مجلس ایران دات كام
رحیمی جهان آبادی:

سطح روابط اقتصادی ایران و ویتنام مطلوب نمی باشد

سطح روابط اقتصادی ایران و ویتنام مطلوب نمی باشد

به گزارش مجلس ایران دات کام، رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و ویتنام اظهار داشت: با وجود وجود ظرفیتهای بالا سطح روابط اقتصادی مان با ویتنام مناسب نمی باشد و حجم مبادلات تجاری مان کمتر از 200 میلیون دلار در سال است.جلیل رحیمی جهان آبادی رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و ویتنام در گفتگو با خبرنگار مهر و درباب سفر رییس مجلس ویتنام به تهران اظهار داشت: سفر هیئت ویتنامی به ریاست رییس پارلمان این کشور به ایران، به مناسبت پنجاهمین سالگرد شروع روابط دیپلماتیک دو کشور انجام شده است.
وی اضافه کرد: سطح روابط سیاسی ما باتوجه به مواضع مستقلی که این کشور در مسائل جهانی دارد، رابطه بسیار مطلوب و دوستانه ای است. دو کشور در ۵۰ سال قبل که روابط دیپلماتیک شروع شده همیشه روابط رو به رشدی را داشته اند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سطح پایین روابط اقتصادی مان با ویتنام گفت: سطح روابط اقتصادی ما مناسب نمی باشد. حجم مبادلات تجاری ما کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار در سال است که باتوجه به حجم تجاری بالای ویتنام و ظرفیت هایی که ما داریم کافی نیست؛ پس یکی از عمده ترین هدف های سفر هیئت پارلمانی ویتنام که به دعوت مجلس شورای اسلامی انجام شده است رایزنی برای متناسب سازی سطح روابط اقتصادی با سطح روابط مطلوب سیاسی ما است.
نماینده تربت جام با اعلان اینکه هیئت بلندمرتبه ای از مقامات سیاسی و اقتصادی این کشور رییس مجلس ویتنام را همراهی می کنند، تشریح کرد: رییس مجلس ویتنام و هئیت همراه دیدارهای مهمی با رییس مجلس و همین طور رییس جمهور، وزیر صنعت و نیز اتاق تجاری داشتند و این دیدارها ظرف امروز و فردا همچنان ادامه خواهد داشت.
رشد اقتصادی ویتنام ۸.۲ درصد در سال است
جهان آبادی با اشاره به توانایی های اقتصادی ویتنام متذکر شد: معتقدیم ویتنام به چند دلیل برای ما دارای اهمیت است. ویتنام بالاترین نرخ رشد اقتصادی در شرق آسیا را با حدود ۸.۲ دلار تجربه می کند که رشد قابل توجهی در سطح جهانی است. از طرفی حجم تجاری این کشور با جهان ۷۵۰ میلیارد دلار در سال است که نشان میدهد ویتنام در حوزه تجاری در جهان بسیار عالی و موفق عمل می کند.
وی با اشاره به سوابق مبارزاتی این کشور با کشورهای استکباری اشاره کرد: ویتنام با توجه به این که از کشورهای غربی ظلم و لطمه دیده است و تجربه تلخ تحریم ها را در کارنامه خود دارد توانسته است با حفظ اصول، دیدگاه ها و ارزش های خود مسیر توسعه را با موفقیت طی نماید این کشور هم از بعد سیاسی و اقتصادی و نگاه آسیایی برای ما بسیار حائز اهمیت می باشد.
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ویتنام افزود: این کشور دارای حدود ۱۰۰ میلیون جمعیت است و بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار در سال سرمایه گذاری خارجی در پروژه های گوناگون خود جذب می کند. در مقابل ایران ظرفیتهای زیادی در حوزه پزشکی، صادرات تجهیزات پزشکی، دارو، محصولات کشاورزی و دامی، صدور فناوری های عمرانی، صادرات قیر و محصولات پتروشیمی را در اختیار دارد که انشاالله امیدواریم با این دیدارها و سفرها موانع را شناسایی کرده و آنها را میان دو کشور رفع نماییم.
وی اشاره کرد: این دیدارها سبب افزایش شناخت طرف ویتنامی از ظرفیتهای کشورمان شده و منجر به بهبود روابط دو کشور در سطوح مختلف خواهد شد.


منبع:

1402/05/20
15:20:28
0.0 از 5
3164
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳