مجلس ایران دات كام
نیكزاد:

نجات دریاچه ارومیه موضوعی ملی است

نجات دریاچه ارومیه موضوعی ملی است

به گزارش مجلس ایران دات کام، نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که دریاچه ارومیه و احیاء و نجات آن موضوعی فرادستگاهی و فراجریانی است، اظهار داشت: برای نجات این میراث ملی باید فراتر از بخشنامه و دستورالعمل اقدام نماییم که این به عزمی جدی و دوری از شعارزدگی نیاز دارد.


علی نیکزاد در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: امروز باید تمام دلسوزان کشور در همه عرصه ها بحث نجات دریاچه ارومیه را بر خود واجب بدانند و به عنوان یک ایرانی برای آن اقدام عاجل کنند.
وی با اشاره به نقش مردم و تشکل های مردم نهاد دراین زمینه بیان کرد: در موارد این چنینی، نقش تشکل های دلسوز مردم نهاد در تمام دنیا تعیین کننده و مهم است؛ این هم افزایی با دستگاه های مربوطه است که می تواند امید به احیای دریاچه ارومیه را به واقعیت نزدیک تر کند.
نیکزاد تمرکز خاص بر مدیریت تولیدات کشاورزی را به عنوان یکی از راه های کمک به احیای دریاچه ارومیه دانست و اضافه کرد: با انجام برخی امور می توان به احیای دریاچه ارومیه امید داشت که همچون آن، انجام نظارت همه جانبه بر بهره برداری آب جهت پیش گیری از برخی سوءاستفاده ها، اصلاح الگوی کشت، هدایت و پشتیبانی از آبیاری قطره ای در این منطقه و حمایت عملی و موثر و داشتن طرح هایی است که حکم مشوق برای کشاورزانی دارد که برای اصلاح سیستم زراعت و کاشت درخت و بستن چاه های بدون مجوز خود اقدام می کنند.
وی افزود: برای احیای دریاچه ارومیه باید به سمت استفاده از راهکارهای موجود در جهان در کنار اتخاذ سیاست های حوزه حکمرانی، ایجاد تعامل سازنده با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و مطالعه تطبیقی بین آن چه برای دریاچه رخ داده و موارد مشابه خارجی که موجودند، رفت که ضروری و راهگشا خواهد بود.
نماینده مردم اردبیل در مجلس در آخر تصریح کرد: محیط زیست پایدار یکی از فاکتورهای پیشرفت و توسعه کشورها شمرده می شود پس باید با این رویکرد برای احیای دریاچه ارومیه مبتنی بر ظرفیت ها و مدیریت مخاطرات اقدام نمود. خبرگان و متخصصان و البته مسئولان مربوطه باید در کنار هم بصورت قرارگاهی برای حل مشکل حادث شده برای دریاچه ارومیه اقدام نمایند تا شاید بتوان علاج فوری برای این گوهر ناب ایران یافت.
منبع:

1402/06/07
08:00:56
0.0 از 5
3135
تگهای خبر: حكم , سیستم , طرح , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲