مجلس ایران دات كام
رئیس مجلس در مراسم 15 خرداد رودبار:

امام خمینی فرهنگ ما می توانیم را زنده کرد

امام خمینی فرهنگ ما می توانیم را زنده کرد

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس مجلس شورای اسلامی، انقلاب اسلامی را احیاگر ارزش ها دانست و اظهار داشت: انقلاب اسلامی سنت های الهی را یادآوری کرد و به جامعه ما آورد و روحیه «ما می توانیم» فرهنگی بود که امام زنده کرد و این ارزش ها را به ما یاد داد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف امروز در مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال معمار کبیر انقلاب و نکوداشت قیام خونین ۱۵ خرداد که با محوریت شهید حجت الاسلام والمسلمین سید یونس حسینی رودباری، نخستین شهید انقلاب اسلامی در مصلی امام خمینی(ره) شهر رودبار برگزار گردید، ۱۵ خرداد را نقطه آغاز نهضت انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: یاد و خاطره امام راحل و شهدای انقلاب بخصوص شهید حسینی را گرامی می داریم. حضور در جمع مردم رودبار توفیقی بزرگ است. ماه خرداد از ابعاد مختلف ماهی به یاد ماندنی برای همه ماست و اتفاقات زیادی در این ماه به وقوع پیوسته که هر کدام از این اتفاقات نماد احیاگری است.
وی با اشاره به مناسبت های محلی و منطقه ای و شهرستانی و ملی خرداد ماه، افزود: بعضی از این مناسبت ها دارای تاثیرات جهانی هم در حوزه کشورهای اسلامی و هم در حوزه بین الملل بوده و بنابراین باید نگاه عمیقی به نمادهای قابل توجه این ماه داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه «خردادماه در استان گیلان بسیار مهم است»، اظهار داشت: در خرداد ماه سال ۱۲۹۹ نهضت میرزا کوچک خان جنگلی آغاز شد؛ از سوی دیگر در خرداد ماه سال ۱۳۶۹ حادثه تلخ زلزله رودبار به وقوع پیوست و بنده در شب زلزله در رامسر به عنوان فرمانده سپاه چهارم کربلا حضور داشتم و بنا بود که مانور حوادث غیر مترقبه را اجرا نماییم، اما بدنبال وقوع زلزله در نیمه شب از همان جا به سمت رشت آمدم و تا اذان بامداد به رودبار رسیدم و با صحنه های تلخ و سختی مواجه شدم که هنوز در ذهنم وجود دارد؛ واقعا روزهای سختی بر مردم گذشت و من تا مدتی در رودبار ماندم.
رئیس مجلس شورای اسلامی ۱۵ خرداد ماه سال ۱۳۴۲ را نقطه آغاز نهضت انقلاب اسلامی دانست و متذکر شد: شهید حسینی نمادی از شهدای نهضت عظیم انقلاب اسلامی ماست.
وی همین طور به ۱۴ خرداد ماه، سالروز رحلت حضرت امام خمینی(ره) اشاره و عنوان کرد: روز ارتحال امام یک روز تاریخی و ماندگار برای همه ماست؛ امامی که جز برای خدا کلامی نگفت و جز در راه خدا گامی برنداشت.
وی اهمیت دیگر خرداد ماه را در دوران دفاع مقدس دانست و بیان کرد: در سوم خرداد ماه خرمشهر آزاد شد که نقطه عطفی در دفاع مقدس بود؛ در جنگی که قدرت شرق و غرب از آستین صدام و حزب بعث بیرون آمد و کشور ما را اشغال کردند، می خواستند ایران عزیز و انقلاب اسلامی ما را براندازی کنند، اما ۱۸ ماه از آغاز جنگ نگذشته بود که خرمشهر شروع شد و سرنوشت انقلاب تغییر پیدا کرد.
قالیباف با اشاره به اینکه «انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس عمق بخشی شد و فرهنگ انقلاب اسلامی در همه ابعاد توسعه پیدا کرد»، اظهار داشت: در همین خرداد ماه بود که بزرگترین توطئه داخلی، یعنی حرکت نظامی و مسلحانه منافقین ضد انقلاب اسلامی به راه افتاد و در نهایت پس از آن همه ترور و جنایت و خیانت شکست خوردند به حزب بعث ملحق شدند و عملیات تلخ مرصاد شکل گرفت.
وی شهدا را مایه عزت و افتخار دانست و اشاره کرد: شهدا در همه صحنه های انقلاب برای حفظ ایران و اسلام و انقلاب و انسانیت و آزادگی و مبارزه با ظلم و ستم ایفای نقش کردند و برای همیشه تاریخ خواهند درخشید.
وی انقلاب اسلامی را احیاگر ارزش ها دانست و افزود: انقلاب اسلامی سنت های الهی را یادآوری کرد و به جامعه ما آورد؛ اینکه سنت های الهی تبدیل نمی شوند و هرچقدر عصرها و زمان ها هم بگذرد، سنت های الهی پایدارند. انقلاب اسلامی این مهم را در این عصر و زمان به دست امام راحل و مجاهدت شهدا و جانبازان و ایثارگران و نقش آفرینی ملت قهرمان ایران در سطح ملی و امت اسلامی نشان داد. در حقیقت روحیه «ما می توانیم» فرهنگی بود که امام زنده کرد و این ارزش ها را به ما یاد داد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه «بدون شک امام راحل سبب احیای مجدد اسلام در این مقطع از زمان شد»، اضافه کرد: نهضت حضرت امام و خون شهدا سبب عزت مسلمین شد؛ دهه ۴۰ شمسی که نهضت امام شروع شد مصادف با دهه ۶۰ میلادی است. در اواخر دهه ۴۰ میلادی بود که رژیم صهیونیستی از جانب سازمان ملل به رسمیت شناخته شد و در جریان جنگ های اساسی و جدی دهه ۵۰ و دهه ۶۰ میلادی بود که سیطره رژیم صهیونیستی و شکست دولت های اسلامی اتفاق افتاد، اما در همان ایام نهضت امام شروع شد و مبارزه با استکبار و صهیونیسم را پایه گذاری کرد.
رئیس مجلس، جهاد تببین مردمی و جهاد تصمیم مسؤلان را باعث ناکامی دشمنان در جنگ ترکیبی دانست و اظهار داشت: امروز توده های مردم و نخبگان جامعه باید به تبیین و ترسیم درست مسائل و شرایط جبهه انقلاب بپردازند تا دشمنان از مشکلات ما سو استفاده نکنند؛ بنابراین در کنار جهاد تبیین، جهاد تصمیم برای مسؤلان مهم تر است.
وی خرداد ماه را نماد مبارزه با فرهنگ غربی و غرب زدگی دانست و تصریح کرد: استکبار و صهیونیسم بدنبال این بودند که اساسا دین و اسلام را از جوامع دور کنند؛ بنابراین مبارزه با استکبار با نهضت امام گره خورده است؛ امروز به تمام معنا دارای استقلال و امنیت هستیم و مرزهای سرزمینی ما حفظ می شود، چونکه برای احیای اسلام و عزت مسلمین و اقتدار کشور عزیزمان ایران مبارزه می نماییم.
وی با تأکید بر ضرورت عدم غفلت از ارزش های مهم و حیاتی و اساسی انقلاب اسلامی، بیان کرد: پشتیبانی از آزادی خواستار دنیا و توجه به عزت مسلمین مورد توجه نهضت اسلامی است؛ باآنکه روزی دولت های اسلامی در مقابل رژیم صهیونیستی شکست خوردند، اما امروز امت اسلام با الگوگیری از انقلاب اسلامی به رهبری امام بیداری اسلامی را رقم زده و توانسته در مقابل رژیم صهیونیستی بایستد و موفقیت پیدا کند؛ این در حالیست که این رژیم در اوج قدرت نظامی و امنیتی بوده و حمایت استکبار و توان آمریکای جنایتکار و انگلیس خبیث را با خودش دارد.
قالیباف با اشاره به عظمت انقلاب اسلامی در مقابل دشمنان، عنوان کرد: دشمنی استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل با ایران و انقلاب ما تمام نشدنی است، چونکه تا آن زمان که در راه سنت های الهی و مردم سالاری دینی حرکت می نماییم، اینها در مقابل ما می ایستند، چونکه می خواهند اجازه ندهند که جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام مستقل و مستحکم و قوی برای سایر کشورها الگو شود و اگر این اتفاق افتاد، آنها دیگر نمی توانند به کشورها ظلم کنند و ملت ها را زیر یوغ خودشان بیاورند.
وی با اشاره به اینکه «غربی ها همواره به اسم حقوق بشر پا روی انسانیت می گذارند»، اظهار داشت: همه ما مدیون شهدا و امام شهدا و یکایک ملت عزیز ایران هستیم و بطور قطع امام بدون امت نمی توانست چنین حرکتی را آغاز کند و به سرانجام برساند؛ همانگونه که رهبر انقلاب در بیانات روز گذشته خودشان اشاره داشتند، امام به خدا ایمان داشت، به سنت های الهی ایمان داشت، به مردم ایمان داشت و بنابراین ملت ما نقش جدی و اساسی در این راه ایفا کرده است.
وی با اشاره به تاکید امام بر وحدت، افزود: امام وحدت را رمز پیروزی می دانست و در کنار حفظ وحدت، پذیرای تنوع آرا و نگرش ها و نظرات بود و به تفاوت قومیت ها و مذاهب احترام می گذاشت. امام وحدت را مهم ترین راهبرد برای پیشرفت کشور می دانست و در عین محترم شمردن نظرات دیگران، بر وحدت و یکپارچگی تاکید می کرد.
رئیس مجلس، عقلانیت، معنویت و عدالت را سه رکن مکتب امام دانست و اظهار داشت: امام همه امورات انقلاب را در این چارچوب پیش برد؛ با همین نگرش تحولی مسیر انقلاب تداوم یافت و میدان دفاع مقدس اداره شد و سردار سلیمانی در مقابل استکبار در منطقه ایستاد و داعش را شکست داد.
وی امام خمینی را امام امید دانست و اشاره کرد: امام در هر شرایطی امیدوار بود و مانند کوه پشت همه می ایستاد و در اوج حمله دشمن به کشور در جنگ تحمیلی، در تلویزیون سخنرانی کرد و با عبارت «دیوانه ای آمده و سنگی انداخته» آرامش بر کشور و مردم حاکم شد. در حقیقت امام به ملت اعتماد داشت و فرصت را در اختیار ملت می گذاشت؛ باآنکه ارتش و سپاه بود، البته ارتش نیروی آموزش دیده بود، اما سپاه در سالهای اول انقلاب از انسجام برخوردار نبود و تجربه جنگ نداشت.
قالیباف افزود: بنی صدر به عنوان فرمانده کل قوا نگرشی غیر از سنت های الهی و باورهای انقلابی داشت و بنابراین تا آن زمان که او اداره جنگ را بر عهده داشت اجازه نداد مردم در صحنه دفاع مقدس حضور پیدا کنند و موفقیتی هم حاصل نشد، اما بدنبال عزل بنی صدر و فرار او، شاهد موفقیت عملیات ها بودیم و اتفافات عظیمی مانند شکست حصر آبادان و آزادسازی بستان و پیروزی فتح المبین و طریق القدس و بین المقدس رخ داد که در نهایت خرمشهر را آزاد کردیم. این ایمان و باور امام به مردم باعث شد ملت به میدان جنگ بیایند و شهدای ما از متن جامعه و از همه اقشار شامل کارگر و کاسب و دانشجو و معلم و روحانی بودند و باآنکه نظامی نبودند، اما به میدان آمدند و آن افتخارات را آفریدند.
رئیس مجلس سنت های الهی و مردم را دو پایه انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: امید و آرامش امام بی منطق نبود و منطق امام برخاسته از منطق قرآن و خاندان بود و امام در راه الهی حرکت می کرد و بنابراین امید و آرامش داشت و بطور قطع اگر امروز شاهد مشکلاتی در عرصه های اقتصادی و فرهنگی هستیم، به خاطر فاصله گرفتن از همین باورها و ارزش هاست؛ نه حرکت در راه باورها و ارزش ها.
وی علت دشمنی دشمنان را جلوگیری از ایجاد فرهنگ و نظام مستقل برمبنای دین دانست و متذکر شد: الحمدلله نظام مقدس جمهوری اسلامی شکل گرفته؛ البته اشکالاتی هم داریم که باید مبتنی بر نگاه تحولی امام تلاش نماییم تا این مشکلات و نقص ها حل و فصل شود. بخش عمده این مشکلات به حکمرانی و نحوه مدیریت ما بر می گردد که باید رفع گردد.
قالیباف، جمهوری اسلامی و قانون اساسی را جزو اصول ملت ایران دانست و تصریح کرد: اندیشه های سیاسی امام مبتنی بر آموزه های قرآنی است و بنابراین هیچگاه اصول انقلاب تغییر پیدا نمی کند، چونکه نظام ما نظامی برخاسته از این اندیشه بوده و باید در نحوه مدیریت و حکمرانی و اداره جامعه تحولاتی را ایجادکنیم به حوزه قانونگذاری برمی گردد و نمایندگان مجلس هم در قانونگذاری و هم در نظارت بر قانون باید به درستی عمل کنند.
وی با اشاره به تکلیف دولت و مجموعه اجرایی کشور در مدیریت درست خدمات عمومی و زیرساختی، افزود: دشمنان از همان ۱۵ خرداد ماه سال ۱۳۴۲ سرکوب نهضت اسلامی را آغاز کردند و می خواستند جلوی حرکت ملت را بگیرند، اما این حرکت ادامه پیدا کرد؛ در جنگ تحمیلی هم با قدرت های سخت خود وارد شدند و نتوانستند به موفقیت برسد بنابراین روش خویش را عوض کرده اند و براین باورند که با جنگ ترکیبی و ایجاد تغییر در ادراک مردم از راه فشار اقتصادی این حرکت عظیم را متوقف کنند و اوج این دشمنی را در سال قبل مشاهده کردیم. بطور قطع اگر مردم در صحنه نبودند، کاری از دست کسی بر نمی آمد و باآنکه قدرت نظامی جمهوری اسلامی بازدارندگی دارد، اما قدرت اصلی ما در قلب مردم است و اگر ملت قلبا پای نظام باشند، محکم به پیش می رویم و بنابراین باید حل مشکلات را هم به مردم بسپاریم.
رئیس مجلس با اشاره به اینکه «در طول ۴۴ سال قبل هر کجا موفقیتی به دست آمد با نقش آفرینی مردم بوده و هر کجا موفق نشدیم، فرصت را به مردم ندادیم»، اضافه کرد: امروز باید از امام درس بگیریم و راه امام را ادامه دهیم و بطور قطع راه امام مبتنی بر نگاه به مردم است.
وی با اشاره به مطالبه رهبر انقلاب در جنگ ترکیبی در خصوص جهاد تبیینی، عنوان کرد: امروز توده های مردم و نخبگان جامعه باید به تبیین و ترسیم درست مسائل و شرایط جبهه انقلاب بپردازند تا دشمنان از مشکلات ما سوءاستفاده نکنند؛ بنابراین در کنار جهاد تبیین، جهاد تصمیم برای مسؤلان مهم تر است.
قالیباف با اشاره به خصوصیت های جهاد تصمیم، اشاره کرد: جهاد تصمیم یعنی تصمیم درست و تصمیم درست مبتنی بر خرد جمعی و برخاسته از حرکت علمی و تخصصی نسبت به مسائل و حل آن مسائل است بنابراین باید شجاعانه و مسئولیت پذیرانه باشد و وقتی تصمیم می گیریم مانند شهدا جان و مال و آبروی خودمان را در این راه بگذاریم.
وی برخورد با محبت و با عدالت و با انصاف با مردم و پرهیز از خودمحوری و قدرت طلبی و سهم خواهی و حامی پروری را از خصوصیت های مدیر جهادی در یک تصمیم جهادی دانست و اشاره کرد: امروز هدف دشمن اینست که الگوی جمهوری اسلامی ایران الگویی برای امت اسلامی و کشورها نشود و بنابراین مدیران و مسؤلان در حوزه مبارزه هستند و باید مدیریتی نمونه، کارآمد، چابک، به روز و سایبرنتیکی را نشان دهند.
رئیس مجلس، با اشاره به اینکه «مجلس شورای اسلامی در این دوره تلاش نموده برپایه نقشه راه جلو برود و موضوعات اقتصادی را اولویت قرار دهد»، بیان کرد: تا مشکلات را نپذیریم و با خرد جمعی آنها را حل نکنیم، کاری از پیش نمی رود و بنابراین برای حل مشکلات به دو عامل نیروی انسانی و منابع مادی نیاز داریم که در عرصه نیروی انسانی حالت ایده آل داریم؛ البته اگر روند نرخ رشد جمعیت به همین شکل ادامه پیدا کند طی ۱۰ سال آینده پنجره جمعیتی بسته می شود و برای دو دهه بعد به مشکل بر می خوریم، اما اکنون در نقطه خوبی هستیم و نیروی جوان و خلاق و با سواد داریم و بنابراین با مدیریت و حکمرانی درست و بهره گیری از امکانات مادی خوب موجود می توانیم بر مشکلات فائق بیاییم.
وی دولت و مجلس را مصمم در اجرای برنامه هفتم دانست و اظهار داشت: با همان باورهای دوران دفاع مقدس و فرهنگ پشت خاکریز برنامه هفتم را طبق سیاست های مصوب و رویکرد مساله محور پیش می بریم و در نظر داریم طی پنج سال آینده چهار یا پنج مساله اساسی کشور را حل نماییم که بدنبال آنها صدها مساله دیگر برطرف می شود؛ البته به کمک مردم کارها را پیش خواهیم برد و تلاش می نماییم مردم تغییرات مثبت را حس کنند.
قالیباف، جهاد تببین مردمی و جهاد تصمیم مسؤلان را باعث ناکامی دشمنان در جنگ ترکیبی دانست و اظهار داشت: اوایل انقلاب دشمن بدنبال تجزیه ایران بود، اما جنس تجزیه امروز فرق کرده و دشمن بدنبال تسخیر ذهن مردم است و زمانی تجزیه اتفاق می افتد که ذهن یک ایرانی به تسخیر دشمن درآید بنابراین باید با کار و تلاش و کارآمدی و خلوص در راه انقلاب گام برداریم و دشمنان استکباری و صهیونیستی را کنار بزنیم.
منبع:

1402/03/15
19:18:06
0.0 از 5
707
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , حامی , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام