواهند نمی توانند برق مصرف کنند بلکه میزانی برای آنها تعیین شده است. اگر آنها الگوی مصرف را با این شرایط رعایت نمایند مشمول افزایش قیمت نمی شوند اما اگر همچنان مصرف برق آنها بیشتر از الگوی مصرف باشد باید پول بیشتری پرداخت کنند؛ البته ما در قانون به این حد هم اکتفا نکردیم بلکه برای این دسته از مشترکان بهای برق مصرفی متوسط تجدیدپذیر در نظر گرفته شده که حدودا نرخ آن چهار برابر انرژی حرارتی است، اینها همه ابزارهای مدیریتی مصرف برق به حساب می آید.
وی با اظهار امیدواری از اینکه با اجرای قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق سال دیگر مصرف برق کنترل شود، خاطرنشان کرد: ادارات، سازمان ها، ساختمان های دولتی و حتی مجلس شورای اسلامی همچون مواردی هستند که حساب و کتابی در مصرف برق آنها وجود ندارد؛ نمونه بارز آنرا میتوان در میزان دمای محسوس در ساختمان های دولتی دید که به کمتر از ۲۰ درجه و حتی تا ۱۸ درجه هم می رسد؛ حال اینکه باید دمای محسوس ۲۴ تا ۲۵ درجه باشد. وقتی آنها از جیب خود پول برق را نمی دهند وضعیت این می شود که هر جور که دلشان بخواهد برق مصرف می کنند. این شامل تمامی وزارت خانه ها، ساختمان های دولتی، نهادها و بانکها می شود.
هیچ گروهی متولی مصرف انرژی نیست
محمدنژاد با بیان اینکه هیچ گروهی و هیچ نهادی متولی مصرف انرژی نیست، افزود: وضعیت مصرف انرژی در بعضی از ادارات بگونه ای است که هوای بعضی از ادارات در فصل گرم سال از فصل زمستان هم سردتر است. ما در مجلس شورای اسلامی برای مقابله با این وضعیت مصوب کردیم که باید دولت و دستگاههای اجرایی ۲۰ درصد از مصرف خویش را در طول سال از انرژی های نو و تجدیدپذیر تولید کنند که با این کار ۲۰ درصد مصرف کاهش پیدا می کند؛ در غیر این صورت باید ضرر و زیان ناشی از آن پرداخت گردد. همینطور دولت مکلف شده که جلوی سازمان ها و نهادهایی که مصرف مازاد در طول سال دارند را گرفته و از حقوق و مزایای مدیر و کارگزار آن سازمان بکاهد. تا وقتی که دولت از خودش شروع نکند امکان مدیریت انرژی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: متاسفانه هم اکنون نظارتی بر سازمان ها از لحاظ مصرف گرمایشی و سرمایشی وجود ندارد و هرچه می خواهند مصرف می کنند این منجر به ناعدالتی در جامعه و ایجاد نارضایتی در میان کسانی می شود که الگوی مصرف را رعایت می کنند. باید مصرف درست از ادارات و دستگاههای اجرایی شروع شود البته که در غیر این صورت باید دولت افزایش بهای مصرف را پرداخت کند و نمی تواند بگوید که چون مالک برق است هرچه بخواهد می تواند مصرف کند.
او در آخر تصریح کرد: دولت باید از خودش مصرف درست را شروع کند که در این صورت دولت می تواند فرهنگ درست مصرف انرژی را با عملکردش به مردم نشان داده و اثرات آنرا در جامعه ببینیم.
منبع:

1402/06/09
13:29:37
0.0 از 5
2972
تگهای خبر: ابلاغ , تصویب , دولت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲