مجلس ایران دات كام
از سوی مركز پژوهش های مجلس انجام شد

تحلیل اعتبارات دستگاههای فعال در قلمروی نظام تأمین اجتماعی

تحلیل اعتبارات دستگاههای فعال در قلمروی نظام تأمین اجتماعی

به گزارش مجلس ایران دات کام، دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی تحلیل اعتبارات دستگاههای فعال در قلمرو نظام تأمین اجتماعی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ پرداخت.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، این مرکز در گزارشی با عنوان «بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور (۴۵): تحلیل اعتبارات دستگاههای فعال در قلمرو نظام تأمین اجتماعی» آورده است که دستگاههای گوناگونی در حوزه تأمین اجتماعی فعال می باشند که اعتبارات ۱۳ مورد از آنها در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ حدود ۵۲۹ هزار میلیارد تومان است.
براساس این گزارش عنوان شده است که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، به صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری به ترتیب حدود ۲۰۷ و ۱۱۳ هزار میلیارد تومان اختصاص یافته است که نسبت به قانون بودجه ۱۴۰۱ حدود ۴۵ و ۴۷ درصد رشد داشته است.
همچنین حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی اختصاص است که ۱۰ هزار میلیارد تومان آن در ارتباط با پوشش بیمه اقشار خاص و ۶ هزار میلیارد تومان آن منابع اختصاصی است.
در این گزارش تصریح شده است که اعتبارات سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام (ره) به ترتیب حدود ۳۶ و ۳۹ هزار میلیارد تومان برآورد می شود که نسبت به قانون بودجه سال ۱۴۰۱ رشدی ۳۹ درصدی و ۳۸ درصدی را نشان می‏ دهد.
ضمن آنکه سهم هر شهروند از مجموع منابع امور رفاه اجتماعی در کشور حدود ۵۲۰ هزار تومان در ماه برآورد می شود. اگر منابع مذکور صرف افراد زیر خط فقر شود، سهم هر فرد یک میلیون و ۷۳۳ هزار تومان در ماه می باشد.
گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان داده است که در وضعیت کنونی حدود ۶۲ درصد اعتبارات این حوزه به صورت مستقیم صرف کمک به حقوق بازنشستگی و بیمه درمان کارکنان کشوری و لشکری، حدود ۷ درصد صرف کمک به سایر بازنشستگان، و ۱۳ درصد به بنیاد شهید اختصاص دارد و کمتر از ۱۸ درصد به فقرا و امدادرسانی اختصاص می یابد.
همچنین اهتمام به پوشش همگانی بیمه منابع را به سطح گسترده تری از شهروندان تعمیم می دهد و فقر سالمندی در آینده را کم کند.
متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.
منبع:

1401/11/24
11:44:50
0.0 از 5
3839
تگهای خبر: بودجه , قانون , لایحه , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲