مجلس ایران دات كام

آمار ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس یازدهم

آمار ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس یازدهم

مجلس ایران دات كام: جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات كشور گزارش ثبت‌نام داوطلبین یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را ارائه كرد.


به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از مهر، رئیس ستاد انتخابات كشور صبح یكشنبه در نشستی خبری گزارش ثبت‌نام داوطلبین یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همانطور كه در شنبه گذشته پیش‌بینی اولیه از تعداد ثبت‌نام كنندگان صورت گرفت، تقریبا همان پیش‌بینی محقق شد. ۱۵ هزار و ۶۱۸ نفر آمار كل ثبت نامی‌ها است. 

 با توجه به ازدحام جمعیت و به دلیل اینكه از لحاظ قانونی با مشكل مواجه بودیم، فرم ها به شكل دستی پر شد و اگر در سامانه ثبت شود این رقم به ۱۶ هزار و ۱۴۵ نفر خواهد رسید.
 
رئیس ستاد انتخابات كشور افزود: از این تعداد به لحاظ تركیب جمعیتی حدود ۸۸ درصد آقایان و ۱۲ درصد خانم‌ها هستند. به لحاظ میانگین سنی، سن ۳۶ تا ۴۰ سال ۳ هزار و ۲۰۹ نفر ثبت‌نام كردند و نوعی جوانگرایی صورت گرفته و بعد از آن ۴۱ تا  ۴۵ سال با ۲۸۳۷ نفر ثبت نام كردند و كمترین میانگین سنی ۷۱ تا ۷۵ سال است كه ۶۱ نفر ثبت نام كردند.
 
عرف افزود: بیشترین گروه شغلی كارمندان با ۵ هزار و ۴۶۴ نفر و كمترین گروه شغلی، نظامیان با ۹۰ نفر بوده است. ایثارگران ۲۶ درصد از كل ثبت‌نام‌ها را با ۴ هزار و ۱۰۱ نفر به خود اختصاص دادند.
 
عرف تصریح كرد: داوطلبان ادوار گذشته ۴ درصد برابر با ۶۳۳ نفر ثبت نام كردند. داوطلبانی كه قبلا در مجلس داوطلب بودند ۲۳ درصد بودند یعنی ۳ هزار و ۵۳۳ نفر. ثبت نام قطعی نمایندگان كنونی مجلس ۲ درصد از كل است یعنی ۲۴۸ نفر كه البته امكان دارد تغییر كند. به لحاظ تحصیلات هم بیشترین رنج تحصیلات كارشناسی ارشد با ۱۲ هزار و ۴ نفر است. ۶۸۰ نفر نیز با تحصیلات حوزوی ثبت نام كردند كه ۲۹ درصد نسبت به گذشته افزایش مشاركت داشته‌ایم.
 
وی ادامه داد: همه روزهای ثبت نام به جز روز جمعه روند افزایشی ثبت نام نسبت به دوره گذشته داشتیم و روز جمعه روند ثبت نام كاهش داشت. در مجلس خبرگان نیز تا این لحظه ۸۱ نفر ثبت نام كرده اند.
 
رئیس ستاد انتخابات كشور در رابطه با میزان انصرافی‌ها از ثبت نام شدگان گفت: به شكل قطعی آماری نداریم اما به شكل موردی كه نامه ارسال كردند و درخواست انصراف داشتند مواردی بوده است.
 
عرف در رابطه با نحوه فعالیت هیئت‌های اجرایی در ایام ثبت‌نام خاطرنشان كرد: همكاران ما در این روزها تحت فشار بودند. هیئت‌های اجرایی نیز در قریب به اتفاق همه حوزه‌ها تشكیل شده و استعلامات از مراجع چهارگانه اخذ می‌شود و در روند رسیدگی قرار می‌گیرد.
 
وی در رابطه با اینكه ستاد انتخابات چه پیش‌بینی برای انتخابات پویا داشته است، گفت: ما به عنوان مجری انتخابات تمام هم و غم‌مان برگزاری انتخابات است. ما تقریبا در ابتدای كار هستیم و زمینه سازی برای اجرای قانون به عنوان مجری انتخابات یعنی وزارت كشور و ناظر یعنی شورای نگهبان است. ان شاءالله افراد كارآمد و در تراز انقلاب برای انتخابات مجلس انتخاب شوند.
 
عرف در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با اینكه در جریان ثبت نام‌ها شاهد این بودیم كه برخی نمایندگان فعلی و نمایندگان ادوار شهرستانها با تغییر حوزه‌های انتخابیه خود، از حوزه تهران ثبت نام كردند؛ آیا میزان اقبال برای ثبت‌نام در شهرهای كوچك كاهش پیدا كرده است؟ تاكید كرد: براساس آمار، تمام حوزه‌های ما بیش از ظرفیت صندلی‌ها داوطلب دارد.
 
وی افزود: در خود تهران برای صندلی‌های ۳۰ گانه بالغ بر حدود ۵ هزار نفر ثبت‌نام كردند و سایر حوزه‌ها نیز همین گونه است لذا از این حیث مشكلی نیست و در مرحله صلاحیت‌ها این بحث‌ها بیشتر گفته خواهد شد.
 
رئیس ستاد انتخابات كشور همچنین در پاسخ به سوال دیگری، در رابطه با اینكه آیا آماری از تركیب سیاسی ثبت نام كنندگان دارید و چه تغییراتی نسبت به دوره قبل در نام نویسی سیاسیون دو جناح داشتیم؟ گفت: الان خیلی زود است در این خصوص آماری بدهیم؛ در حال حاضر آنالیزی از ۱۶ هزار ثبت‌نام كننده اتفاق نیفتاده است، از سوی دیگر تمام كسانی كه ثبت‌نام كردند وارد گردونه رقابت نمی شوند. باید اجازه دهید تا در مراحل بعد به این سوالات راحت‌تر پاسخ بدهیم.
 
رئیس ستاد انتخابات كشور در پاسخ به این سوال كه آیا ستاد انتخابات كشور بر رفتار انتخاباتی صدا و سیما نظارت دارد، عنوان كرد: قاعدتا ارزیابی تبلیغات قبل از زمان برگزاری انتخابات در دستور كار ماست و دستگاه های ناظر هم جهت پیشگیری در قوه قضاییه هستند و بررسی خواهند كرد، اگر با مواردی برخورد شود ابتدا تذكر می‌دهیم و اگر به لحاظ قانونی جواب ندهند به مراكز قضایی معرفی خواهند شد.
 
وی در رابطه با آماری افرادی كه از ثبت نام جامانده‌اند، گفت: طوماری ۲۰ نفره نوشته شده بود كه پشت در بودند و یكی از معاونین وزیر با من تماس گرفتند كه اگر امكان دارد داخل بیایند و این زمانی بود كه حدود ۳۰۰ نفر جمعیت هم در داخل باقی مانده بودند و به دلیل اینكه اعلام كرده بودیم ساعت ۶ ثبت نام اتمام پیدا می‌كند این امكان وجود نداشت، بنابراین گفتم باید بررسی شود. لذا حدود حداكثر ۳۰ نفر پشت در ماندند كه ۱۰ برابر آنها در سالن‌ها بودند و اگر موافقت می‌شد، تعدادی می‌گفتند مگر اینها با شما نسبتی دارند؟
 
عرف افزود: این آمارهای دوگانه‌ای كه گفته شد، حدود ۵۲۰ نفر هستند كه مربوط به همان‌هایی بودند كه ما عرض كردیم و به شیوه دستی فرآیند ثبت‌نامشان انجام شد. دیدیم افراد با انگیزه‌ای هستند بنابراین كارهایشان انجام شد.
 
وی در رابطه با حضور یكی از نامزدها كه بدون نوبت آمده بود و اعتراض‌هایی به نحوه ثبت نام او مطرح شد، گفت: آن فرد، شخصی را از قبل فرستاده بود و مدارك داده شده و بخشی از كار انجام شده بود. این نكته هم نكته واردی بود چون برخی افراد هم آمده بودند و مانند سایرین نشسته بودند بنابراین این مورد سوال قرار گرفت.
 
رئیس ستاد انتخابات كشور در مورد احراز صلاحیت داوطلبان خاطرنشان كرد: از امروز احراز صلاحیت‌ها پس از استعلام نهادهای چهارگانه به هیئت‌های اجرایی مشتمل بر ۸ نفر از معتمدین، فرماندار، دادستان و رئیس ثبت احوال به عنوان هیئت اصلی ارسال می‌شود و آنها حدود ۱۰ روز براساس ماده ۵۰ فرصت اعلام دارند.
 
وی در پایان افزود: در مورد اعتراض‌ها و كسانی كه به بررسی صلاحیت‌ها اعتراض دارند هیئت های نظارت شكل می‌گیرد و در دو دوره ۲۰ روزه بررسی‌ها انجام می‌شود كه در مجوع حدود ۵۰ روز طول خواهد كشید.

منبع:

1398/09/18
07:57:29
5.0 از 5
11168
این مطلب را می پسندید؟
(4)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳