مجلس ایران دات كام

خلاصه مهم ترین اخبار مجلس در ۳۱ تیر محکومیت اهانت به قرآن

خلاصه مهم ترین اخبار مجلس در ۳۱ تیر محکومیت اهانت به قرآن

به گزارش مجلس ایران دات کام، اعتراض به هتک حرمت مجدد قرآن در سوئد، تصویب موادی از طرح تأمین مالی و جهش تولید، پشتیبانی از رویکرد سیاست خارجه در دولت، درخواستی در جهت تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و... از مهم ترین خبرهای جلسه علنی امروز (شنبه) سی و یکم تیر ماه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی بود که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل چهل و چهارم قانون اساسی در مورد طرح تأمین مالی و جهش تولید ازطریق اصلاح قوانین حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی و رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.


در آغاز این جلسه و بعد از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در محکومیت هتک حرمت مجدد قرآن در کشور سوئد، قیام کرده و با در دست داشتن قرآن کریم، دعای ختم قرآن را قرائت کرده و اعتراض و انزجار خویش را به هتک حرمت قرآن نشان دادند.
محمدباقر قالیباف هم در نطق قبل از دستور خود زمینه سازی اهانت مجدد به ساحت مقدس قرآن کریم توسط دولت سوئد را شدیدا محکوم نمود و اظهار داشت: جریحه دار کردن احساسات و توهین به عقاید مسلمانان بی هزینه نیست و دولت سوئد باید پاسخگوی این اهانت ها باشد.
همینطور جعفر راستی در تذکری شفاهی تصریح کرد: از دولت انقلابی انتظار می رود برخورد جدی و درخوری با این اقدام و اهانت به ساحت قرآن کریم در کشور سوئد داشته باشد.


امروز رئیس مجلس در نامه ای به سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ۳ قانون «قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو»، «قانون الحاق یک بند به تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور» و «قانون اجازه مشارکت جمهوری اسلامی ایران در افزایش سهام سرمایه دور ششم بانک توسعه اسلام» را برای اجرا ابلاغ نمود.
همچنین بیشتر از ۲۰۰ نماینده مجلس با انتشار اطلاعیه ای از رویکرد انقلابی دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی حمایت کردند.
۶۳ نماینده مجلس هم با امضاء اطلاعیه ای، از رئیس قوه قضاییه خواستند با صدور دستور ویژه، اجازه ندهند تا اختلاف نظرها، کم کاری ها، تعارضات منافع و کارشکنی ها مانع اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار شود.

ناطقین مجلس
موسوی: همسان سازی حقوق بازنشستگان باید اجرایی شود
صباغیان: در برخورد با دولت سوئد درنگ نکنید
حسن پور: آیا هیئت دولت از قیمتها آگاه است؟
الهیان: کشورهای اسلامی سوئد را تحریم کنند
شریعتی: امهال وام های کشاورزی تا سقف ۵۰۰ میلیون افزایش پیدا کند

***


در ادامه جلسه علنی امروز، نمایندگان مواد ۱ و ۲ طرح تأمین مالی و جهش تولید از راه اصلاح قوانین حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی و رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور را تصویب کردند.
بر این اساس مقرر شد که «شورای ملی تأمین مالی» به منظور توسعه و ترویج الگوهای تأمین مالی، هم افزایی نهادها و روش های تأمین مالی، تقویت نظارت یکپارچه در تأمین مالی و توسعه دامنه وثائق و تضامین و تقویت نظام سنجش اعتبار تشکیل گردد.
با تصویب مواد دیگری از این طرح، نمایندگان ثبت شرکتهای اعتبارسنجی را به دریافت موافقت اصولی از شورای ملی تأمین مالی و دریافت مجوز تاسیس از دبیرخانه این شورا مشروط کردند.
همینطور به نهادهای مالی فعال در بازارهای پول و سرمایه و بیمه و نهادهای وثیقه پذیر مجوز داده شد با استفاده از گزارش های پایگاه داده اعتباری کشور نسبت به تأمین منابع یا عرضه خدمات مالی، پرداخت تسهیلات، تضمین و یا ایجاد تعهدات اقدام نمایند.
در مصوبه ای دیگر وزارت اقتصاد مکلف شد تا با همکاری بانک مرکزی، دستورالعمل اجرایی نحوه تشکیل، فعالیت و نظارت بر مؤسسات یا صندوق های تضمین را در قالب قوانین به تصویب شورای ملی تأمین مالی برساند.
با تصویب مواد ۷ و ۸ این قانون هم نمایندگان وثایق مورد نیاز در طرح تأمین مالی تولید و زیرساخت ها را تعیین و همینطور مقرراتی در رابطه با این وثایق تصویب کردند.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس
نماینده خدابنده: سیل خسارت جدی به کشاورزان وارد کرده است
انتقاد حاجی دلیگانی از وضعیت بخش مسکن سازی در کشور
نادری: استیضاح وزیر کشور به کمیسیون مربوطه ارجاع شده است
جعفری بروجنی: ماه محرم و صفر بهترین فرصت برای روشنگری مقوله حجاب و عفاف است
دلخوش: بیمه کارگران ساختمانی باید بر مبنای قانون سابق اعمال شود
هشدار حسینی در رابطه با کوره های آجرپزی
تذکر آریان پور به وزیران نیرو و کشاورزی
محمدیاری: ممنوعیت واردات برنج در مقطع زمانی برداشت محصول جدید رعایت شود

***
در انتها هم یک عضو هیئت رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسؤلان اجرایی کشور را قرائت کرد.
منبع:

1402/04/31
18:19:06
0.0 از 5
3045
تگهای خبر: ابلاغ , اقتصاد , بودجه , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲