مجلس ایران دات كام
دكتر قالیباف در آئین تكریم و معارفه رئیس كل دیوان محاسبات كشور:

مردم باید درجریان دخل وخرج کشور باشند و برآن نظارت کنند

مردم باید درجریان دخل وخرج کشور باشند و برآن نظارت کنند

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به وظایف مهم دیوان محاسبات در امور نظارتی با تاکید بر اینکه مردم باید در جریان دخل و خرج کشور باشند و بر آن نظارت کنند به برخی عدم تخصیص بودجه در موضوعات مهم پرداخت و اظهار داشت: باید از تخلفات پیشگیری کرد اما اگر پدیده زشت و خلاف قانونی هم رخ داد بین بروز تخلف و رسیدگی به این بی قانونی باید حداقل زمان صرف شود که اگر نشود آفت هایی دارد و دقت کنیم که باید از مدیران توانمند و پاکدست صیانت نماییم.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، به نقل از خانه ملت، دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در آئین تکریم و معارفه رئیس کل دیوان محاسبات کشور که عصر امروز(دوشنبه، ۲۶ دی ماه) در محل دیوان محاسبات کشور برگزار شد، ضمن تبریک ایام ولادت حضرت زهرا(س) اظهار داشت: این جلسه، جلسه تکریم و معرفی است و وظیفه حقوقی و حقیقی همه ما اینست که از تلاش ها و مجاهدات عزیزان تقدیر و تشکر نماییم. اولاً خدا قوت می گویم هم به جناب آقای دکتر بذرپاش و هم به یکایک همکاران خودم در مجموعه دیوان محاسبات که تلاش کردند و راهی را پیش گرفته اند که امید به آینده را بیشتر کرده و امیدوار هستم با همین روحیه کار پیش رود و ان شاءالله سرعت و تدوام داشته باشند.
وی ادامه داد: بدون شک برادر عزیزم جناب آقای دستغیب هم که مشغول خدمت در این مجموعه شدند باتوجه به آن سابقه آشنایی که بیشتر از ۱۶ و ۱۷ سال از نزدیک با ایشان دارم و در موضوعات مختلف آشنا هستم و شناخت و تسلطی که بر مجلس دارند که بسیار مهم و جدی است و در همین جهت هم ایشان پیش از ورود من به مجلس در مجلس یازدهم همکاری جدی با من داشتند و تا روز انتخاب شان در اینجا، مشاور من بودند، مطمئنم که ان شاءالله با وقت ‎گذاری و منحصر شدن در دیوان بتوانند این کار را ارتقاء دهند و پیش ببرند و یکی از اشکالات جدی کشور که می تواند بخش عمده ای از ناکارآمدهای ها را حل و فصل کند به کمک یکایک عزیزان، عزیزانی که در استانها مستقر هستند و عزیزانی که در مرکز هستند بتوانند وظایفی که قانون اساسی بر عهده آنها گذاشته انجام دهند و بُعد نظارتی را به بهترین شکل خودش پیش ببرند.
منابع انسانی و افراد متخصص از مهم ترین ویژگی‎های دیوان محاسبات کشور است
وی با اشاره به یکی از مهم ترین خصوصیت های دیوان یعنی منابع انسانی و افراد متخصص دیوان، عنوان کرد: دیوان محاسبات مجموعه ای است که با تعهد، تخصص، وجدان و ورزیدگی میتوان در آن ایفای نقش کرد. همه جا منابع انسانی نقش جدی و اساسی دارد و بدون شک در مجموعه دیوان از یک کارشناس تا بالاترین سطح مدیریتی و تخصصی، نقش های کلیدی و بی نظیری دارند.
دیوان محاسبات و مرکز تحقیقات دو رکن رکین مجلس شورای اسلامی هستند
دکتر قالیباف با اعلان اینکه مجلس دو بال جدی و اساسی دارد که آنها ابزار و دستگاه هایی هستند که کار مجلس را پیش می برند و به آنها کمک کرده و ذهن و نگاه نمایندگان را متوجه وظایف خود می کنند، اظهار داشت: در زمینه قانونگذاری، مرکز پژوهش های مجلس و در زمینه نظارت دیوان محاسبات کشور است که به عنوان دو رکن رکین مجلس هستند و اگر آنها وظایف خویش را به دقت انجام دهند بسیار مؤثر خواهند بود که حضرت آقا هم همین توقع را دارند که همچون آن نظارت های موثر، کنترل های جدی و عالمانه است و تاکید دارند که در کار نظارت به جای رفتار مچ گیرانه، به شکل دستگیرانه عمل شود.
رئیس قوه مقننه افزود: حضرت آقا اثربخشی و اثرگذاری را از مجموعه دیوان توقع دارند که بتواند در نظام مدیریتی کشور این اثرگذاری را داشته باشد. بخصوص در ملاقات اخیر هم تاکید بر شرکت های دولتی داشتند.
۹ شرکت دولتی کشور قریب به ۷۰ درصد ظرفیت مالی را در اختیار دارند
ایشان سپس با اعلان اینکه ۹ شرکت قریب به ۷۰ درصد ظرفیت مالی را دارند، عنوان کرد: اگر به این بحث ها متمرکز شویم طبیعتا می توانیم این اثرگذاری را داشته باشیم.
دکتر قالیباف در ادامه با اعلان اینکه نگاه من مدیریتی است و نگاه شما کارشناسی، تکنیکی و تاکتیکی دقیق است، عنوان کرد: امروز در رسیدگی ها، آمارها و داده ها، هم دخل و هم خرج مهم می باشد. امروز در زمینه دخل گرفتار صدمه هایی هستیم. در زمینه انفال گرفتار صدمه هایی هستیم که باید به آن دقت کنیم و در این عرصه دقیق و برخط باشیم و باید در سطوح مختلف ملی، استانی، دستگاهی، اعتباری و تسهیلاتی به این مساله نگریسته شود و این هاست که می تواند ما را در زمینه نظارتی مسلط کند و مجلس رسالت اصلی خود در این عرصه را انجام دهد.
دیوان محاسبات به صورت برخط می تواند از هر حرکت سوئی پیشگیری کند
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان دیوان محاسبات را نهاد مالی، تخصصی و حقوقی دانست و اضافه کرد: اساسا دیوان با یک بررسی عالمانه و بدون سوگیری می تواند بیشترین کمک را به دولت، مجلس و همه مدیران کند. اگر دیوان برخط باشد قادر می باشد از هر حرکت سوئی در مجموعه که به سیستم خلل وارد میکند پیشگیری کند و در صورت بروز هر اتفاقی می تواند به وقت و به جای خود به آن رسیدگی کرده و تصمیم گیری کند. البته گاهی آنقدر در این بحث ها تأخیر به وجود می آید که از موضوعیت می افتد.
ایشان سپس با اعلان اینکه همچنین که تهیه گزارش های تفریغ بودجه قبل از زمان های مقرر یکی از کارهای خوب و جدی بود که در این دو سال و نیم اتفاق افتاد، عنوان کرد: البته تفریغ بودجه در زمینه کیفی سازی و عمق بخشی احتیاج به توجه دارد و همینطور باید پیشنهادات کارساز در تصمیم گیری ها و نظارت و اصلاح امور و قانونگذاری داشته باشیم که به ما کمک نماید.
مردم پایه بودن دیوان یعنی مردم بر دستگاه های کشور نظارت کنند
دکتر قالیباف با اشاره به دنبال کردن مبحث شفافیت در مجلس، عنوان کرد: یکی از وظایف دیوان در این عرصه عرضه گزارش به مجلس و مردم است. نگاه مردمی سازی که در دیوان به عنوان مردم پایه بودن دنبال می شود به مفهوم نظارت مردم بر دستگاه های کشور است تا دخل و خرج را به صورت شفاف ببینند و بر آن نظارت کنند.
رئیس مجلس در ادامه با تکیه بر توجه نظارت بر اموری که ممکنست مغفول مانده باشد و یا اموری که در چگونگی حل آن راهکاری وجود ندارد، اظهار داشت: مثلا در بخشی تخصیص بودجه صد و اندی درصد بود درحالی که در بخش دیگر تخصیص بودجه حداقل تا آبان ماه، صفر بود آن هم در مبحث اشتغال.
دیوان محاسبات تنها جایی است که می تواند اثربخشی تخصیص بودجه را دنبال کند
وی ادامه داد: تنها جایی که می تواند اثربخشی تخصیص را صورت دهد و بموقع مجلس را آگاه کرده و جلوی ایرادات را بگیرد دیوان است. چرا سرگشته و بلاتکلیف باشیم و به بیرون نگاه نماییم وقتی دیوان محاسبات را داریم.
دکتر قالیباف افزود: در حقیقت شما هم در تأمین بودجه و درآمد آن، هم در تصویب و تفریغ بودجه می توانید به ما کمک کنید و هم با نظارت برخطی که قانون به شما اجازه آنرا داده است می توانید تخصیص مؤثر را پیگیری کنید.
ناترازی به سبب نبود منابع نیست به سبب عدم دقت به قانون یا سلیقه ای عمل کردن است
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اعلان اینکه توجه به حسابرسی مبتنی بر عملکرد از موضوعات مهم دیگر است، بیان داشت: ما حتما بدنبال اصلاح ساختار بودجه هستیم و همه امکانات خویش را برای اجرای آن در برنامه ۵ ساله هفتم جمع کرده ایم اما همین چند نکته می تواند بخش قابل توجهی از کسری و ناترازی عملیاتی را اصلاح نماید که بعضی از آنها به سبب عمل نکردن به قانون و یا سلیقه ای عمل کردن به قانون است بنابراین ناترازی به سبب نبود منابع نیست.
ایشان سپس با اشاره به اهمیت هوشمندسازی، شفاف سازی، کارآمدسازی و مردمی سازی که کلید حل این مسائل بوده و باید با هم جلو برود، اظهار داشت: این شاخصه ها زمانی می تواند کارآمد باشد که بر بستر هوشمندسازی حرکت نماید. من با تجربه این را عرض می کنم خیلی از نابسامانی های مدیریتی، و بی انضباطی مالی و ضعف مدیریتی را در هر بخشی که توفیق حضور داشتم، چه از مجموعه وسیعی همچون قرارگاه سازندگی، چه در زمینه نیروهای مسلح و چه بیرون از آن در شهرداری، نیروی انتظامی و هر کجا که بودم با تاکید بر هوشمندسازی توانستیم برطرف نماییم و موفقیت هایی را کسب نماییم بنابراین امروز هم باید در این راه حرکت نماییم.
دکتر قالیباف در ادامه صیانت از مدیران توانمند و پاکدست هم را بسیار حائز اهمیت خواند و اضافه کرد: باردیگر تاکید می کنم که باید از تخلفات پیشگیری کرد اما اگر پدیده زشت و خلاف قانونی هم رخ داد بین بروز تخلف و رسیدگی به این بی قانونی باید حداقل زمان صرف شود که اگر نشود آفت هایی دارد.
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: رعایت انصاف، عقلانیت، حفظ کرامت مدیران و حفظ حرمت عوامل اجرایی هم که در سختی های موجود تلاش می کنند نباید نادیده گرفته شود چون که سرمایه های تخصصی نظام هستند و حفظ این سرمایه ها برای یکایک ما واجب است که به آن اهمیت داده شود. بارها این مساله را در سرکشی های نظارتی استانی از من شنیده اید که نباید شجاعت را از مدیران شجاع و امین گرفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اعلان اینکه هم اکنون معضل هایی دیده می شود که در بعضی کارها که مقرر است مدیران تصمیم گیری کنند مردد هستند که اگر این تصمیم گرفته شود چه اتفاقی می افتد و اگر تصمیم گیری نکنند چه می شود، عنوان کرد: لازمه پیشرفت و حل مشکلات گرفتن تصمیم های درست در وضعیت ریسک است و بدین جهت باید پیوند قوی میان مجریان و ناظران باشد و در این راه دلسوزی شود و زیست مؤمنانه و در عین حال قاطعانه و با محبت در نظر گرفته شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در آخر اشاره کرد: امیدوار هستم به تخصص، تعهد و باوری که به یکایک شما داریم و شناختی که از آقای دستغیب داریم این مسیر را با سرعت، دقت و درایت و با رعایت انسجام مجموعه پیش برویم و برای برادر عزیزمان جناب آقای بذرپاش در مسولیت جدید آرزوی موفقیت دارم و امیدوار هستم ایشان در کار و زندگی خود موفق باشند و جا دارد یادی کنم از برادر عزیز سردار رستم قاسمی که از روزهای جنگ با این مرد آشنا شدیم و انصافا این مرد شبانه روز نمی شناخت. به این مدت زمان محدود سکانداری وزارت راه از جانب ایشان نگاه نکنید که بیماری ایشان را از پای انداخته بود اما تا لحظه آخر تلاش خویش را می کرد. شما آبادانی را در کشور نمی بینید که آثار زحمات این مرد در آن نباشد. ان شاء الله که ایشان در جوار رحمت الهی در کنار شهدا و میهمان شهدای کربلا باشند و امیدوار هستم که همگی عاقبت به خیر باشیم و به شکلی حرکت نماییم که مدیون شهدا، امام شهدا، مردم عزیز و رهبر معظم انقلاب نباشیم.
منبع:

1401/10/27
10:34:03
0.0 از 5
3212
تگهای خبر: بودجه , پیگیری , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲