مجلس ایران دات كام
نماینده خاش:

کارگروهی برای پیشگیری از بحران آب در استان سیستان و بلوچستان تشکیل شود

کارگروهی برای پیشگیری از بحران آب در استان سیستان و بلوچستان تشکیل شود

به گزارش مجلس ایران دات کام، نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به قطعی آب در بعضی از مناطق شهرستان در طول چند روز گذشته، اظهار داشت: علاوه بر شهرستان خاش سایر شهرهای استان سیستان و بلوچستان هم با چالش آبی پیش از فرا رسیدن فصل تابستان روبرو شده و اگر سریع تر کارگروه ویژه ای برای آبرسانی تشکیل نشود در فصل تابستان با بحران آبی مواجه خواهیم شد.


اسماعیل حسین زهی در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر لزوم توجه وزارت نیرو به تأمین آب آشامیدنی مردم استان سیستان و بلوچستان، بیان نمود: امروز حتی بعضی از محلات پرجمعیت شهرستان خاش آب آشامیدنی ندارند که با عنایت به وضع موجود لازم است که وزیر نیرو توجه جدی به آبرسانی در شهرستان خاش و استان سیستان و بلوچستان داشته باشد.

کمتر از ۳۰ درصد شهرستان خاش آب دارد
نماینده مردم خاش اظهار داشت: جمعیتی بالغ بر ۱۳۰ هزار نفر در حوزه آبرسانی مغفول مانده اند. هنوز که تابستان فرانرسیده کمتر از ۳۰ درصد شهر آب دارد. بعضی از مناطق پرجمعیت حدود ۴ روز است که آب ندارند. نیاز است با عنایت به منابعی که در بودجه پیشبینی شده است، وزارت نیرو توجه ویژه ای برای آبرسانی به منطقه داشته باشد.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه ما درخواست داریم تا کارگروهی برای پیشگیری از ایجاد بحران در فصل تابستان هرچه سریع تر تشکیل گردد، اظهار نمود: باید هرچه زودتر کارگروهی از وزارت نیرو به منطقه آمده و تدابیر لازم اتخاذ شود تا خدایی نکرده نارضایتی ایجاد نشود.

حقابه ایران از هیرمند باید مطابق پروتکل سریع تر داده شود
نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: علاوه بر شهرستان خاش سایر مناطق استان از شمال گرفته تا مرکز استان با مشکل آبرسانی مواجهند. از آنجائیکه حق آبه ایران از هیرمند هنوز داده نشده در مرکز استان هم این مشکل وجود دارد. دولت درحال رایزنی با افغانستان هست تا بر مبنای پروتکل اولیه که به امضا رسیده، حق آبه ایران داده شود. باید تلاش شود تا این حق آبه سریع تر گرفته شود تا مرکز استان و سایر شهرها از این وضعیت بیرون برود.

ذخیره آبی استان سیستان و بلوچستان محدود است
حسین زهی تصریح کرد: ذخیره آبی که حالا موجود است تا کمتر از ۴ ماه دیگر را جواب می دهد اما منابع آبی شهرستان خاش از آب های زیر زمینی تأمین می شود. با عنایت به خشکسالی های عدیده متاسفانه منابع آبی محدود شده و توجه جدی به آبرسانی به این مناطق نشده است. بسیاری از روستاها درحال خالی شدن از سکنه هستند چونکه آب ندارند. در حالیکه ما می توانستیم در سنوات گذشته با کمترین هزینه این شهرستان ها را آبرسانی نماییم. ما منبع آبی داریم اما توجه کمتری به آبرسانی شده است. انتظار داریم دولت در عمل به این مورد توجه داشته باشد. نیاز است اعتباراتی که برای آبرسانی به شهرستان پیشبینی شده تخصیص داده شود.
منبع:

1402/02/25
10:45:12
0.0 از 5
3169
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴