مجلس ایران دات كام
نگاهداری:

در بازار خودرو هم مردم، هم خودروساز و هم حاکمیت ناراضی اند

در بازار خودرو هم مردم، هم خودروساز و هم حاکمیت ناراضی اند

به گزارش مجلس ایران دات کام، جلسه بررسی چالش ها و راهکارهای توسعه صنعت خودرو با حضور بخش های مختلف حاکمیتی و خصوصی در مرکز پژوهش های مجلس برگزار گردید.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، جلسه بررسی چالش ها و راهکارهای توسعه صنعت خودرو با حضور بابک نگاهداری رئیس این مرکز و نمایندگان دستگاه های مختلف از بخش های حاکمیتی و خصوصی در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، انجام شد.
نگاهداری در این نشست با اشاره به مباحث این روزهای خودرو، اظهار داشت: موضوع خودرو در کشور به شکلی شده است که هم خودروساز ناراضی است و هم حکمرانی دراین زمینه گرفتار مشکل شده و هم مردم از قیمت و کیفیت خودرو گله مند هستند، پس نیاز است تا دراین زمینه بازبینی هایی صورت گیرد.
وی ادامه داد: تعدادی از کارشناسان موضوع خودرو، از مشکلات این صنعت را به ابهامات استراتژهای توسعه صنعتی خودرو، ناکارآمدی های مدیریتی و سایه افکنی فضاهای سیاسی و اقتصادی بر صنعت خودرو مطرح می کنند و برخی دیگر این مسائل را به قیمت گذاری دستوری مرتبط می دانند.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس، اشاره کرد: از جانب دیگر عده ای از کارشناسان صنعت خودرو مشکل قیمت گذاری دستوری را به فرمول های محاسبه قیمت مرتبط می دانند، عده ای دیگر فضای تورمی اقتصاد را به مسائل این حوزه مرتبط می دانسته و عنوان می کنند که حاصل این اقدامات به افزایش قیمت در بازار می انجامد که برآیند آنها به زیان انباشته خودروساز، کاهش نقدینگی، افت تولید و بازیگری واسطه گران منجر می شود و مشکلات امروز پدید می آید.
وی افزود: مرکز پژوهش های مجلس هم در امتداد وظایف خود بمنظور ارائه کار کارشناسی به قوای سه گانه و مسئولان کشور، بدنبال آنست که تا با بهره گیری از نظر صاحبنظران این حوزه، راهکارهایی برای رفع چالش های صنعت خودرو عرضه نماید.
نگاهداری با اعلان اینکه عده ای از کارشناسان صنعت خودرو موضوع کیفیت نامناسب خودرو های تولیدی را مطرح می کنند، عنوان کرد: این بی کیفیتی برداشتی را می توان در پایین بودن کیفیت پایین طراحی، قطعات، خط تولید، نحوه فروش و خدمات بعد از فروش دید که برخی علت اصلی آنرا با عدم وجود فضای رقابتی، نحوه قیمتگذاری، وجود پلتفرم های قدیمی و ضعف استانداردها در این صنعت مرتبط می دانند.
وی بحث مطرح دیگر در تبیین مشکل صنعت خودرو را ساختار سهامداری در این صنعت دانست و توضیح داد: کارشناسان عنوان می کنند که بر طبق سیاست های اصل ۴۴، صنعت خودرو به سمت خصوصی سازی رفت اما سهام دو شرکت بزرگ خودروسازی در اختیار شرکت های عمومی قرار گرفت و در بخش دیگر سهامداری چرخه ای در این عرصه به وجود آمد و با این روش مدیریت دولتی همچنان در این صنعت باقی ماند.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس، تصریح کرد: اسقاط خودرو ها یکی دیگر از مسائلی هست که کارشناسان به عنوان یکی از مسائل مهم در این صنعت عنوان می کنند چونکه اسقاط خودرو هم ارتقای کلی سلامت از حیث ایمنی و کاهش آلایندگی و هم کاهش مصرف سوخت نقش موثری دارد اما با وجود زیرساخت های قانونی و بخشنامه ها دراین زمینه هنوز اقدامات خوبی دراین زمینه صورت نگرفته است.
وی با اعلان اینکه در دنیای امروز، سیاست گذاری به علم پیچیده ای تبدیل گشته است، اظهار داشت: آنقدر تعارض منافع در سیاست گذاری ها مطرح است که بنظر می رسد این تعارض منافع درصنعت خودرو هم وجود دارد و باید سیاسگذاری دراین زمینه با بررسی و حل این تعارضات صورت پذیرد.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس، اظهار امیدواری کرد تا برگزاری این جلسه به تجمیع راه حل ها در امتداد رفع مسائل صنعت خودرو منتهی شود.
سعید شجاعی، معاون دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش های مجلس نیز در این جلسه با اعلان اینکه صنعت خودرو به وضعیتی گرفتار شده که از دید مصرف کننده صنعتی ظالم است و از دید تولید کننده صنعتی مظلوم، اظهار داشت: صنعت خودرو را حول ۶ محور شامل ساختار مالکیت، نظام تنظیم گری، نظام قیمت گذاری و فروش، چارچوب همکاریهای بین المللی، تامین منابع مالی و زنجیره ارزش، می توان بررسی کرد و اگر به این محورها به درستی پاسخ داده شود می توان به ادامه مسیر در این صنعت امیدوار بود ولی در غیر این صورت طرح های مقطعی دراین زمینه به نتایج مطلوبی منتهی نخواهد شد.
وی با اعلان اینکه بیش از ۲۳ نهاد در موضوع خودرو ورود دارند، اشاره کرد: یکی از فاکتورهای مهم در بحث کیفیت خودرو تعداد مراجعه به تعمیرگاه در ۳ ماه نخست است که در کشور ما این مساله ۳ برابر سطح نرمال جهانی است که شاید در نگاه اول این مساله را معطوف به قطعه سازان می داند در حالی که باید این مورد را به کل زنجیره شکل گیری کیفیت از طراحی تا خدمات بعد از فروش مرتبط دانست.
معاون دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش های مجلس، درباب تقاضا در بازار خودرو، تصریح کرد: نحوه قیمت گذاری و فروش خودرو به شکلی بوده که میزان ثبت نامی های هر خودرو متناسب با اختلاف قیمت خودرو با بازار رابطه معنادار دارد و هرچه اختلاف قیمت کارخانه با بازر بیشتر باشد تعداد متقاضیان آن خودرو هم بیشتر می شود و این بدان معناست که این نوع مواجهه سبب شکلگیری تقاضای غیرواقعی شده است.
وی با اعلان اینکه تامین منابع مالی در صنعت خودرو بیشتر متمرکز بر تسهیلات بانکی بوده، افزود: در بحث همکاریهای بین المللی چارچوب مشخصی برای همکاری ها در وضعیت تحریمی و غیر تحریمی نداریم و آثار آن نیز در صنعت خودرو قابل مشاهده می باشد.
شجاعی با اشاره به این که زنجیره ارزش صنعت خودرو خیلی ارزش محور جلو نرفته است، اظهار داشت: سوالاتی اساسی در صنعت خودرو بی پاسخ مانده است که اگر به آنها پاسخ صحیحی ندهیم به راه حل درستی دست پیدا نخواهیم کرد، این سوالات شامل این است که وضعیت مطلوب صنعت خودرو باتوجه به بنیه تولیدی و شرایط بین المللی کشور کجاست؟ نظام تنظیم گری و معماری نظام تصمیم گیری برای رسیدن به این وضعیت مطلوب چیست؟ جایگاه خصوصی سازی و بخش خصوصی در این راه کجاست؟ و چارچوب همکاریهای بین المللی برای این منظور چه باید باشد؟
هادی افراسیابی نیز در این نشست با اشاره به موضوعات مطروحه در زمینه خودرو، اظهار داشت: بازار خودرو نیاز به بررسی از ابعاد مختلف دارد تا راهکارهای اثربخشی از نشست های کارشناسی برای حل مسائل این حوزه به دست آید.
مدیر کل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در ادامه اشاره کرد: مسائل صنعت خودرو به سبب پیچیدگی های آن می تواند بصورت یک مدل پویایی شناسی مورد ارزیابی قرار گیرد تا همه ابعاد آن بررسی شود.
آرش محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان، نیز در این نشست با اعلان اینکه کیفیت خودرو بدون توجه به قیمت قابل ارزیابی نیست، اظهار داشت: متاسفانه تمام بخشنامه ها در قالب دستور ارائه می شود در صورتیکه کیفیت و قیمت، دستوری نیست و باید به شکل برنامه ها و اهداف ارائه شود.
وی با اعلان اینکه قیمت و کیفیت و تیراژ خودرو، پیش نیاز، برنامه و خروجی دارد، اشاره کرد: اگر پیش نیازها درست برنامه ریزی نشود خروجی درستی نخواهد داشت.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان، با اعلان اینکه برآورد ما برای خودروسازی ها امسال، کسری ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است، اظهار داشت: اگر صحبت یک میلیون و هفتصد هزار خودروی باکیفیت می نماییم با این پیش نیازها این رقم ها تولید نمی شود.
وی با اعلان اینکه نظام قیمت گذاری خودرو باید اصلاح گردد، اشاره کرد: عقلانی نیست خودروساز زیان ده، ادامه کار دهد.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان، با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری در زیرساخت های صنعت خودرو، تصریح کرد: به روز رسانی، دانش فنی و ماشین الات و مواردی از این دست، بر کیفیت و تیراژ موثر هستند که برای دستیابی به اهداف مدنظر و ارتقای کیفیت، نیاز به ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری ارزی و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی دراین زمینه احساس می شود تا به شکوفایی در صنعت خودرو برسیم.
محبی نژاد اشاره کرد: باید کمیته ملی خودرو داشته باشیم تا بحث ها در آنجا بصورت واحد اتخاذ و یک حرف زده شود.
احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان، نیز در این نشست عنوان کرد: همه مشکلات در صنعت خودرو را می دانند اما باید دراین زمینه بدنبال راه حل باشیم.
وی ادامه داد: اگر دولت به اندازه سهمش در خودروسازی ورود پیدا کند، خودروساز مجبور نمی شود با زیان خودرو را به فروش برساند.
دبیر انجمن خودروسازان، پاشنه آشیل صنعت خودرو را قیمت گذاری آن دانست و تصریح کرد: در دهه ۷۰ هم همین مشکل اختلاف قیمت کارخانه و بازار وجود داشت که در آن زمان شورای اقتصاد تصمیم گرفت خودرو را در قیمت حاشیه بازار به فروش رساند، اگر اجازه دهیم خودرو در حاشیه بازار فروخته شود، تقاضای کاذب از بین می ‎رود چونکه بیش از ۸۰ درصد تقاضای خودرو، تقاضای کاذب است.
معصوم نجفیان عضو هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا، نیز در این نشست با اعلان اینکه در گروه خودروسازی سایپا رشد تولید را در دستور کار قرار داده ایم، اظهار داشت: امیدواریم با این افزایش تولید به موضوع تعادل عرضه و تقاضای خودرو در بازار کمک کرده باشیم که برای این مهم دو مولفه ارتقای راندمان و کاهش هزینه را مدنظر قرار داده ایم.
وی ادامه داد: جامعه به خودرو به عنوان کالای سرمایه ای نگاه می کند و هر چقدر رشد تولید داشته باشیم باز با افزایش قیمت در بازار مواجه می شویم.
عضو هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا، با اعلان اینکه استراتژی جامعی برای خودرو نداریم، توضیح داد: علت عدم جهانی شدن خودروسازان داخلی، گردش مالی آنهاست و گردش مالی دو خودروسازی بزرگ کشور ۶ میلیارد دلار است در صورتیکه برای جهانی شدن این گردش باید بالای ۱۰۰ میلیارد دلار باشد.
اصغرپور مدیر مرکز استراتژی گروه خودروسازی ایرانخودرو در این نشست، در مقایسه خودروسازی کشور با این صنعت در کره جنوبی، اظهار داشت: در ریشه یابی این که چرا صنعت خودروسازی کره پیشرفت کرده است می توان به مواردی چون عوامل سیاستگذاری، تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری دراین زمینه، سیاست های صنعتی، رویکرد صادرات محور، انتقال تکنولوژی و قوانین ضدانحصار، اشاره نمود. در کل مجموعه عواملی که موجب رشد صنعت خودروسازی کره جنوبی شد به عنوان نقطه ضعف در صنعت خودروسازی ما هستند.
وی ادامه داد: سیاست های کلی در زمینه توسعه اقتصاد ضعف بنیادین دارد و رشد نقدینگی و تورم، فرصت کنترل بازار را از دست تصمیم سازان گرفته است و با این حجم نقدینگی هرچقدر هم تولید نماییم باز در کنترل بازار به مشکل بر خواهیم خورد.
مدیر مرکز استراتژی گروه خودروسازی ایرانخودرو، با اعلان اینکه پنجره تصمیم گیری در صنعت خودرو باید واحد باشد، عنوان کرد: کانال های موازی و نهادهای گوناگون تصمیم گیر در صنعت خودرو موجب ایجاد مشکل می شوند.
بیوک علیمرادلو نیز در این نشست، اظهار داشت: خودروسازی از طرف نهادی که باید برای این صنعت سیاست گذاری کند اداره شود، در صنعت خودرو همه پرسشگر هستند در حالی که یک نفر باید دراین زمینه پاسخگو باشد.
مدیرعامل گروه بهمن، با اعلان اینکه خیلی از مشکلات در صنعت خودرو به تصدی گری دولتی برمی گردد، عنوان کرد: در اختیار داشتن ۸۰ درصد صنعت خودرو از طرف دولت به دولت اجازه قیمت گذاری و فروش آنرا می دهد که این مساله نتیجه ای جز توزیع رانت در جامعه ندارد.
علیمرادلو در ادامه قیمت گذاری دستوری و فروش در سیستم جامع را دو معضل اصلی بازار خودرو دانست، اظهار داشت: این دو مورد جلوی رقابت و رشد صنعت خودرو را می گیرد.
مدیرعامل گروه خودروسازی بهمن، اضافه کرد: با موعظه نمی توان مسائل اقتصادی را حل کرد و برای آن باید راه حل داشت.
علی نبوی نیز در این نشست با اشاره به اهمیت موضوع خصوصی سازی و واگذاری مدیریت به بخش غیردولتی، اظهار داشت: تا فضای حاکم بر شرایط کلان و بیرون بنگاه در بخش خودروسازی اصلاح نشود بخش خصوصی انگیزه ای برای ورود به دو خودروسازی بزرگ کشور ندارد.
وی ادامه داد: تقریباً اواخر سال قبل دعواهایی رسانه ای داشتیم که خودرو در بورس ارائه شود یا خیر.
معاون وزیر و رییس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، درباب واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی، توضیح داد: هیچ فعال بخش خصوصی حاضر نیست به سرمایه گذاری اقدام نماید.
نبوی افزود: تا آن زمان که مشکل خودسهامداری شرکت های خودروساز را حل نکنیم واگذاری سهام های دولت در دو خودروساز نمی تواند به رفع مسئله کمک نماید.
فرشاد مقیمی، معاون فعلی نوسازی و بهره برداری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و مدیرعامل اسبق شرکت ایران خودرو نیز در این جلسه، اظهار داشت: در موضوع خودرو هم حاکمیت و هم صنعت در بروز مشکلات نقش داشته اند.
وی ادامه داد: ایجاد وفاق در صنعت خودرو به یک برنامه جامع نیاز دارد که در آن هر بخش، تکالیف خودرا بداند. باید برای دستیابی به اهداف استراتژی هاو برنامه ها در صنعت خودرو به این صنعت زمان داد.
وی با اعلان اینکه مسائل به دو بخش درون بنگاهی و برون بنگاهی تقسیم می شوند، اشاره کرد: متاسفانه می خواهیم مشکلات درون بنگاهی را با مولفه های برون بنگاهی و مسائل برون بنگاهی را با مولفه های درون بنگاهی حل نماییم که این ممکن نیست.
مدیرعامل اسبق شرکت ایران خودرو با اعلان اینکه فضای رسانه ای قدرت را از تصمیم گیری برای خودرو گرفته است، اظهار داشت: در کشور هیچ کسی، اشخاص غیر متخصصی که درباب صنعت خودرو اظهارنظر می کنند را بازخواست نمی کند.
ابراهیم آقاپور معاون مالی و اقتصادی گروه خودروسازی ایرانخودرو نیز در این جلسه با اعلان اینکه تولید این گروه نسبت به سال قبل ۶۵ درصد افزایش داشته است، اظهار داشت: حجم نقدینگی و اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار موجب می شود به خودرو به چشم کالای سرمایه ای نگاه شود و تقاضا برای آن افزایش یابد.
وی با اعلان اینکه حاشیه بازار ایرانخودرو در ۵ سال قبل ۲۵۵ هزار میلیارد تومان بوده است، اضافه کرد: وقتی قیمت موتورسیکلت در بازار ۲۰۰ میلیون تومان است چطور انتظار داریم خودروساز، خودروی خودرا به همین قیمت بفروشد.
معاون مالی و اقتصادی گروه خودروسازی ایرانخودرو، اشاره کرد: قیمت گذاری دستوری در خودرو باید کنار گذاشته شود.
مصطفی خدری، عضو هیات مدیره انجمن وارد کنندگان خودرو، در این نشست اظهار داشت: چالش های صنعت خودرو آنقدر زیاد است که تشکیل یک کارگروه و استمرار این جلسات برای حل این مسائل ضروریست.
وی درباب واردات خودرو، اشاره کرد: واردات خودرو با ایجاد فضای رقابتی به ارتقای کیفیت خودرو های داخلی کمک می نماید.
عضو هیات مدیره انجمن وارد کنندگان خودرو، عنوان کرد: وقتی خودرو وارد کشور شود سالانه ۲۴۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده اسقاط می ‍شود که این بر کاهش مصرف سوخت و بهبود کیفیت هوا تاثیر دارد اما به سبب عدم واردات در سالهای اخیر این مهم انجام نشده است.
بهرام شریعت رئیس هیات مدیره صنایع خودروسازی مدیران خودرو نیز در این جلسه، قیمت گذاری را مسئله اصلی صنعت خودروسازی دانست و عنوان کرد: اگر همین مشکل را در بازار خودرو حل نماییم می توانیم به رفع مشکلات این صنعت امیدوار باشیم.
وی ادامه داد: در طول سالهای قبل همه مدلهای قیمت گذاری را دیده ایم اما هیچ کدام به سرانجام نرسیده است اگر مقرر است قیمت گذاری نماییم با فرمول درست این کار را انجام دهیم.
رئیس هیات مدیره صنایع خودروسازی مدیران خودرو، اشاره کرد: اگر خودروسازان به قیمت حاشیه ای بازار ورود پیدا کنند خیلی از مشکلات حل می شود.
علیرضا صفری مدیر اندیشکده سیاست گذاری امیرکبیر با اعلان اینکه بازار خودرو به یک قفل شدگی رسیده است، اظهار داشت: شرایط فعلی حاکم بر صنعت خودرو نمی تواند پاسخگوی مشکلات باشد و باید به سمتی برویم که پارامترهای جدیدی را در این حوزه وارد نماییم.
وی ادامه داد: برای ورود پارامترهای جدید به صنعت خودرو می توانیم به سمت شراکت های راهبردی با یک سری کشورها در صنعت خودرو حرکت نماییم.
مدیر اندیشکده سیاست گذاری امیرکبیر، تصریح کرد: هماهنگی منطقه ای در صنعت خودرو می تواند با ایجاد زنجیره ارزش افزوده منطقه ای باشد.
ابوالفضل خلخالی معاون دفتر صنایع خودرو وزارت صمت نیز در این جلسه با تأکید بر اهمیت دانش بنیان شدن صنعت خودرو، اظهار داشت: در بررسی مشکلات صنعت خودرو باید ببینیم چقدر در حوزه دانش بنیان شدن آن گام برداشته ایم.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت، با اعلان اینکه در صنعت خودرو به یک قانون جامع نیاز داریم، اضافه کرد: اگر می خواهیم در دنیا به عنوان خودروساز واقعی باشیم باید این صنعت را به سمت دانش بنیان شدن حرکت نماییم.
جبیب الله ظفریان در این نشست عنوان کرد: خود دولت با عنوان قیمت گذاری دستور حاضر به ضرر شده است که به آسانی نباید از این مساله عبور کرد.
مدیرکل دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، با اعلان اینکه مسئله قیمت گذاری در مسئله انرژی هم وجود دارد، اظهار داشت: باید راهکارهایی ارائه دهیم که فضا در حوزه تعیین نرخها بهبود پیدا کند.
بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش های مجلس در آخر این جلسه عنوان نمود که بسته پیشنهادی این مرکز درباب صنعت خودرو تهیه و در اختیار نمایندگان مجلس و مسئولان کشور، قرار گیرد تا در رفع مسائل این صنعت و تصمیم سازی ها دراین زمینه موثر واقع شود.
همین طور قرار شد این جلسات ادامه داشته باشد.
منبع:

1402/02/24
14:43:27
0.0 از 5
3149
تگهای خبر: اقتصاد , ثبت نام , حكم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان مجلس ایران دات كام