مجلس ایران دات كام
در سالروز تشكیل جهاد مطرح شد

بابت حذف جهاد سازندگی باید توبه تاریخی کنیم

بابت حذف جهاد سازندگی باید توبه تاریخی کنیم

مجلس ایران دات کام: یک نماینده مجلس در مراسم چهل و چهارمین سالروز تشکیل جهاد سازندگی اظهار داشت که احیای تمدن اسلامی از مسیر جهاد ممکنست و برای حذف آن باید توبه تاریخی کنیم؛ معاون اسبق وزارت جهاد کشاورزی هم اشاره کرد که جهاد سازندگی به واقع در تراز انقلاب بود که قدر آنرا ندانستیم اما ان شاءالله با احیای آن حتما راندمان و بازدهی در کشور بیشتر می شود.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، روح الله ایزدخواه ـ نماینده مجلس در همایش «عهد جهاد» بمناسبت ۲۷ خرداد سالروز صدور فرمان تاریخی امام (ره) در خصوص تشکیل جهاد سازندگی اظهار نمود: جریان جهاد با تمام افت و خیزها به حیات خود ادامه می دهد و زنده است؛ چون که در ابتدای دولت سیزدهم وقتی صحبت از تشکیل شورایعالی جهاد سازندگی شد خیلی از جوانان دیدگاه خویش را نسبت به این مورد مطرح نمودند که از نگاه جامعه نسبت به اصالت جهاد حکایت دارد.

کمر جهاد را خم کردند
وی با اشاره به اینکه کمر جهاد را در مقطعی خم کردند خاطرنشان کرد: احیای تمدن اسلامی، جز از مسیر جهاد ممکن نیست؛ چونکه بروکراسی واپس گرای مسئله حل نکن عاجز از آن است که انقلاب را به پیش ببرد.
ایزدخواه تصریح کرد: نیروهای سازمان یافته منجر به عقب گرد شدند اما جهاد سازندگی بعنوان معجزه انقلاب اسلامی تمام شدنی نیست.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه برای از دست دادن جهاد سازندگی باید توبه تاریخی نماییم، اضافه کرد: حاکمیت از مسیر جهاد سازندگی گرفتار غفلت تاریخی شد و متاسفانه به همان نسبت در میان مردم و جوانان، این رخوت وجود دارد.

بروکراسی از حل مسائل ناتوان است
ایزدخواه، بروکراسی را ناتوان در حل مسائل کشور دانست و اظهار داشت: انباشت قانون و سازمانها راه به جایی نمی برد. به اسم تخصص و سازمان یافتگی، جهاد را به دروغ متهم به عدم تعهد کردند. امروز از فرمان تا میدان چند سال فاصله است که این گره باید باز شود.جهاد یعنی خلوص نیت و تلاش بی وقفه
در ادامه این همایش، محمدرضا نوتاش ـ معاون اسبق حقوقی و امور مجلس جهاد سازندگی تصریح کرد: در هر سطرح از پیام امام (ره) یک یا دو بار کلمه ی ملت آمده و فرمودند ما در مشکلات باید متوسل به ملت شویم؛ ازاین رو جهاد سازندگی با ملت تشکیل شد و امام خمینی (ره) آنرا هدایت کردند.
وی ضمن اشاره به اقدامات جهاد سازندگی در ابتدای تشکیل در زمینه توسعه روستایی اظهار داشت: به مرور در هر جایی از کشور که احتیاج به کمک وجود داشت، جهاد ورود کرد. خلوص نیت، تلاش بی وقفه و بدون پاداش، پایبندی به اسلام، روحیه شهادت طلبی، تواضع، دلسوزی و انگیزه، اصل مشورت، اخوت و برابری بین اعضا، خودباوری و اعتماد به نفس و جوان گرایی، اعتماد به دانشجویان از مشخصه های جهاد سازندگی است.
نوتاش تصریح کرد: جهادگران برای هر کاری چاره پیدا می کردند و مشتاقانه به حل مسئله می پرداختند. اینطور نبود که کسی پشت میز بنشیند؛ بلکه هرجا کار زمین می ماند همه کمک می کردند. کارها هم حتما بهره ور بود و بازدهی داشت؛ یعنی هم کیفیت و هم کمیت را در بر می گرفت.
معاون اسبق جهاد سازندگی اظهار داشت: امروز عبارت در تراز انقلاب مطرح می شود. جهاد سازندگی به واقع در تراز انقلاب بود که قدر آنرا ندانستیم. جهاد بودجه نداشت. یک سری وسایل مستهلک به ما دادند و از حداقل امکانات بیشترین بهره برداری را داشتیم. طرح هادی، عمران روستایی، مدرسه سازی و درمانگاه از اقدامات آن دوران است.
منبع:

1402/03/27
11:48:26
0.0 از 5
3193
تگهای خبر: بودجه , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱