مجلس ایران دات كام
رئیس كمیسیون كشاورزی مجلس مدعی شد:

ورود 80 دشت فارس به مرحله بحران خاک

ورود 80 دشت فارس به مرحله بحران خاک

به گزارش مجلس ایران دات کام، فارس رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بیشتر از ۸۰ دشت از دشت های استان فارس از مرحله بحران آب عبور کرده اند و به مرحله بحران خاک رسیده اند.


محمد جواد عسکری در دومین نشست پنجره واحد توسعه گلخانه های فارس در سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: در این دشت ها آب ها سنگین و سختی آب بشدت بالاست و بعد از استحصال و آبیاری کشاورزی سبب شوری خاک ها می شود.
به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، عسکری با اشاره به اینکه تا کنون در شرایط حاضر درگیر بحران آب بوده ایم و از این پس بحران خاک هم بر آن افزوده می شود، اظهار نمود: با شور شدن خاک ها و از بین رفتن بافت های خاک دیگر با هیچ علم و تکنولوژی قابل احیا نخواهد بود و نگرانی ها دو چندان خواهد شد چونکه که اراضی کلاس یک قابل کشت، محدود است.
عسکری ضمن اشاره به این که در چنین شرایطی مبحث توسعه کشت در فضا های گلخانه ای بسیار حائز اهمیت می باشد و باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: محصولات گلخانه ای می تواند نقش ویژه ای در تولید، اشتغال وش ارز آوری برای کشور در شرایط تحریمی حال حاضر ایفا کند و بستر های لازم و قانونی برای صادرات هم فراهم گشته است.
او ضمن اشاره به تولید محصولات گلخانه ای جدید مانند آناناس در شهرستان های هایی مثل داراب و لارستان بیان نمود: این محصولات با عنایت به وجود شرایط ایده آل اقلیمی از کیفیت مناسبی برخوردار می باشند و می توانند جای خویش را در بازار باز کنند ازاین رو خیلی از کشاورزان و باغداران ترغیب به راه اندازی واحد های گلخانه ای شده اند.
عسکری همینطور با تکیه بر این که اراضی کلاس یک به علت اهمیت در تأمین امنیت غذایی نباید دستخوش تغییر شوند، افزود: در جهت واگذاری اراضی کلاس های ۵ برای ایجاد و راه اندازی واحد های گلخانه ای باید نهایت همکاری با متقاضیان شود و هر جا موانعی وجود دارد باید از پیش پای سرمایه گذاران می بایست برداشته شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تقدیر از اقدامات خوبی که در حوزه ایجاد گلخانه ها در سطح استان فارس انجام شده و آگاه سازی هایی که انجام شده است، اظهار داشت: آماده همکاری به سبب حل مسائل حوزه توسعه گلخانه ها هستیم تا هر چه سریع تر به اهداف مد نظر دست یابیم.
منبع:

1402/02/09
10:31:27
0.0 از 5
3234
تگهای خبر: قاضی , قانون , كیفیت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان مجلس ایران دات كام