مجلس ایران دات كام
خضریان خبر داد

گزارش اسلامی از ابعاد مختلف توافق با آژانس در کمیسیون اصل نود

گزارش اسلامی از ابعاد مختلف توافق با آژانس در کمیسیون اصل نود

به گزارش مجلس ایران دات کام، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به جلسه کمیسیون با رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: در این نشست رییس سازمان انرژی اتمی گزارشی از ابعاد مختلف توافق با آژانس و آخرین وضعیت قانون اقدام راهبری ارائه نمود.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، علی خضریان در تشریح جلسه کمیسیون اصل نود با حضور اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی و معاونان این سازمان اظهار داشت: این جلسه در قالب نظارت بر حسن اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران خصوصاً ماده ۶ این قانون انجام شد.
وی با اشاره به گزارش ۱۰ خرداد دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای حکام در خصوص توافق این آژانس با سازمان انرژی اتمی ایران در مورد افزایش نظارت ها و ایجاد نظارت های فراپادمانی اظهار داشت: در این نشست ابتدا رییس سازمان انرژی اتمی گزارشی از ابعاد مختلف توافق و آخرین وضعیت قانون اقدام راهبری ارائه نمود. بعد از استماع گزارش رییس سازمان انرژی اتمی، برای اعضا کمیسیون محرز شد که توافق صورت گرفته، مغایر با قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و تاکید رهبر معظم انقلاب بر عدم تخطی از این قانون است که ایشان این مساله را در دیدار با دانشمندان و مقامات صنعت هسته ای تصریح فرمودند.
خضریان با اشاره به تعدادی از ابعاد توافق انجام شده اظهار داشت: در صورتیکه جمهوری اسلامی ایران خودرا مکلف به همکاری و تعامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی در قالب مقررات پادمانی دانسته و با توجه به این که برمبنای تاکید رهبری معظم انقلاب نباید تعهدات فرا پادمانی را بپذیرد، متأسفانه برمبنای بیانیه آژانس حدود ۱۰ دوربین فراپادمانی در کارگاه تولید سانتریفیوژ در سایت اصفهان نصب شده است.
وی افزود: همین طور دو دستگاه EMD در تأسیسات فردو و نطنز جهت نظارت برخط غنی سازی برای نخستین بار در جهان بدون کسب مجوزهای قانونی از مراجع مربوطه قرار گرفته که این مساله نه فقط خلاف مصوبه مجلس بلکه فراتر از تعهدات برجامی است چونکه در برجام اندازه گیری سطح غنی سازی، دستگاه OLEM ذکر شده بدین جهت باید روشن شود این ۲ دستگاه چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند.
وی با اشاره به نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی برمبنای قانون اظهار داشت: در این نشست باوجود تاکید کمیسیون اصل نود و دیگر نمایندگان مجلس جهت اطلاع ازجزئیات توافق، مشخص شد که مجلس هیچ اطلاعی از جزییات متن توافق که مغایر با قانون و تعهدات فراپادمانی بوده، ندارد و امکان نظارت بر قانون مجلس نیز وجود ندارد.
خضریان در آخر بیلن کرد: قبل از این، درباره ی محتوای این توافق از وزیر امور خارجه سوال شده بود که لباس امیرعبدالهیان اعلام نمود این پرونده توسط این وزارتخانه نشده و در سازمان انرژی اتمی دنبال می شود.
منبع:

1402/04/11
08:07:48
0.0 از 5
3148
تگهای خبر: پرونده , رهبری , سایت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴