مجلس ایران دات كام
سخنگوی كمیسیون انرژی:

مجلس موافق جمع آوری کارت سوخت جایگاه ها نیست

مجلس موافق جمع آوری کارت سوخت جایگاه ها نیست

به گزارش مجلس ایران دات کام، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آنچه که مجلس تکلیف کرده این است که دولت باید تمهید کند تا افراد از کارت سوخت شخصی خود بهره گیرند بدون این که هیچ تغییری در قیمت صورت گیرد اما نظر مجلس این نبوده که کارت های سوخت جایگاه ها بطور کلی جمع شود چونکه اصلا امکان پذیر نیست.


مالک شریعتی نیاسر در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به زمزمه ها برای جمع آوری کارت سوخت از جایگاه ها، بیان کرد: برمبنای لطمه شناسی هایی که صورت گرفت و آماری که از طرف مجموعه شرکت ملی پالایش و پخش داشتیم کارت های سوخت بنزین برای سهمیه های ۱۵۰۰ تومانی مورد استفاده قرار می گیرد و تقریباً بالای ۹۰ درصد مردم از کارت سوخت شخصی خود برای سوخت گیری از ۶۰ لیتر بنزین سهمیه ای استفاده می نمایند.

میزان استفاده از کارت سوخت برای سوخت گیری بنزین آزاد به زیر ۱۰ درصد رسیده است
ایشان سپس اظهار داشت: اما باتوجه به این که جایگاه ها دارای کارت بوده و همان سهمیه ۳۰۰۰ تومانی را هرکس بخواهد می تواند با بهره گیری از کارت جایگاه ها دریافت کند، عملا انگیزه ای وجود ندارد تا افراد از کارت شخصی خود برای دریافت بنزین ۳۰۰۰ تومانی بهره گیرند. به همین سبب میزان استفاده از کارت سوخت برای سوخت گیری از بنزین ۳۰۰۰ تومانی به زیر ۱۰ درصد رسیده است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: این امر سبب می شود دولت آمار دقیقی نداشته باشد که هر خودرو بطور دقیق چه میزان مصرف دارد و این موجب می شود دولت نتواند برنامه ریزی صحیحی داشته باشد. اما آنچه که مجلس تکلیف کرده این است که دولت باید تمهید کند تا افراد از کارت سوخت شخصی خود بهره گیرند بدون این که هیچ تغییری در قیمت صورت گیرد. البته مجلس درصدی را قائل شده تا اگر افرادی بهر دلیلی در مقطعی کارت ندارند، گرفتار مشکل نشوند. نظر مجلس این نبوده که کارت های سوخت جایگاه ها بطور کلی جمع شود چونکه اصلا امکان پذیر نیست.

دولت باید انگیزه مردم جهت استفاده از کارت سوخت جایگاه ها را کم کند
سخنگوی کمیسیون انرژی در ادامه اشاره کرد: اما دولت باید به نحوی تمهید کند که انگیزه مردم جهت استفاده از کارت سوخت جایگاه ها را بکاهد. بنده خودم تصورم این است که جمع کردن کارت سوخت ها از جایگاه ها و یا فقط صدور اطلاعیه کافی نیست. شاید نیاز باشد استفاده از کارت جایگاه، یک عوارضی داشته باشد نه این که قیمت بنزین افزایش پیدا کند. اما بطورمثال هر فردی که کارت خودرا نیاورد برای یکبار سوخت گیری ۵ الی ۱۰ هزار تومان به عنوان عوارض به جایگاه ها بپردازد. این هم کمک به جایگاه ها است و هم قیمت بنزین تغییر نمی کند و هم افراد انگیزه پیدا می کنند که کارت سوخت خودرا با خود به جایگاه بیاورند.
شریعتی اضافه کرد: حالا زمانی که سهمیه ۶۰ لیتر کارت سوخت ها تمام می شود دیگر افراد با خودشان کارت نمی آورند. به سمت استفاده از کارت جایگاه ها می روند. مجلس قبول ندارد که کارت های سوخت جایگاه ها بطور کلی جمع شود اما باید مدیریت شود تا افراد از کارت سوخت شخصی بهره گیرند. دولت و وزارت نفت باید اهتمام لازم را داشته باشند تا به روز کارت های سوخت را به مردم تحویل دهد.
منبع:

1402/01/31
14:47:25
0.0 از 5
3178
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱