مجلس ایران دات كام
كریمی :

تقاضای سوداگرانه در بازار خودرو

تقاضای سوداگرانه در بازار خودرو

به گزارش مجلس ایران دات کام، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حجم زیادی از تقاضا به بازار خودرو به سبب سفته بازی و ناشی از افزایش قیمت ارز و تورم موجود است.علی اکبر کریمی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ی وضع بازار خودرو، گفت: افزایش تولید خودرو برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا اهمیت زیادی دارد.
وی با اشاره به این که امسال کوشش های خوبی برای تولید خودرو انجام شده است، اظهار داشت: ما بصورت هفتگی و روزانه آمار تولید خودرو را دریافت می نماییم که این گزارش ها نشان میدهد امسال رشد بسیار خوبی در تولید خودرو داشتیم. موید این مسئله آنست که در سال قبل حدود ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید کردیم، اما امسال میزان تولید خودرو به حدود یک میلیون دستگاه رسیده است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه بنا به اعلام وزیر صمت، صنعت خودروسازی ایران امسال بالاترین نرخ رشد تولید را در جهان داشته است، اشاره کرد: با وجود این که ایران مشکلاتی چون تحریم دارد، اما امسال ایران در میان کشورهایی که صنعت خودروسازی دارند، بالاترین نرخ رشد و تیراژ تولید خودرو را داشته است.
تولید خودرو در کشورمان روند خوبی دارد
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه تولید خودرو در کشورمان روند خوبی دارد، افزود: پروسه واردات خودرو هم شروع شده و نخستین سری خودرو های وارداتی درحال عرضه در بورس و خارج از بورس است. بطور قطع واردات خودرو هم به افزایش عرضه خودرو کمک می نماید و از این طریق هم به قسمتی از تقاضاها پاسخ داده می شود.
کریمی درباره ی علت افزایش تقاضای خودرو در کشورمان، اظهار داشت: چندین سال شاهد کاهش تولید خودرو بودیم که سبب شده است الان تراکم تقاضا برای خودرو را داشته باشیم. از جانب دیگر حجم زیادی از تقاضا به بازار خودرو به سبب سفته بازی و ناشی از افزایش قیمت ارز و تورم موجود است. افراد علاقمند هستند پول های خودرا تبدیل به کالاهای سرمایه ای کنند که یکی از کالاهایی که خوش معامله است و به آسانی می توان آنرا خرید و فروش کرد، خودرو است.
قرعه کشی خودرو مشکلاتی دارد
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: برای مدیریت تقاضای سوداگری برای خودرو هم راهکارهایی پیش بینی شده که بحث قرعه کشی خودرو یک مورد بود که مشکلات خودش را دارد. در قرعه کشی خودرو بعضاً شاهد بودیم که افراد فقط ثبت نام می کردند و حتی اگر پول خودرو را هم نداشتند، می گفتند در نهایت اگر برنده شدیم، امتیاز خودرا می فروشیم.
کریمی بیان کرد: الان عرضه خودرو در بورس دنبال می شود که بطور قطع باید ملاک ها و معیارهایی گذاشته شود و محدودیت هایی در میزان تقاضا به وجود آید تا مصرف کنندگان واقعی خودرو و متقاضیان واقعی به خودرو دسترسی پیدا کنند. بطور قطع روشی که برای چند هزار خودرو، چند میلیون نفر ثبت نام کنند، روش درستی نیست و تبعاتی دارد که در قرعه کشی خودرو شاهد این مسئله هستیم.
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت: در عرضه خودرو در بورس تا حدودی این مشکل مرتفع شده است. برای مثال، شروطی گذاشته است که افرادی که گواهینامه دارند یا در سالهای قبل از کارخانجات، خودرو دریافت نکردند و الان پلاک خودرو به نام آنان نیست، بتوانند در بورس خودرو وارد شوند. از جانب دیگر افراد باید مقداری پول را در حساب خود بلوکه کنند که این شروط موجب می شود تقاضای مؤثر برای خرید خودرو به وجود آید.
وی درباره ی کیفیت خودرو های داخلی، اظهار داشت: کوشش های خوبی در مجموعه صنعت خودرو برای ارتقای کیفیت درحال انجام و بحث تولید موتورهای جدید مطرح است. اخیراً یک موتور جدید با قابلیت های بالا در ایران خودرو بعد از تحقیقات چندساله بهره برداری شد. الان تولید آن موتور در ایران خودرو شروع شده است و بطور قطع ما باید کوشش های خودرا در عرصه افزایش کیفیت خودرو ادامه دهیم. باید کنترل های لازم روی قطعات تولید شده در خودروسازی صورت گیرد تا به سطح مطلوب و بالاتری از کیفیت خودرو برسیم.

1401/11/26
12:24:38
0.0 از 5
3519
تگهای خبر: ثبت نام , طرح , قاضی , قم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱