مجلس ایران دات كام
فیروزی :

تعرفه واردات خودرو صفر شود

تعرفه واردات خودرو صفر شود

به گزارش مجلس ایران دات کام، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: با توجه به این که در بازار خودرو ناترازی وجود دارد و نرخها مناسب نمی باشد، دولت باید با حداقل تعرفه یا تعرفه صفر اجازه دهد واردات خودرو صورت گیرد.حجت اله فیروزی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره ی تأثیر واردات خودرو بر بازار، گفت: هدف از تصویب قانون واردات خودرو های نو و مستعمل در وهله اول تنظیم گری بود و خودروسازان توان تامین خودرو های مورد نیاز مردم را به اندازه کافی ندارند و ناترازی میان عرضه و تقاضای خودرو سبب شده بود که بازار خودرو گرفتار التهاباتی به لحاظ تامین نیازهای داخلی و همین طور گرانی قیمت خودرو شود.
وی بیان کرد: بر این اساس، هدف از تصویب واردات خودرو این بود که ناترازی میان عرضه و تقاضای خودرو برطرف شود. همین ناترازی روی قیمت خودرو تأثیر منفی گذاشته بود و هدف مهم تر و مطالبه مردم ایجاد تعادل در بازار خودرو و تناسب نرخها بود و قیمت خودرو معقول و مصرف کنندگان راضی شوند و هدف بعدی هم این بود که از محل واردات خودرو، فناوریهای جدید هم وارد شود و خودروسازان بتوانند با رقابت و با بهره گیری از ظرفیتهای فناوری روز با خودرو های وارداتی رقابت کنند و سبب ارتقا و رشد کیفیت خودرو های داخلی هم شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: الان دیگر دولت هیچ بهانه ای برای عدم واردات خودرو و هیچ محدودیتی و ممنوعیتی برای واردات خودرو ندارد. از طرف دیگر مجوز واردات انواع خودرو شامل سواری، کامیون، کامیونت، اتوبوس، کشنده ها و ون در مصوبه مجلس شورای اسلامی برای واردات خودرو آمده است. همین طور هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند واردات خودرو انجام دهد و هیچ محدودیتی وجود ندارد.
نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: با توجه به این که هدف قانون گذار از تصویب واردات خودرو ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای خودرو است، باید در اجرا هم سازوکاری اندیشیده شود که واردات خودرو به خوبی صورت گیرد و واردات قطره چکانی نباشد، چونکه در این صورت فایده ای ندارد. شرایط واردات خودرو باید به شکلی باشد که تنظیم گری در بازار خودرو اتفاق بیفتد و باید دولت اهتمام لازم را دراین زمینه داشته باشد.
فیروزی اظهار داشت: چون هدف مهم قانون گذار تعادل بخشی به قیمت بوده، پس هم باید شرایط واردات خودرو تسهیل شود و هم عوارض ورودی خودرو های نو و کارکرده صفر یا قیمتی کم و حداقلی داشته باشد. تعیین عوارض واردات خودرو از طرف دولت به انجام می رسد و باید قیمت آن صفر یا حداقلی باشد.
وی متذکر شد: مجلس تعیین تعرفه واردات خودرو را در جریان بررسی لایحه مربوط به این مساله بر عهده دولت گذاشت. هدف از تعیین تعرفه واردات خودرو باید تنظیم گری در بازار خودرو باشد و هدف از وضع تعرفه واردات خودرو درآمدزایی نیست.
فیروزی افزود: باید رویه درباره ی واردات و صادرات به این شکل باشد که زمانی که میزان کالا یا محصولی در کشور بیش از نیاز جامعه است، شرایط صادرات را تسهیل و وضع تعرفه بر صادرات را کاهش دهیم. در مقابل، زمانی که می بینیم به کالا یا محصولی در داخل نیاز مبرم داریم و تولید داخلی کافی نیست، باید عوارض واردات آن محصول را کاهش دهیم تا واردات به خوبی صورت گیرد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: به عبارت دقیق تر، تعرفه اهرمی مهم برای تنظیم واردات و صادرات است و هدف از وضع آن درآمدزایی نیست، پس الان که در عرصه خودرو مشکل داریم و در بازار خودرو ناترازی وجود دارد و نرخها هم مناسب نمی باشد، دولت باید با حداقل تعرفه یا تعرفه صفر اجازه دهد واردات خودرو صورت گیرد.


منبع:

1402/05/07
09:55:35
0.0 از 5
2689
تگهای خبر: تصویب , دولت , قانون , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام