مجلس ایران دات كام
عضو حقوقدان شورای نگهبان در دانشگاه قم:

چرا مجلس از ماجرای ۱۸ میلیارد دلار و حذف كارت سوخت تحقیق و تفحص نكرد؟

چرا مجلس از ماجرای ۱۸ میلیارد دلار و حذف كارت سوخت تحقیق و تفحص نكرد؟

به گزارش مجلس ایران دات كام عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار داشت: چرا مجلس تحقیق نكرد سرانجام ۱۸ میلیارد دلار چه شد و چه اثری در اقتصاد كشور گذاشت؟ در مورد هزینه های ناشی از حذف كارت سوخت هم ارقام بزرگی اعلام شده است؛ چرا مجلس راجع به هزینه های ناشی از این تصمیم، تحقیق و تفحص نمی كند؟


به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از شورای نگهبان، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان پس از ظهر دوشنبه - ۱۸ آذر - طی سخنانی در جمع دانشجویان دانشگاه قم به مناسبت روز دانشجو با اشاره به وظیفه جنبش دانشجویی، اظهار داشت: تربیت نیرو و كادرسازی برای نظام و انقلاب و نقش آفرینی و مطالبه گری در راه آرمان ها دو وظیفه اصلی جنبش دانشجویی است.
وی قانون اساسی را انعكاس خواسته های یك ملت و نقشه جامع مطالبه گری آرمان ها دانست و تصریح كرد: بررسی عملكردها در ۴۰ سال قبل نشان داده است كه برخی اصول قانون اساسی تابحال مغفول مانده است.
طحان نظیف اضافه كرد: باید تك تك اصول قانون اساسی در قوانین و عملكردها منعكس شود.
عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه كرد: قانون اساسی ما ظرفیت های بسیار خوبی دارد كه بعضی از آنها كمتر مورد توجه قرار گرفته است و باید در ابتدا این ظرفیت ها فعال و استفاده گردد و پس از اصلاح قانون اساسی صحبت كرد.

طحان نظیف در ادامه با اشاره به برخی ظرفیت های خوب قانون اساسی اضافه كرد: كاركرد مجلس صرفا قانونگذاری نیست، بلكه نظارت هم یكی از وظایف اصلی قوه مقننه است كه در قانون اساسی ذكر شده است.
این استاد دانشگاه افزود: در اصل ۷۶ بحث تحقیق و تفحص یكی از ابزارهای نظارتی است كه مجلس می تواند از آن در جای خود استفاده نماید.

وی به ماجرای ۱۸ میلیارد دلار مطرح شده از جانب مقام معظم رهبری اشاره و تصریح كرد: رئیس جمهور در اینباره پاسخ هایی دادند كه این ۱۸ میلیارد دلار چه شد و كارشناسان و مسؤلان هم دیدگاه های دیگری مطرح نمودند. من دیدگاهی در این خصوص ندارم؛ اما چرا مجلس یك تحقیق و تفحص از این مورد انجام نداد تا تكلیف مساله برای مردم روشن شود؟ چرا تحقیق نكرد كه سرانجام این ۱۸ میلیارد دلار چه شد و چه اثری در اقتصاد كشور گذاشت؟ در مورد هزینه های ناشی از حذف كارت سوخت هم ارقام بزرگی اعلام شده است؛ چرا مجلس راجع به هزینه های ناشی از این تصمیم، تحقیق و تفحص نمی كند؟

عضو حقوقدان شورای نگهبان هیات نظارت بر رفتار نمایندگان را یكی از ابزارهای نظارتی مجلس بر نمایندگان دانست و اظهار نمود: آیا مجلس از این ابزار برای نظارت بر رفتار نمایندگان درست استفاده می كند؟ برخی نمایندگانی كه پرونده آنها در دستگاه قضایی تشكیل شده و مواردی از تخلفات آنان در رسانه ها گزارش شده در این هیات هنوز بررسی نشده اند.
طحان نظیف با اشاره به اینكه یكی از اصول قانون اساسی یعنی اصل ۵۲ به بودجه اختصاص دارد، اظهار داشت: طبق این اصل باید بودجه «كل» كشور در لایحه بودجه به مجلس تقدیم و تصویب گردد و لازمه این امر آن است كه بودجه عرضه شده شفاف، دقیق و جزئی باشد.

وی افزود: هر سال در مورد بودجه نهادهای فرهنگی سروصدا می شود، اما راجع به بودجه شركت های دولتی كه سه چهارم كل بودجه را در بر می گیرد مطالبه و شفافیتی وجود ندارد و مقاومت وجود دارد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار نمود: اصل ۵۹ و مساله رفراندوم یكی دیگر از ظرفیت های قانون اساسی است؛ چرا از این ابزار قانونی بعنوان اهرم سیاسی استفاده می شود؟ چرا در مبحث بنزین كه مستقیما بر زندگی مردم اثر گذاشت و باعث اعتراض گسترده شد، از این ظرفیت استفاده نشد؟

طحان نظیف در ادامه سخنان خود با اشاره به اینكه در قانون اساسی مساله احیای حقوق عامه و نظارت بر اجرای صحیح قوانین به عهده قوه قضائیه گذاشته شده است، اظهار داشت: قوانینی كه در مورد پشتیبانی از تولید داخلی وجود دارد، مسائل مهم و روزمره زندگی مردم مثل آلودگی هوا و ریزگردها، ساخت و ساز در بستر رودخانه ها و غیره همه جزو حقوق عامه مردم است كه برای تحقق آن قوه قضائیه باید از اقتدارات خودش استفاده نماید.

وی تصریح كرد: هرجا از ظرفیت های قانون اساسی بهره برده ایم پیشرفت داشته ایم اما هرجا این ظرفیت ها مغفول مانده عقب مانده ایم و آثار منفی آن گریبان كشور را گرفته است.
طحان نظیف در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینكه در بررسی صلاحیت ها سه معیار اصلی فساد اقتصادی، فساد اخلاقی و ضدیت با حاكمیت خط قرمز شورای نگهبان است، اظهار داشت: در بررسی مصوبات هم حقوق مردم و حفظ حریم خصوصی همواره مورد توجه اعضای شورای نگهبان است.

وی همینطور درباره رویكرد شورای نگهبان در اعلام نظر در مورد مصوبات خاطرنشان كرد: در مصوبه اسیدپاشی تاكید و اصرار شورای نگهبان بر توجه به قصاص منفعت باعث حفظ بیشتر حقوق افراد آسیب دیده شد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: در مصوبه صندوق بیمه همگانی، اعضای شورای نگهبان بیمه الزامی برای افرادی كه توان مالی پرداخت حق بیمه را ندارند مغایر گرفت و اجازه نداد به حقوق مردم مستضعف لطمه زده شود.

طحان نظیف در زمینه انتخابات هم تصریح كرد: ما تلاش می نماییم در انتخابات یك داور ملی بی طرف و حافظ حق الناس باشیم.

بر اساس این گزارش طحان نظیف در انتها این جلسه به سئوالات دانشجویان پاسخ داد.1398/09/19
21:55:03
5.0 از 5
11238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴