مجلس ایران دات كام
جزییات دیدار هیات پارلمانی ایرانی و بحرینی

پروازهای تهران و منامه به زودی از سر گرفته خواهد شد

پروازهای تهران و منامه به زودی از سر گرفته خواهد شد

مجلس ایران دات کام: معاون رییس پارلمان بحرین در اظهاراتی به جزییات دیدار هیات پارلمانی ایرانی با هیات کشورش در منامه پرداخت و اظهار داشت که پرواز های تهران و منامه به زودی از سر گرفته خواهد شد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، عبدالنبی سلمان، معاون اول پارلمان بحرین در گفت و گو با پایگاه خبری ارم نیوز اصرار کرد که به زودی پروازها میان بحرین و ایران از سر گرفته خواهد شد.
وی اظهار داشت که این امر به زودی صورت خواهد گرفت و تاخیری در آن نخواهد بود و طرف ایرانی نیز از این مساله استقبال کرده است.
سلمان با اشاره به گفت وگوهای صریح و روشن هیات پارلمانی ایرانی با مسئولان پارلمانی بحرینی اشاره کرد: ما توافق ایران و عربستان را از نزدیک دنبال می نماییم، طی دو ماه آتی اهداف، جدیت و حسن نیت ایران درباب منطقه معلوم خواهد شد، اگر ایرانیها در این امر جدی باشند، دولت و ملت بحرین و تمام کشورهای عربی خلیج(فارس) از آنها استقبال خواهند کرد.
معاون رییس پارلمان بحرین اظهار داشت که منامه هیچ نوع ملاحظه ای برای از سرگیری روابط با تهران ندارد به جز اینکه در دیدار با طرف ایرانی بر اهمیت حاکمیت بحرین و خطوط قرمز ما در مورد رهبران سیاسی و منافع مردم بحرین تاکید و اعلام کردیم که این امور اولویت ما هستند و در هر شرایطی بر سر آنها چانه نمی زنیم.
وی اظهار داشت که اگر تهران بطور جدی تصمیم دارد قدمهای مثبتی درباب کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) اتخاذ کند باید در ایام آتی حسن نیت خودرا ثابت کند برای اینکه ثابت شدن حسن نیت از طرف طرفین مهمست.
عبدالنبی سلمان در پاسخ به این پرسش که آیا اعضای پارلمان بحرین قصد دارند به ایران بروند و با همتایان خود دیدار کنند تصریح کرد: این مساله عنوان شد اما ما گفتیم باید این مساله را بررسی نماییم و این سفر با تقویت همکاری مثبت میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه و بحرین مرتبط می باشد.
معاون رییس پارلمان بحرین با بیان اینکه «صحبت کردن در مورد بازگشت روابط کشورش با ایران زود است»، اشاره کرد: پارلمان بحرین این ابتکارعمل را بیان کرد و با استقبال گسترده همراه شد، این گام در امتداد سیاست بحرین برای تقویت ثبات در منطقه است.
وی همین طور اصرار کرد که بطور تصادفی دیدار هیات های ایرانی و بحرینی با بیان از سرگیری روابط ایران و عربستان همزمان شد.
این مسئول بحرینی درباب دیدار اخیر هیات ایرانی و بحرینی در منامه اظهار داشت که این دیدار بیشتر در امتداد باخبر شدن از اوضاع و روابط دو کشور بود و بطور مستقیم به مساله بازگشت روابط پرداخته نشد برای اینکه وزارت خارجه و دولت باید از این امور نقش ایفا کنند و ما به اندازه توانایی خود این روند را تسهیل می نماییم.
وی اشاره کرد: این دیدار صریح و شفاف بود و به روشنی اعلام کردیم که ما حق حاکمیت داریم و هرگونه دخالت خارجی را نمی پذیریم.
سلمان درمورد پاسخ طرف ایرانی نیز اظهار داشت: ایرانیها تاکید نمودند که خواهان دخالت در امور داخلی بحرین نیستند برای اینکه مساله حق حاکمیت برای همه طرف ها حل شده است و سران ایرانی قصد دارند که از شرایط سیاسی ایجاد شده بهره گیرند و به تدریج مساله ازسرگیری روابط را تقویت نمایند.
معاون رییس پارلمان بحرین اصرار کرد که هیات پارلمانی کشورش در دیدار با هیات ایرانی آمادگی خود برای ازسرگیری روابط پارلمانی را اعلام نمود و طرف ایرانی نیز برای اتخاذ قدمهای مثبت در حوزه روابط با بحرین اعلام آمادگی کرد.
وی همین طور اشاره کرد که باتوجه به موقعیت راهبردی بحرین، این پیشنهاد عنوان شد که از سرگیری روابط تهران و منامه با همکاریهای اقتصادی شروع شود اما همزمان باید حسن نیست ها ثابت شود تا در آینده روابط مستحکمی باهم داشته باشیم.
عبدالنبی سلمان اصرار کرد که دیدار هیات های ایرانی و بحرینی تنها در امتداد منافع بحرین نبود بلکه در وهله اول در امتداد ثبات تمام منطقه است.
وی اظهار داشت که بازگشت روابط ایران و بحرین خیلی طول نخواهد کشید و دولت بحرین از بهبودی روابط با ایران، عراق و سوریه استقبال می کند.
قبل از این خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از منابع باخبر اعلام نمود که هم اکنون گفت وگوهای مهمی میان ایران و بحرین در سطح دوجانبه برای از سرگیری روابط در حال انجام است.
این منابع تاکید نمودند که مذاکرات فعلا در سطح دوجانبه است و هیچ طرف دیگری در آن واسطه نیست و درصورت توافق درباب مسائل مورد اختلاف، نتایج این گفت و گو به زودی اعلام خواهد شد.
همین طور ممدوح الصالح، نماینده پارلمان بحرین در گفت و گو با اسپوتنیک به جزییات زیادی درباب ماهیت مذاکرات کشورش با ایران نپرداخت اما اصرار کرد که هیات پارلمانی ایران که بتازگی به منامه سفر کرد برای بسط همکاری با بحرین ابراز تمایل کرد و بحرین نیز ابراز تمایل و رغبت کرد.
او گفت که در آینده نزدیک ابتکارعمل هایی برای حل اختلافات تهران و منامه مطرح خواهد شد.
الصالح درباب نتایج مذاکرات اشاره کرد که می توانم بگویم کوشش های خیرخواهانه ای برای ازسرگیری روابط در حال انجام است و بی گمان بزودی نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت.
این نماینده بحرینی اصرار کرد که تهران و منامه بدون نیاز به طرف ثالث توانایی رهبری مذاکرات بطور مستقیم را دارند.
ممدوح الصالح همین طور با اشاره به این که اولویت کشورش داشتن روابط برادرانه با همسایگان بر پایه ی عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها است اشاره کرد که بحرین اهمیت ویژه ای به مساله بازگشایی سفارتش در تهران و از سرگیری پروازها میان دو کشور می دهد.
بر طبق این گزارش بتازگی مجتبی رضاخواه رییس شورای بین المجالس مجلس شورای اسلامی به همراه هیاتی جهت شرکت در نشست یکصد و چهل و ششم اتحادیه بین المجالس جهانی در منامه به بحرین سفر کرد.
هیات پارلمانی ایرانی در حاشیه این جلسه با احمد بن سلمان المسلم، رئیس مجلس بحرین دیدار و گفت و گو کردند.
رضاخواه در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه مشترک فرهنگی، تاریخی و دینی مردم دو کشور و ضمن قدردانی از میزبانی بحرین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همیشه رویکرد مثبت در همکاری با کشورهای منطقه دارد و از پیشنهاد بحرین در گسترش سطح روابط پارلمانی و تبادل هیات ها استقبال می کند.
احمد بن سلمان المسلم رئیس مجلس بحرین نیز در ادامه، ضمن استقبال از حضور و مشارکت هیات ایرانی در اجلاس یکصد و چهل و ششم IPU به میزبانی منامه، خواهان گسترش روابط دو کشور در سطوح مختلف دولتی و پارلمانی شد.
وی ادامه داد: بالا بردن سطح روابط دو جانبه و رفع جدی موانع موجود از برنامه های اصلی ما در پارلمان أست.
احمد بن سلمان المسلم در ادامه اظهار داشت: مجلس بحرین هم راستا با دولت، خواهان ارتقاء روابط دو جانبه است و در ابتدای امر ما خواهان بازگشایی خطوط هواپیمایی میان دو کشور (منامه به مشهد - شیراز و تهران) هستیم.
در این دیدار عباس گلرو (دبیرکل شورای بین المجالس)، ابوالفضل عمویی، روح الله متفکر آزاد و الهام آزاد نیز با سایر نمایندگان مجلس بحرین به بحث و گفت و گو پرداختند.
منبع:

1402/01/01
14:32:24
0.0 از 5
3216
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵