مجلس ایران دات كام
در پیامی به نشست پایش گرد و غبار در منطقه منا:

قالیباف: باید ائتلاف بین المللی برای مقابله با ریزگردها ایجاد شود

قالیباف: باید ائتلاف بین المللی برای مقابله با ریزگردها ایجاد شود

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مقابله با پدیده گردوغبار نیازمند اقدامات بین المللی در کنار اقدامات داخلی کشورها است و باید در این خصوص یک ائتلاف بین المللی جهت هماهنگی اقدامات ایجاد شود.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با ارسال پیامی تصویری به نشست پایش گرد و غبار در منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) که با مبحث مقابله با بیابان زائی و طوفان های گردوغبار به منظور جستجوی راه های افزایش همکاری بین دولت ها به صورت برخط برگزار شد، اظهار داشت: سبب مسرت است که نمایندگان و همکاران پارلمانی در منطقه خلیج فارس، شمال آفریقا و پارلمان های اروپایی در مورد چالش مهم گرد و غبار و بیابان زایی منطقه همکاری مشترکی را شروع کرده اند.
وی ضمن اشاره به این که تغییرات اقلیمی، طوفان های گردو غبار غرب آسیا و شمال آفریقا را سبب شده است، بیان نمود: این پدیده علاوه بر تهدیدات جدی برای سلامت و زندگی، اجتماعی اقتصاد کشورها را هم بشدت با تهدید مواجه ساخته و کشورهای منطقه مبالغ نجومی را در زمینه اقتصادی از دست می دهند؛ در این میان سیاست برخی کشورها که حوزه بالادست آبی را در اختیار دارند سبب کاهش جریان آب رودخانه های اصلی منطقه و به دنبال آن خشکی زمین ها در پایین دست شده است.
قالیباف با تکیه بر این که کوشش برای کاهش اثرات این بلایا و مدیریت پایدار زمین باید به اولویت اقدامات ما تبدیل گردد، خاطرنشان کرد: طوفان های گردوغبار، اغلب در کشورهایی با پوشش گیاهی محدود سرچشمه می گیرند، جایی که موانع کمتری برای بادهای شدید وجود دارد. متاسفانه کشورهای خاورمیانه با وجود وضعیت حاد کنونی همچنان اولویت های دیگری را مقدم بر مسائل زیست محیطی می دانند، درصورتیکه برای این مسأله مشترک جهانی راهکاری مشترک جهانی اندیشیده نشود، آینده طوفان های گرد و غبار آینده ای کاملاً نامشخص و نگران کننده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: بطور قطع برخورد با این پدیده نیازمند برخی اقدامات در سطح بین المللی در کنار اقدامات داخلی کشورها است باید یک ائتلاف بین المللی برای هماهنگی اقدامات به منظور مقابله با تاثیرات ریزگردها ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه از راهکارهایی که نمایندگان به آن برسند و همینطور از پیگیری اجرای برنامه مشترک کنوانسیون UNFCCC حمایت می نماییم، تصریح کرد: ما بر تبادل دانش بومی برای سازگاری با تغییرات اقلیمی تاکید ویژه داریم. حرکت جمعی باید با محوریت سازگاری و تاب آوری در موضوعات تغییر اقلیم باشد که به منظور تقویت و پشتیبانی از این قبیل اقدامات چندجانبه ایران و مجلس شورای اسلامی از هرگونه همکاری مشترک استقبال خواهند کرد.
قالیباف در انتها اظهار امیدواری کرد که دیگر کشورهای منطقه هم از شکل گیری و اجرایی شدن ابتکار عمل هایی که به نفع اعضاست حمایت لازم را به عمل آورند.


منبع:

1401/11/18
10:20:26
0.0 از 5
3360
تگهای خبر: ائتلاف , اقتصاد , پیگیری , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام