مجلس ایران دات كام
پیرهادی:

مصوبه ساماندهی تعطیلات رسمی کشور اشکال قانونی ندارد

مصوبه ساماندهی تعطیلات رسمی کشور اشکال قانونی ندارد

به گزارش مجلس ایران دات کام، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مصوبه کمیسیون اجتماعی مجلس برای ساماندهی تعطیلات رسمی کشور بدون اشکال به نظر می آید.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محسن پیرهادی در یادداشتی درباره ی شائبه مغایرت طرح تعطیلی شنبه با اصل ۱۷ قانون اساسی توضیحاتی را بیان کرد که متن آن به شرح زیر است:
«درباره مصوبه کمیسیون اجتماعی درباب تعیین تعطیلات کشور باتوجه به نظرات مختلفی که در این ایام از جانب افراد مختلف مشاهده می شود لازم است این افراد را به نکات ذیل توجه داد:
۱- درباب اصل ۱۷ قانون اساسی که بیان می کند تعطیل رسمی هفتگی روز جمعه است، توجه به این نکته لازم است که این اصل در مقام بیان تعطیلات رسمی کشور به نحو حصری نیست، بلکه فقط برای روز جمعه تعیین تکلیف شده است. این که در جمهوری اسلامی ایران نمی توان تعطیلی روز جمعه را تغییر داد و این روز کلاً تعطیل رسمی است.
۲- اگر اصل ۱۷ قانون اساسی را حصری بدانیم، آنگاه لایحه قانونی تعیین تعطیلات رسمی کشور (مصوب ۱۳۵۹، ۰۴، ۰۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی) که در سال ۵۹ به تصویب شورای انقلاب رسیده و در سال ۷۸ با تصویب مجلس شورای اسلامی اصلاح شده و به تأیید شورای نگهبان رسیده است، موضوعیتی نمی یافت. در این قانون علاوه بر تعیین اختیار برای هیأت دولت برای اعلام تعطیلی به مناسبت بروز بعضی حوادث و وقایع بسیار مهم در کشور، در عین حال روزهایی را در کشور تعطیل نموده است. اگر بنا بود که اصل ۱۷ در مقام حصر باشد، بطور قطع اعطای اختیار به هیأت وزیران هم باید مغایر قانون اساسی تلقی می شد. لازم به ذکر است که شورای نگهبان درباب اصل ۱۷ تا حالا هیچ نوع نظریه تفسیری اعلام نکرده است.
۳- اصل ۷۱ قانون اساسی دارای اطلاق و عموم است که مجلس شورای اسلامی مجاز است در عموم مسائل کشور در حدود مقرر در قانون اساسی اقدام به وضع قانون نماید.
۴- اکنون نیز برمبنای مصوبات هیأت وزیران روزهای پنجشنبه در تهران تعطیل اعلام شده و این مصوبات هیأت وزیران دایر بر اعلام برخی روزها به عنوان ایام تعطیل همچون روز پنجشنبه نه از طرف دیوان عدالت اداری و نه از طرف رییس مجلس مغایر قانون اعلام نشده و دارای اعتبار قانونی می باشد، بر این اساس مصوبه کمیسیون اجتماعی مجلس برای ساماندهی تعطیلات رسمی کشور بدون اشکال بنظر می رسد.»


منبع:

1402/03/28
08:08:50
0.0 از 5
3140
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳