مجلس ایران دات كام
با مصوبه مجلس صورت گرفت؛

تعیین تکلیف ساختمانهایی که بدون پروانه در محدوده شهرها ساخته شدند

تعیین تکلیف ساختمانهایی که بدون پروانه در محدوده شهرها ساخته شدند

مجلس ایران دات کام: مجلس شرایطی را برای تعیین تکلیف ساختمان ها و مستحدثاتی که بدون پروانه در محدوده شهرها تولید شده اند، مشخص کرد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت سوم امروز مجلس و در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۲، با پیشنهاد الحاقی به تبصره ۶ لایحه موافقت کردند.
بر اساس این بند الحاقی به تبصره ۶، بمنظور تعیین و تکلیف ساختمان ها و مستحدثاتی که بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه در محدوده شهرها تولید شده و تا پیش از سال ۱۴۰۰ پرونده آنها در کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها طرح و منجر به صدور رأی قطعی گردیده است:
۱- چنانچه ساخت و ساز انجام شده برخلاف اصول سه گانه فنی، بهداشتی و شهرسازی باشد و استانداردهای لازم در آن رعایت نگردیده و استواری بنای آن توسط شهرداری تأیید نگردد و یا تجاوز به معابر شهر و یا املاک مجاور و یا پیشامدگی داشته باشد و یا تغییر کاربری باغات و فضای سبز انجام شده باشد، حکم صادره توسط کمیسیون لازم الاجرا است.
۲- چنانچه ساخت و ساز انجام شده برخلاف مفاد پروانه یا بدون پروانه ساختمانی بوده ولکن شهرداری، آن مستحدثات از نظر اصول سه گانه، فنی، بهداشتی و شهرسازی تأیید می نماید و مشمول موارد مطرح در قسمت (۱) بند (س) تبصره (۶) نمی باشد، مالک موظف است تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۲ عوارض صدور پروانه (بر اساس نرخ روز توسط شهرداری محاسبه و فیش صادر می گردد) و به حساب شهرداری واریز نماید. احکام صادره قطعی در خصوص قلع و قمع با تأیید شهردار، با رعایت مفاد این قسمت به واریز نقدی عوارض بدل خواهد شد و در صورت عدم واریزی نقدی و صد درصدی عوارض تا تاریخ ۳۱ مهرماه ۱۴۰۲ مجدداً به حکم اولیه برخواهد گشت.
۳- بعد از واریز عوارض نقدی به حساب شهرداری ها، حکم قلع و قمع صادره توسط کمیسیون ماده (۱۰۰) قانون شهرداری ها، کأن لم یکن تلقی می گردد.
۴- شهرداری ها موظفند کلیه وجوه حاصل از قسمت (۲) بند (۳۰) تبصره (۶) را فقط جهت توسعه حمل و نقل عمومی در آن شهر هزینه نموده و گزارش جزییات درآمدی و هزینه کرد آنرا بصورت ماهانه به وزارت کشور اعلام نمایند.
۵- واریز عوارض صدور پروانه در این بند، مشمول هیچ نوع تخفیفاتی نخواهد بود.
۶- این حکم فقط برای یک دفعه در قانون بودجه مصوب گردیده و قابل تنفیذ برای سالهای آتی نمی باشد.

1401/12/14
11:38:35
0.0 از 5
3156
تگهای خبر: بودجه , پرونده , حكم , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵