مجلس ایران دات كام
رییس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

در مبحث دارو به سمتی برویم که مردم دغدغه نداشته باشند

در مبحث دارو به سمتی برویم که مردم دغدغه نداشته باشند

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در زمینه پزشکی جزو کشورهای پیشرو دنیا هستیم و می توانیم در این حوزه با کشورهای پیشرفته رقابت نماییم، اظهار داشت: در حوزه دارو باید به سمتی پیش رویم که هیچ دغدغه ای در زمینه دارو برای هموطنان ما وجود نداشته باشد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، حسینعلی شهریاری امروز در اولین نمایشگاه سلامت بنیان، اظهار داشت: حالا وارد چهل و پنج سالگی نظام جمهوری اسلامی شدیم و ۴۵ سال است که تحریم هستیم. حتی در زمان کرونا واکسن به ما ندادند. با این وجود شاهدیم که حالا بهترین نوع واکسن های دنیا را در داخل کشور و از جانب شرکتهای دانش بنیان تولید می نماییم. با واکسن هایی که داشتیم، توانستیم شرایط کشور را از نظر کرونا پایدار نماییم. در حالیکه در آمریکا، کشورهای اروپایی، ژاپن، کره و... مرگ ومیر ناشی از کرونا همچنان بالاست.

وی با اشاره به اینکه امروز دشمنان ما آمریکا و استکبار جهانی از صنعت موشکی و دفاعی ما حرف می زنند، اضافه کرد: در عین حال امروز در حوزه سلامت هم پیشرفت های زیادی داشته ایم. در زمینه تولید خیلی از داروهای های تک و تجهیزات پزشکی خودکفا شدیم و حتی به صادرکننده تبدیل گشته ایم. البته همچنان در صنعت دارو مشکلاتی داریم و نیازمان بیشتر است. باید به سمتی پیش رویم که هیچ دغدغه ای در زمینه دارو برای هموطنان ما وجود نداشته باشد. بطور قطع هم یقین داریم که نخبگان کشور، توان تولید تمام مواد اولیه داروها را دارند. اگر حالا تولید مواد اولیه دارویی در کشور ۳۰ الی ۴۰ درصد است، بطور قطع می توانیم این را به ۷۰ تا ۸۰ درصد آن هم در زمان کوتاه برسانیم.

شهریاری افزود: در زمینه دارو باید بتوانیم مقدار زیادی از هزینه های کشور و بهداشت و درمان را از راه داروهای های تک و تجهیزات پزشکی روز دنیا به دست بیاوریم. خوشبختانه امروز وضعیت بهداشت و درمان ما در حدی است که در هیچ موردی از اقدامات پزشکی و جراحی به خارج از کشور نیاز نداریم و حتی مردم خیلی از کشورهای منطقه و خیلی از ایرانیانی که در آمریکا و اروپا هستند، برای دریافت خدمات پزشکی بهتر به داخل کشور برگشته و خدمت دریافت می کنند.

وی با اشاره به اینکه در زمینه پزشکی جزو کشورهای پیشرو دنیا هستیم و می توانیم در این حوزه با کشورهای پیشرفته رقابت نماییم، اظهار داشت: باید بیشتر به نخبگان مان دقت نماییم. هنوز نتوانستیم آنطور که باید و شاید بخصوص از نظر مالی خیلی از جوانان نخبه کشور را تأمین نماییم که امیدوارم در این حوزه هم بتوانیم اقدامات بیشتری را انجام دهیم.

شهریاری اظهار داشت: رهبری سال ها قبل اعلام نمودند که مردم زمانی که بیمار می شوند، نباید دغدغه ای جز رنج بیماری داشته باشند. بطور قطع در این حوزه ما هنوز دغدغه داریم که امیدواریم با حمایت های دولت و مجلس، بتوانیم به این مورد جامه عمل بپوشیم و مشکلات مردم را در حوزه سلامت کاهش دهیم.

منبع:

1401/12/08
16:43:23
0.0 از 5
3120
تگهای خبر: خدمات , دولت , رهبری , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵