مجلس ایران دات كام
طحان نظیف در نشست خبری:

تلاش شورای نگهبان افزایش مشارکت در انتخابات است

تلاش شورای نگهبان افزایش مشارکت در انتخابات است

به گزارش مجلس ایران دات کام، سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: تلاش ما آنست که اقدامات خودرا در راستای افزایش مشارکت انجام دهیم، اما بدنبال عدول از شرایط قانونی نیستیم.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، هادی طحان نظیف بامداد امروز (شنبه ۴ شهریور ماه) در نشست خبری، گفت: طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل ایراداتی داشت که با رفت و آمدهایی که میان شورای نگهبان و مجلس صورت گرفت و با اصلاحاتی که از طرف مجلس اعمال شد، این مصوبه برخلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و از طرف شورای نگهبان تأیید شد.
وی بیان کرد: لایحه موافقتنامه همکاریهای انتظامی و امنیتی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قرقیزستان در شورای نگهبان بررسی گردید و تنها ایراد آن استفاده از واژگان غیر فارسی در مصوبه است که اگر مجلس آنرا اصلاح کند، ما مجدداً لایحه را در شورای نگهبان بررسی خواهیم کرد.
طحان نظیف افزود: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان بررسی و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و تأیید شد.
سخنگوی شورای نگهبان اشاره کرد: مصوبه مجلس درباره ی لایحه تشکیل مناطق آزاد سرخس، دوغارون و مازندران اشکال جدی خاصی وجود ندارد و فقط یک ایراد جزئی وجود دارد. ایراد آن با یک عبارت رفع خواهد شد.
طحان نظیف افزود: همین طور اساسنامه سازمان هواپیمایی کشوری ارسالی از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران، خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و شورای نگهبان آنرا تأیید کرد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص این که در انتخابات امسال جهت بررسی صلاحیت ها به کدام قانون انتخابات مجلس استناد می شود، گفت: مبنای همه دست اندرکاران انتخابات شامل مجری، ناظر و شورای نگهبان، قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با آخرین اصلاحات خواهد بود.
وی بیان کرد: طرح پشتیبانی از گزارشگران فساد که در مرحله قبل با ابهامات و ایراداتی روبه رو شده بود، تنها یک مورد جزئی از ایرادات آن باقی مانده است که باید مجلس رفع کند.
طحان نظیف درباره ی سازوکار شورای نگهبان برای افزایش مشارکت در انتخابات پیش رو، اشاره کرد: شورای نگهبان در همه دوره ها اهتمام کرده وظیفه خودرا برمبنای قانون انجام دهد. رویکرد ما آنست که اقدامات خودرا در راستای افزایش مشارکت انجام دهیم اما بدنبال عدول از شرایط قانونی نیستیم و اگر قانون در همه فرایندها مبنا باشد، ضامن انتخابات پرشور، سالم و رقابتی خواهد بود. شورای نگهبان به سامانه ملی دسترسی آزاد به اطلاعات متصل شد.
وی اضافه کرد: در شورای نگهبان برای گفتگو با احزاب و جریانات سیاسی باز است و اگر مطلبی داشته باشند، ما آمادگی شنیدن آنرا داریم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا فشار تعدادی از نمایندگان به وزیر کشور برای عزل معاون سیاسی وزیر در بررسی صلاحیت آنان مدنظر قرار می گیرد، افزود: بنده به این مصداق ورود نمی کنم. البته این موضوعی که شما گفتید اگر محرز شود که دخالت در انتصابات است، مورد توجه ما قرار می گیرد.
وی اشاره کرد: مقام معظم رهبری نسبت به بحث عدم دخالت در انتصابات تاکیداتی داشتند و صلاحیت های نمایندگان در قانون مشخص شده و مبنای ما قانون است. اگر دخالت نمایندگان در انتصابات و امور اجرائی محرز باشد، در بررسی صلاحیت ها مدنظر قرار خواهیم داد. شورای نگهبان در این مساله برمبنای قانون عمل خواهدنمود چونکه تعدادی از اقدامات مداخله نیست و مشاوره است. صلاحیت های نمایندگی در قانون آمده و نباید از برخی صلاحیت ها کاست و از برخی صلاحیت ها فراتر رفت.
طحان نظیف گفت: شورای نگهبان هنوز مصوبه ای درباره ی لایحه عفاف و حجاب دریافت نکرده است و گویا هنوز در کمیسیون تخصصی هم بررسی این لایحه به پایان نرسیده است. از طرف دیگر، پس از آن که کمیسیون تخصصی بررسی خودرا به پایان برساند، به صحن مجلس ارائه می شود تا مدت زمان اجرای آزمایشی آن مشخص شود و سپس به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.
وی اظهار داشت: قانون انتخابات باید مبتنی بر سیاست های کلی انتخابات اصلاح گردد، تمام سیاست های کلی انتخابات در اصلاح قانون انتخابات مجلس اعمال نشده، اما به هر صورت تلاش هایی در این جهت صورت گرفت.
طحان نظیف اضافه کرد: البته در نظر گرفتن مرحله پیش ثبت نام که در طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی آمده است، این مزیت را دارد که یکسری مسائل شکلی مثل مدرک تحصیلی و سربازی در همین مرحله مشخص می شود و اگر فردی در این مرحله تأیید شود، می تواند ۲۷ مهر ماه ثبت نام اصلی کند و در غیر این صورت ثبت نام نمی کند که این حسن را دارد که افراد به سبب نداشتن یکسری از موارد شکلی رد صلاحیت نشوند. البته شورای نگهبان به مرحله پیش ثبت نام ورود نمی کند و در این مرحله نهادهایی مانند وزارت علوم و نیروی انتظامی به استعلامات پاسخ می دهند.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص این که تعدادی از افراد معتقدند علت تغییر عنوان رد صلاحیت در قانون انتخابات مجلس به عدم احراز صلاحیت آنست که تعدادی از افراد خصوصاً در انتخابات ریاست جمهوری از عنوان رد صلاحیت ناراحت شدند، اظهار داشت: شرایط داوطلبان در هر انتخاباتی متفاوت می باشد و شرایط انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی با یکدیگر فرق دارد.
وی با اشاره به قرآن سوزی در بعضی از کشورهای غربی، اظهار داشت: اقدام شرم آوری که در بعضی از کشورهای غربی صورت گرفت، در راستای اسلام ستیزی است و برخلاف حقوق بین الملل است و برمبنای حقوق و مقررات بین المللی باید به همه ادیان احترام گذاشته شود. قرآن در شریعت و فقه جایگاه غیرقابل خدشه ای دارد.
سخنگوی شورای نگهبان درباره ی آخرین وضعیت طرح الزام به ثبت رسمی اموال غیرمنقول، گفت: مهلت اظهار نظر شورای نگهبان نسبت به این مساله به پایان رسیده و به هشت ماه قبل بازمی گردد و این مساله الان در دستورکار کمیسیون قضائی و حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام است و سپس در مجمع رسیدگی می شود و مجمع باید درباره ی این مساله تصمیم گیری نهایی کند.
طحان نظیف درباره ی بررسی صلاحیت ها، اظهار داشت: الان زمان بررسی صلاحیت ها نیست. حالا دستگاهها باید مدارک بارگذاری شده را بررسی و به استعلامات افراد پاسخ دهند.
سخنگوی شورای نگهبان درباره ی آخرین وضعیت طرح الزام به ثبت رسمی اموال غیرمنقول، گفت: مهلت اظهار نظر شورای نگهبان نسبت به این مساله به پایان رسیده و به هشت ماه قبل بازمی گردد و این مساله الان در دستورکار کمیسیون قضائی و حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام است و سپس در مجمع رسیدگی می شود و مجمع باید درباره ی این مساله تصمیم گیری نهایی کند.
وی اشاره کرد: ممکنست افرادی که در گذشته تأیید شده اند به سبب اعمال و رفتاری که داشته اند، ردصلاحیت شوند. همین طور ممکنست کسانی که در گذشته تأیید نشده باشند، حالا با به دست آمدن اسناد و مدارکی تأیید صلاحیت شوند. علاوه بر این ممکنست فردی در گذشته حکم قضائی داشته و الان حکم برائت دریافت کرده باشد.
طحان نظیف درباره ی شرایط داوطلبان، اظهار داشت: قانون تغییر خاصی دراین زمینه نداشته است، شاید یک مورد بوده و آن هم اضافه شدن ۵ سال سابقه فعالیت اجرائی و قضائی بوده است. در بررسی صلاحیت ها ابتدا هیأت های اجرائی، سپس هیأت های نظارت و در نهایت شورای نگهبان اعلام نظر خواهدنمود.
سخنگوی شورای نگهبان با اعلان اینکه طراحی سامانه در مورد اجرای قانون شفافیت و نظارت بر تامین مالی کارهای انتخاباتی بر عهده وزارت کشور است، اظهار داشت: در جلساتی که با وزارت کشور داشتیم تاکید کردیم که این قانون باید در انتخابات پیش رو اجرا شود. بنظر می رسد که تعداد نامزدهای انتخاباتی نیز نقشی در اجرای این قانون ندارد. این قانون، قانون جاری کشور است و باید در انتخابات پیش رو مبنای عمل قرار گیرد.
منبع:

1402/06/05
13:05:43
0.0 از 5
3125
تگهای خبر: انتخابات , ثبت نام , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳