مجلس ایران دات كام
حسینی:

با تکمیل پروژه راه آهن رشت - آستارا ساختار اقتصادی کشور رشد می کند

با تکمیل پروژه راه آهن رشت - آستارا ساختار اقتصادی کشور رشد می کند

به گزارش مجلس ایران دات کام، یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: اگر ما در تکمیل ابر پروژه های عمرانی خود دیر بجنبیم، پازل در خارج از مرزهای ما تکمیل شده و اقتصاد جهان خیلی منتظر ما نخواهد ماند که ما در داخل این پروژه ها را تکمیل نماییم.


سید البرز حسینی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی تاثیرات و مزایای اقتصادی توافقنامه ایران و روسیه برای راه اندازی راه آهن رشت - آستارا، با اعلان اینکه راه اندازی راه آهن رشت- آستارا ما را به آسیای شمالی متصل می کند و از آنجا نیز خطی به سمت اروپا داریم، اظهار داشت: بنده معتقد هستم که ابرپروژه ها باید از پروژه های جاری جدا شوند. به عنوان مثال پروژه سواحل مکران، پروژه های بزرگ پالایشگاهی که زیرساختی هستند و کریدورهای راهی و ریلی کشور همچون ابرپروژه های کشور محسوب می شود. اگر همه را جمع بندی نماییم حدود ۱۲ پروژه زیرساختی در کشور داریم.
ایشان سپس اشاره کرد: مشکل عمده ما تا به امروز این بوده که فکر می نماییم دولت باید این پروژه ها را انجام دهد، یعنی دولت سال به سال اعتبار بگذارد تا این پروژه ها تکمیل شوند. حداقل در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر رویکرد پروژه های عمرانی کشور متناسب با تورم نبودند. قیمت تمام شده این پروژه ها برای کشور گران می شود. با ادامه این روند دولت به تنهایی نمی تواند این پروژه های زیرساختی کلان را به نتیجه برساند.
نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: از جانب دیگر این پروژه های کلان ما را به اقتصاد جهانی مرتبط می کنند. اگر ما در تکمیل این پروژه ها دیر بجنبیم، پازل در خارج از مرزهای ما تکمیل می شود. اقتصاد جهان خیلی منتظر ما نخواهد ماند که ما در داخل این پروژه ها را تکمیل نماییم و خطوط ریلی خودرا با اعتبارات دولتی به جایی برسانیم. آنها به سراغ ظرفیت سایر کشورها می روند. حوزه حمل و نقل بستر اقتصادی بسیار بالایی دارد و بستر رشد سایر حوزه ها را نیز فراهم می آورد.
این عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه اشاره کرد: به نظر بنده باید از ظرفیت بخش خصوصی برای تکمیل این ابرپروژه ها استفاده گردد. ما باید بخش خصوصی را وارد نماییم و از مشارکت شرکت های خارجی برای تکمیل این ابرپروژه ها استفاده نمائیم. از نظر بنده توافق با روسیه برای تکمیل پروژه راه آهن رشت- آستارا کار درستی است چونکه ما یک شریک خارجی پیدا کردیم که قسمتی از منابع را تامین می کند.
حسینی اضافه کرد: این کاری که دولت سیزدهم با مراوده ای که با دولت روسیه داشته برای تکمیل این خط ریلی انجام داده است، کار درستی است. صد درصد تکمیل این پروژه به نفع اقتصاد کشور است. منطق نیز حکم می کند تا از ظرفیت کشورهای همسایه خود برای تکمیل این کریدور استفاده نمائیم. اساسا با تکمیل این کریدور ساختار اقتصادی کشور نیز رشد پیدا خواهدنمود. در سایر حوزه ها نیز باید از این ظرفیت ها استفاده گردد.1402/03/04
12:33:55
0.0 از 5
3221
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام