مجلس ایران دات كام
گزارش مجلس ایران دات كام؛

نگاهی به سوابق اعضای شورای نگهبان

نگاهی به سوابق اعضای شورای نگهبان

به گزارش مجلس ایران دات کام، با عنایت به فرا رسیدن سالروز تاسیس شورای نگهبان، سوابق اعضای فعلی شورای نگهبان و فرآیند انتخاب آنان را مورد بررسی قرار دادیم.خبرگزاری مهر، گروه سیاست- زهرا علیدادی: ۲۶ تیر سالروز تأسیس شورای نگهبان است. شورای نگهبان در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردارست و وظیفه دارد تمام مصوبات مجلس را از حیث عدم مغایرت با موازین اسلامی و قانون اساسی بررسی نموده تا در صورت عدم مغایرت، مصوبه مجلس صورت قانونی به خود گیرد.
علاوه بر این نقش برجسته، شورای نگهبان موظف به نظارت بر انتخابات بوده و مرجع رسمی تفسیر قانون اساسی به شمار می آید. آنچنان که از قانون اساسی برمی آید، علت اصلی پیشبینی نهاد شورای نگهبان، دو مساله حراست و نگهبانی از «احکام اسلام» و صیانت از «قانون اساسی» بوده و بنا بر این از این نهاد به شورای «نگهبان» تعبیر شده است. نوع وظایف و اختیارات شورای نگهبان و اهمیت آن باعث شده است که این نهاد در زمره نهادهای بسیار مهم نظام جمهوری اسلامی ایران درآید.
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای شورای نگهبان وظایف گوناگونی را برشمرده است. عمده این وظایف به صورت مشترک بر عهده فقها و حقوقدانان و تعدادی دیگر، وظایف اختصاصی فقها است. از میان مجموعه وظایف شورای نگهبان، سه مورد «نظارت بر قانون گذاری»، «تفسیر قانون اساسی» و «نظارت بر انتخابات» دارای اهمیت بسیاری هستند.
اصول قانون اساسی ناظر بر شورای نگهبان
بر اساس اصل ۹۱ قانون اساسی، به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی از نظر عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با آنها، شورایی به نام شورای نگهبان با ترکیب زیر تشکیل می شود:
۱- شش نفر از فقهای عادل و آگاه به مقتضیات زمان و مسائل روز که انتخاب این عده با مقام معظم رهبری است.
۲- شش نفر حقوقدان در رشته های مختلف حقوقی از میان حقوقدانان مسلمانی که به وسیله رئیس قوه قضاییه به مجلس شورای اسلامی معرفی می گردند و با رای مجلس انتخاب می شوند.
بر این اساس شورای نگهبان دارای ترکیب دوگانه است. این نهاد در مجموع ۱۲ عضو دارد که برای یک دوره شش ساله انتخاب می شوند؛ نیمی از اعضای آن فقیه و نیمی دیگر حقوقدان هستند.
مدت عضویت در شورای نگهبان
بر اساس اصل ۹۲ قانون اساسی، اعضای شورای نگهبان برای مدت شش سال انتخاب می شوند در صورتیکه دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی چهار ساله است. این تدبیر باعث شده است که در هر دوره ی جدید قانون گذاری مجلس، شورایی با سابقه و با تجربه ای کافی در کنار آن به انجام وظیفه مشغول باشد. علاوه بر آن، با وجود این که پس از گذران یک دوره دوازده ساله که کشور سه مجلس قانون گذاری و دو شورای نگهبان را تجربه خواهدنمود و دوران انجام وظیفه هر دو همزمان به انتها خواهد رسید، باز هم تمهیداتی در قانون اساسی اندیشیده شده و تجربه و سابقه بر نوگرایی ترجیح داده شده است.
نخست آنکه نصف اعضای حقوقدان و فقیه شورای نگهبان در نخستین دوره بعد از سپری شدن سه سال، به قید قرعه تعویض خواهند شد. به این ترتیب، اعضای جدید از توان و تجربه شش عضو سابق شورا استفاده می کنند. ذیل اصل ۹۲ قانون اساسی در این خصوص مقرر می دارد: «… ولی در اولین دوره، بعد از گذشتن سه سال، نیمی از اعضای هر گروه به قید قرعه تغییر می یابند و اعضای جدیدی به جای آنها انتخاب می شوند». بنابراین هر سه سال یک مرتبه نیمی از اعضای شورای نگهبان تغییر می کند.
دوم آنکه حضور اعضای سابق در شورای جدید مجاز است و در نهایت بخشنامه داخلی شورای نگهبان برای جلوگیری از فترت در کار شورای نگهبان در ماده ۶ مقرر می دارد: «دبیر شورا ۴۰ روز پیش از پایان مدت عضویت اعضایی که عضویتشان در شرف انقضا است، طی نامه ای مراتب را در مورد فقها به مقام معظم رهبری و در مورد حقوقدانان به رئیس قوه قضاییه اعلام می نماید.»
اعضای فعلی شورای نگهبان (به ترتیب نخستین تاریخ عضویت در این شورا)
۱. آیت الله احمد جنتی (۱/‏۱۲/‏۱۳۵۹)
۲. عباسعلی کدخدایی (۱۶/‏‬ ۵/‏‬ ۱۳۸۰)
۳. آیت الله سید محمدرضا مدرسی یزدی (۲۵/‏۴/‏۱۳۸۳)‬
۴. سیامک ره پیک (۲۷/‏۴/‏۱۳۸۹)
۵. آیت الله مهدی شب زنده دار (۲۴/‏۴/‏۱۳۹۲)
۶. آیت الله علیرضا اعرافی (۲۴/‏۴/‏۱۳۹۸)
۷. محمدحسن صادقی مقدم (۲۵/‏۴/‏۱۳۹۸) ‬ش
۸. هادی طحان نظیف (۲۵/‏۴/‏۱۳۹۸)
۹. آیت الله سید احمد خاتمی (۱۱/‏۸/‏۱۳۹۹)
۱۰. آیت الله سید احمد حسینی خراسانی (۱۳/‏۶/‏۱۴۰۰)
۱۱. غلامرضا مولابیگی (۱۲/‏۸/‏۱۴۰۰)
۱۲. خیرالله پروین (۴/‏۵/‏۱۴۰۱)‬
مختصری از سوابق اعضای فعلی شورای نگهبان
آیت الله احمد جنتی
با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، آیت الله جنتی در مسئولیت ها و سنگرهای گوناگونی به ایفای نقش پرداخت. اولین مسئولیت او بعد از پیروزی انقلاب، قضاوت در دادگاه های انقلاب با حکم امام خمینی (ره) بود. برکناری و گاه اعدام قضات دوران حکومت شاه، فقدان قوانین و بخشنامه های اجرایی در دادگاه ها، عدم آشنایی افراد مؤمن و انقلابی با سیر اجرایی کار قضاوت و مشکلات مختلف دیگر، کار در دستگاه قضایی سالهای اولین انقلاب را دشوار ساخته بود. با توجه به این مشکلات، بزرگانی چون شهید قدوسی، شهید بهشتی و آیت الله جنتی در این حوزه پای نهادند و به تدوین و اصلاح ساختار قضایی کشور پرداختند. دستگاه قضایی منسجم امروز کشور ما، حاصل تلاش این افراد در آن سال هاست.
از مسئولیت های مهم آیت الله جنتی عضویت در شورای نگهبان قانون اساسی، از اولین روزهای تشکیل این نهاد مقدس است. آیت الله جنتی در طول عمر این نهاد، بارها با عنوان عضو فقیه این شورا، به دفاع از این نهاد و مبانی انقلاب اسلامی پرداخته است. او همین طور همراه با آیات ربانی بهشتی و سید احمد خمینی، در تهیه و تنظیم بخشنامه شورای نگهبان قانون اساسی نقش داشت. سپس به امامت جمعه اهواز منصوب گردید و مدت کوتاهی هم در این سمت در کرمانشاه خدمت کرد. مدتی پس از طرف امام (ره) به عضویت شورای عالی تبلیغات اسلامی درآمد. در سال ۱۳۶۸ از سوی امام به ریاست سازمان تبلیغات اسلامی منصوب گردید و تا ۱۳۷۱ در آن سمت بود. وی در دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری با رای اکثریت مطلق اعضا به ریاست مجلس خبرگان انتخاب گردید.

برخی از فعالیت ها و مسئولیت های وی بعد از انقلاب به شرح زیر است:
- دبیری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ؛
- ریاست سازمان تبلیغات اسلامی ؛
- نمایندگی امام و رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان ؛
- عضویت در شورای نگهبان با حکم امام و رهبری ؛
- دبیری شورای نگهبان؛
- امامت جمعه موقت قم، کرمانشاه و تهران ؛
- عضویت در شورای پشتیبانی جنگ ؛
- مدیریت در دادگاه های انقلاب اسلامی ؛
- نمایندگی مجلس خبرگان در دوره اول و دوم از استان خوزستان و در دوره سوم، چهارم و پنجم از استان تهران؛
- عضویت در هیأت تحقیق مجلس خبرگان ؛
- رئیس مجلس خبرگان رهبری؛
- عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام ؛
- عضویت در شورای بازبینی قانون اساسی ؛
- عضویت در هیأت مؤسس جامعه الزهرا سلام الله علیها با حکم امام (ره)؛
- عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی با حکم رهبری ؛
- عضویت در شورای عالی تبلیغات خارجی با حکم رهبری ؛
- مسئولیت ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر؛
- عضویت در کمیسیون صدا و سیما به عنوان نایب رییس ؛
- نمایندگی مقام معظم رهبری در کمک رسانی به مردم بوسنی و هرزگوین.
آیت الله احمد جنتی اکنون عضو فقها، دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری است. وی با سابقه ترین عضو فقهای شورای نگهبان است و بعد از منصوب شدن از جانب حضرت امام خمینی (ره) در اسفند ۱۳۵۸ در تمام ادوار شورای نگهبان حضور داشته است.
عباسعلی کدخدایی
کدخدایی بعد از اتمام تحصیل رشته حقوق در دانشگاه تهران، در وزارت سپاه سابق مشغول بکار شد و بعد از پایان جنگ تحمیلی جهت ادامه تحصیل به انگلستان بورسیه شد و کارشناسی ارشد در حقوق بین الملل را از دانشگاه هال و دکتری حقوق بین الملل را از دانشگاه لیدز انگلستان دریافت کرد و پس از بازگشت به میهن اسلامی به عضویت هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران درآمد.
او در سال ۱۳۸۰ از جانب ریاست وقت قوه قضاییه (آیت الله هاشمی شاهرودی) جهت عضویت در شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی معرفی و به عنوان عضو حقوقدان انتخاب می شود که از آن زمان تابحال حضور مؤثری در این شورا داشته است.

عباسعلی کدخدایی در شورای نگهبان در مسئولیت هایی چون قائم مقام دبیر، معاون اجرایی و امور انتخابات و سالیان زیادی هم در جایگاه سخنگویی این شورا حضور داشت و الان هم چند سالی است به عنوان رئیس پژوهشکده شورای نگهبان به همراه پژوهشگران جوان در امتداد این که پژوهشکده بازوی مشورتی حقوقی این شوراست، علاوه بر عرضه نظرات حقوقی و کارشناسی به این شورا با انتشار مشروح مذاکرات و نظرات استدلالی شورای نگهبان، راه اندازی سامانه جامع نظرات شورای نگهبان، برگزاری کارگاه های علمی و انتشار کتاب های تألیفی و پژوهشی نقش ارزشمند ای در جامعه علمی-حقوقی ایفا می کند. وی سابقه چهار دوره عضویت در شورای نگهبان را دارد.
آیت الله سید محمدرضا مدرسی یزدی
آیت الله مدرسی یزدی کارهای بسیاری در زمینه علم و فرهنگ داشته که همچون آنها میتوان انجام مصاحبه ها، شرکت و عرضه مقالات در همایش های ملی و بین المللی در داخل و خارج دانست و هم تألیف کتب و مقالات فراوان در زمینه های متعدد علمی که از خصوصیت های این آثار، روزآمد بودن و ژرف نگری تحسین برانگیز آنها است.
وی از سالهای اولین تحصیل به امر تدریس هم اهتمام ویژه ای داشته است و تقریبا تمامی دروس مقدمات و سطوح حوزه را تدریس کرده و در کنار آن به تدریس دروس فلسفه اسلامی، عرفان نظری، فلسفه تطبیقی، فلسفه اخلاق و علم اقتصاد مبادرت نموده است.

وی از سال ۱۳۷۲ (ش) تدریس رسمی خارج فقه و اصول را آغاز نموده و همچنان ادامه دارد. او مدتی هم در دانشکده های مختلف تدریس کرده و روزگاری هم به تدریس در مؤسسه باقر العلوم پرداخته است. وی همچون همکاران و مؤلفان کتب دفتر همکاری حوزه و دانشگاه در سالهای اولیه تأسیس بوده است. وی سابقه چهار دوره عضویت در شورای نگهبان را دارد.
برخی از کارهای سیاسی وی به شرح زیر است:
۱. عضویت در کمیته انقلاب اسلامی استان لرستان
۲. ناظر بر انتخابات دوره اول خبرگان رهبری در استان یزد
۳. حضور در جبهه های دفاع مقدس
۴. مشارکت فعال در دفتر همکاری حوزه و دانشگاه برای بازسازی علوم انسانی
۵. عضویت در هیأت امنای بنیاد نخبگان
۶. عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
۷. عضو فقهای شورای نگهبان.
آیت الله مدرسی یزدی اکنون در قم حضور دارد و به تربیت طلاب می پردازد و همزمان از فقهای شورای نگهبان است. همینطور وی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه است.
سیامک ره پیک
ره پیک از سال ۱۳۶۸ سابقه تدریس و پژوهش دارد و در سال ۱۳۷۰ به عضویت هیئت علمی دانشگاه علوم قضایی درآمد و الان هم با رتبه استاد تمامی در این دانشگاه مشغول به تدریس است.
وی در شوراهای مختلف در مراکز علمی، وزارت علوم، دانشگاه ها و مراکز اجرایی عضویت داشته و به مناسبت ها و موضوعات مختلف در این شوراها شرکت کرده و حدود ده سال هم رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی بوده و مسئولیت های دیگری مانند معاونت پژوهشی دانشگاه را هم بر عهده داشته است.
وی قبل از عضویت در شورای نگهبان از سال ۱۳۸۳ عضو مجمع مشورتی حقوقی بود و با مرکز تحقیقات این شورا راجع به مسائل، مشکلات و ابهاماتی که در امتداد تفسیر قانون اساسی و احیاناً مصوبات قانونی مطرح می شد، به صورت نظریات و گزارشات کتبی یا نشست های تخصصی شرکت می کرد.

ره پیک در سال ۱۳۸۹ از جانب ریاست وقت قوه قضاییه (آیت الله آملی لاریجانی) جهت عضویت در شورای نگهبان به مجلس معرفی و از جانب مجلس شورای اسلامی هم به عضویت این شورا برگزیده شد.
سیامک ره پیک با به انتها رسیدن دوره ی عضویتش در سال ۱۳۹۵، با حکم آیت الله جنتی به عنوان معاون اجرایی و امور انتخابات در این شورا حضور داشت تا این که مجدداً در مرداد ماه سال ۱۳۹۷، به جای مرحوم محمدرضا علیزاده به عضویت شورای نگهبان درآمد و مجدداً در سال ۱۴۰۱ برای دوره ی جدید (۱۴۰۱ تا ۱۴۰۷) به عضویت شورا برگزیده شد.
وی علاوه بر مسئولیت معاونت اجرایی و امور انتخابات، از ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۹ ریاست پژوهشکده شورای نگهبان را هم بر عهده داشت و الان هم چند سالی است به عنوان قائم مقام دبیر شورای نگهبان فعالیت می کند. ره پیک سه دوره است که عضو شورای نگهبان است.
آیت الله مهدی شب زنده دار
آیت الله شب زنده دار سال ها به تدریس دروس دوره سطح پرداخته و شرحی هم بر قسمتی از تحریرالوسیله نگاشته است. وی مدیر مؤسسه و مدرسه بقیة الله (عج) است.
با توجه به فقدان مرحوم آیت الله رضوانی (ره) در مجموعه فقهای شورای نگهبان، رهبر معظم انقلاب طی حکم مورخ ۲۴/‏۰۴/‏۱۳۹۲‬ آیت الله شب زنده دار را به جای وی به عضویت شورای نگهبان منصوب کردند.

آیت الله شب زنده دار مجدداً با حکم مورخ ۲۴/‏۰۴/‏۱۳۹۵‬ مقام معظم رهبری در عضویت شورای نگهبان ابقاء و منصوب گردید. وی اکنون علاوه بر عضویت در شورای نگهبان، ریاست مجمع مشورتی فقهی شورای نگهبان را بر عهده داشته و همینطور عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بوده و در شهر قم به تربیت طلاب می پردازد. همینطور وی نمایندگی شورای عالی در هیأت امنای مرکز جهانی علوم اسلامی و سازمان مدارس خارج از کشور را هم عهده دار است. وی سابقه سه دوره عضویت در شورای نگهبان را دارد.
آیت الله علیرضا اعرافی
پس از رحلت مرحوم آیت الله مؤمن عضو باسابقه شورای نگهبان، رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۸ طی حکمی آیت الله علیرضا اعرافی را به عضویت فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.
آیت الله علیرضا اعرافی از شروع انقلاب اسلامی تابحال در مسئولیت های مهمی ایفای نقش کرده که بعضی از این موارد به شرح زیر است:
۱) ریاست مرکز جهانی علوم اسلامی و عضویت در هیئت امنای آن؛
۲) عضویت در شورای فرهنگی - اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛
۳) عضویت در شورای فرهنگ عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛
۴) ریاست پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم؛
۵) مدیریت گروه علوم تربیتی مؤسسه امام خمینی (ره)؛
۶) عضویت در هیئت امنای مؤسسه بین المللی هدی؛
۷) معاونت پژوهشی حوزه علمیه قم؛
۸) ریاست هیئت امنای دانشکده علوم قرآنی میبد؛

۹) عضویت در کنگره دین پژوهان کشور؛
۱۰) مدیر مسئولی فصلنامه های «حوزه و دانشگاه «، «جستار اقتصادی» و «تربیت اسلامی»؛
۱۱) عضویت در هیئت امنای دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم؛
۱۲) عضویت در شورای پژوهش های علمی کشور؛
۱۳) عضویت در هیئت امنای مرکز جهانی و سازمان مدارس خارج از کشور؛
۱۴) وی سال ها در دانشگاه های سراسر کشور و مؤسسات وابسته به آموزش عالی تدریس داشته و از این رهگذر شاگردان خوبی را تربیت کرده است.
۱۵) مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور؛
۱۶) امام جمعه شهر مقدس قم؛
۱۷) عضو فقهای شورای نگهبان.
او در سال ۱۳۷۱ با حکم مقام معظم رهبری به امامت جمعه شهر میبد انتخاب گردید و هم اکنون از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است و به تدریس اشتغال دارد.
محمدحسن صادقی مقدم
صادقی مقدم مدرک کارشناسی خویش را در سال ۱۳۶۴ و در رشته حقوق قضایی از دانشگاه تهران دریافت کرد؛ سپس در سال ۱۳۶۷ در مقطع کارشناسی ارشد و در گرایش حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس فارغ التحصیل شد و در نهایت در سال ۱۳۷۳ دکتری خویش را در همین گرایش و از همین دانشگاه کسب نمود.

وی در تیر ماه ۱۳۹۸ از جانب رئیس قوه قضاییه به عنوان حقوقدان پیشنهادی شورای نگهبان به مجلس دهم معرفی و از جانب نمایندگان مجلس برای یک دوره ۶ ساله به عنوان حقوقدان شورای نگهبان برگزیده شد. محمدحسن صادقی مقدم اکنون به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان و معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان مشغول بکار است.
هادی طحان نظیف
طحان نظیف بعد از دریافت مدرک دیپلم خود در رشته ریاضی و فیزیک، راهی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) می شود و دوران کارشناسی و مدرک کارشناسی ارشد خویش را از همین دانشگاه و با گرایش حقوق عمومی دریافت و بعد از آن مدرک دکترایش را با همان گرایش از دانشگاه تهران دریافت می کند.
وی علاوه بر تدریس و تحقیق، سمت های اجرایی و آموزشی در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) داشته و در کنار کارهای آموزشی پژوهشی و اجرایی با نهادهای مختلف نظام شامل قوای سه گانه، شورای نگهبان، مجمع تشخیص و… هم در زمینه های علمی-پژوهشی ارتباط داشته و دراین زمینه فعالیت نموده است. هادی طحان نظیف حدود هفت سال در هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین در مجلس شورای اسلامی و مدتی هم در مرکز پژوهش های مجلس حضور داشته است.

وی قبل از عضویت در شورای نگهبان قریب به ۱۰ سال در این نهاد حضور داشت و با بهره مندی از تجارب بزرگان علمی و عملی، فقهی و حقوقی کشور تجربه های فراوانی اندوخته است. حضور در جلسات شورای نگهبان برای او فرصتی ذی قیمت و گران سنگ برای آشنایی با نظرات این نهاد و تسلط بر فرآیندها و رویه های آن، اشراف بر قانون اساسی، مسائل مربوط به انتخابات و دغدغه های نمایندگان را فراهم آورده بود، تا این که وی در تاریخ ۱۹ تیر ماه سال ۱۳۹۸ توسط حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس وقت قوه قضاییه به عنوان یکی از ۵ گزینه پیشنهادی حقوقدان شورای نگهبان به مجلس معرفی گردید و در تاریخ ۲۵ تیر ماه با رای نمایندگان مجلس، به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان برگزیده شد.
وی سوابقی همچون عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق ضد السلام، معاونت آموزشی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق ضد السلام، عضو هیأت امنای پژوهشکده شورای نگهبان، دبیر جلسات شورای نگهبان، مشاور معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، عضو مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان، عضو کمیسیون تطبیق مصوبات سازمان بازرسی کل کشور، مدیر گروه حقوق اجتماعی- فرهنگی مرکز تحقیقات شورای نگهبان، کارشناس و مشاور حقوقی «هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین» مجلس شورای اسلامی، دبیر کمیته فرهنگی- اجتماعی مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری و کارشناس گروه حقوق عمومی دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارد.
طحان نظیف از تیر ماه ۱۴۰۰ مسئولیت سخنگویی این شورا را هم بر عهده دارد.
آیت الله سید احمد خاتمی
آیت الله خاتمی پیش از پیروزی انقلاب همگام با رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی در ستیز با رژیم منحط پهلوی بود و با ایراد خطابه های حماس ضد آن رژیم سیاه نقش مفیدی در روشنگری مردم ایفا کرد و پس از پیروزی انقلاب عمده راهی را که برای خود برگزید، کار فرهنگی بود که از راه تدریس، خطابه و تألیف آنرا دنبال کرده است.

وی موضع سیاسی خویش را "موضع ولایت فقیه " قرار داده است تا آن زمان که امام راحل در قید حیات بودند همراهی با آن امام بزرگوار و اینک همراهی با مقام معظم رهبری مدظله العالی وجهه همت اوست. وی در کنار کار فرهنگی در زمینه هایی که نیاز بوده، موضع گیری های مناسب سیاسی داشته که در روزنامه و جراید کشور منعکس شده است. وی در طول ۸ سال دفاع مقدس در مواقع مورد نیاز در جبهه های حاضر شده و به وظیفه خود عمل نموده است.
آیت الله سید احمد خاتمی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو فقهای شورای نگهبان، عضو مجلس خبرگان رهبری، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان، عضو هیئت مدیره مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، عضو شورای عالی مجمع جهانی خاندان (ع) و عضو شورای سیاست گذاری فرهنگی آن مجمع است.
آیت الله سیداحمد حسینی خراسانی
آیت الله حسینی خراسانی در حوزه علمیه و دانشگاه فردوسی مشهد تدریس کرده است. وی سال ها به تدریس سطوح عالی و خارج فقه و اصول و کسب تخصص در علوم حدیث، کلام، فلسفه و تفسیر قرآن کریم همت گماشت.

آیت الله حسینی خراسانی در چهاردهمین اجلاسیه بزرگ حوزه علمیه قم استاد نمونه شناخته شده است. وی سابقه نمایندگی مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری و عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را در کارنامه خود دارد.
در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ بعد از کناره گیری آیت الله صادق آملی لاریجانی از عضویت شورای نگهبان، رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی آیت الله سید احمد حسینی خراسانی را به عضویت شورای نگهبان منصوب کردند و او عضو فقیه شورای نگهبان شد.
غلامرضا مولابیگی
مولابیگی بالغ بر ۲۰ سال سابقه کار قضایی دارد که ۱۶ سال آن در دیوان عدالت اداری بوده است. تجربه کار قضایی غلامرضا مولابیگی در دیوان عدالت اداری به لحاظ نزدیکی حوزه تخصصی دیوان عدالت اداری با مبحث حقوق عمومی سبب اشرافیت نسبی وی به موضوعات حقوق عمومی کشور شده است. وی قبل از عضویت در شورای نگهبان، سوابقی همچون معاونت قضایی دیوان عدالت اداری، مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دیوان عدالت اداری و مستشار شعبه اول تجدیدنظر دیوان عدالت اداری را عهده دار بوده است.

وی بعد از استعفای محمد دهقان از عضویت شورای نگهبان، از جانب رئیس قوه قضاییه به مجلس شورای اسلامی معرفی و در ۱۲ آبان ۱۴۰۰ با رای نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان برگزیده شد.
خیرالله پروین
خیرالله پروین مدرک کارشناسی خویش را در سال ۱۳۷۶ و در رشته حقوق از دانشگاه تهران دریافت کرد، سپس در سال ۱۳۷۸ در مقطع کارشناسی ارشد و در گرایش حقوق عمومی از همان دانشگاه فارغ التحصیل شد و در نهایت در سال ۱۳۸۵ دکتری خویش را در همین گرایش و از دانشگاه الجامعه البنانیه- بیروت کسب نمود.

وی در سال ۱۳۸۶ به عضویت هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران درآمد و الان در کسوت استاد تمام دانشگاه تهران در رشته تخصصی حقوق عمومی مشغول به تدریس است و در این حوزه نسل های زیادی را آموزش داده، کتب و مقالات گوناگونی را در حوزه حقوق عمومی و حقوق اساسی، شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی و سایر موضوعات در رابطه با حکومت و حاکمیت و حکمرانی را به رشته تحریر درآورده و همچنان این عرصه مهم را خط مقدم توسعه و پیشرفت کشور می داند.
وی در سال ۱۴۰۱ توسط آیت الله محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه به عنوان یکی از گزینه های پیشنهادی حقوقدان شورای نگهبان به مجلس معرفی و در تاریخ ۴ مرداد ۱۴۰۱ با رای نمایندگان مجلس یازدهم، به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان برگزیده شد.


منبع:

1402/04/26
14:17:29
0.0 از 5
803
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام