مجلس ایران دات كام
مطهری:

اختیار افزایش قیمت حامل های انرژی را مجلس به دولت داد

اختیار افزایش قیمت حامل های انرژی را مجلس به دولت داد

به گزارش مجلس ایران دات كام نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به درخواست دانشجویان لیست اموال خویش را اعلام نمود.


به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از ایسنا علی مطهری در جمع دانشجویان دانشكده برق دانشگاه خواجه نصیر در پاسخ به سوالی درباره علنی كردن لیست اموال خود اظهار داشت: من یك خانه ۵۷۶ متری دارم كه یك كوچه پایین تر از حسینیه ارشاد است، همین طور یك پژو پارس دارم و یك واحد آپارتمان هم برای پسرم گذاشتم و سهامی هم در انتشارات صدرا دارم كه ناشر آثار استاد مطهری است. البته این اموال را پیش از نمایندگی داشتم و قسمتی از آنها را هم قبل از انقلاب داشتم.

مجلس به دولت اختیار داد كه قیمت حامل های انرژی را افزایش دهد
نماینده مردم تهران در مجلس در قسمتی از اظهاراتش در جمع دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر درباره تصمیم اخیر شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا درباب اصلاح قیمت بنزین اظهار داشت: این مساله یكی دوسالی است كه در دولت و مجلس ضرورتش مطرح شده، در برنامه ششم و بودجه سال 98 نیز مجلس این اختیار را به دولت داده كه قیمت حامل های انرژی را افزایش دهد و درآمد حاصله را صرف اشتغال، حمل و نقل عمومی و نیازمندان كند. به هر حال با عنایت به اینكه در شرایط تحریم ما امكان واردات بنزین را نداریم رهبری چند بار پیگیری این مساله را مطرح نمودند.
وی اضافه كرد: دولت هم این طرح را در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا آورد و همان جا تصمیم گیری شد اما متاسفانه هم با شیب تند و هم به نحو بدی اجرا شد. قبل از آن دولت و مجلس برای انجام این كار توپ را به زمین یكدیگر می انداختند و گاهی ملاحظه انتخابات را می كردند. من خودم پیشنهاد افزایش قیمت بنزین را در صحن مجلس دادم ولی مجلس به آن رای نداد.
مطهری با تاكید بر این كه« افزایش قیمت بنزین برای تامین كسری بودجه دولت نبوده بلكه كل درآمد آن مقرر است به مردم برگردد»، افزود: در این كه اتفاق خیلی بدی افتاده تردیدی نیست. هم تصمیم بدی گرفته شده و هم بد اجرا شده، خیلی ها از دولت و مجلس هم غافلگیر شدند. آقای رئیس جمهور بعنوان مقام اول اجرایی اساسا در این زمینه مسئول است. اگر شرایط عادی بود حتی باید ایشان را در مجلس استیضاح می كردیم اما حالا شاید این كار به صلاح نباشد؛ پس استیضاح وزیر كشور بعنوان مسئول اجرای این طرح را پیگیری می نماییم كه بسیار بد عمل كردند و مردم را قانع نكردند. می توانستیم خیلی كارها انجام دهیم كه اینطور نشود.
این عضو فراكسیون امید مجلس افزود: حالا باید چه كار كنیم؟ آیا به این مساله دامن بزنیم كه اصل نظام به خطر بیفتد یا در حدی كه لازم است انتقاد نماییم و وادار نماییم كسانی كه مسئولیتی داشتند عذرخواهی كنند. می توانند بگویند اشتباه كردیم و دل مردم را به دست بیاورند.

عوام فقیر و توده مردم بودند
وی درباره ماهیت اعتراضات نیز اظهار داشت: آیا اعتراضات از طرف سلطنت طلب ها و منافقین صورت گرفت؟ گزارشتی به ما دادند كه می گوید اینطور نیست كه نقش منافقین و سلطنت طلبان پر رنگ باشد. این ها عوام فقیر بودند. در تهران تعدادی بازداشت شدند كه نمی دانستند اصلاح طلب، اصولگرا و منافق چیست. بسیاری از این هایی كه بازداشت شدند و اغتشاشگر بودند اهل خوردن مشروب و جستجوی سایت های ضد اخلاقی بودند. حرف اصلی این است كه یك افتضاحی شده ولی باید به شكلی آنرا جمع كرد تا اصل نظام لطمه نبیند.
مطهری در پاسخ به سوالی درباره انتشار فیلم هایی كه در آن افرادی با لباس نیروهای انتظامی در حال اقدامات تخریبی هستند اظهار داشت: اگر اینها درست باشد آنها هم باید محاكمه شوند. مجلس هم پیشنهاد داده كه گروه تحقیقی تشكیل گردد و این مسائل بررسی شود. اگر اشتباهی شده باید تاوانش را بدهند.
نماینده مردم تهران در مجلس همین طور در پاسخ به سوال دیگری اظهار داشت: رهبری گفته بودند مسئله بنزین را حل كنید و این مساله را كلی گفته بودند. نهایتا تصمیمی گرفته شد و ایشان هم گفتند هر تصمیمی گرفتید تایید می كنم.
این نماینده مجلس در بخش دیگری از اظهاراتش، اظهار داشت: به هر حال با افزایش یكباره قیمت بنزین عده ای شوكه شدند و به خیابان آمدند. این مطلب روشنی است. اینكه گفتم عوام فقیر منظورم توده مردم بود به این معنا كه ای نها قشر تحصیلكرده نبودند. مثلا در اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 تیپ دیگری در اعتراضات حضور داشتند. البته ممكنست یك عده اغتشاشگر هم بین معترضین بوده باشند.

حفظ اساس نظام مهمتر است
وی با بیان این كه ر«هبری جوانمردانه پشت تصمیم اتخاذ شده درباره افزایش قیمت بنزین ایستاد» تصریح كرد: كسی كه پمپ بنزین آتش می زند جزو اشرار است. اگر در سال 57 هم این كار انجام می شد اشتباه بود. آن زمان بیشتر سینماها را آتش می زدند و این به خاطر فساد و فحشا بود اما به هر حال باید توضیح داده شود كه چند نفر از كشته شدگان این حوادث توسط نیروی انتظامی كشته شدند. باید بررسی شود كه آیا گرفتن پول در قبال تحویل جنازه ها درست است یا غلط؟ حالا این كه ما هم شلوغ نماییم و بساط دیگری راه بیندازیم آیا مشكلی را حل می كند؟ درست است خیلی بد عمل كردند ولی حفظ اساس نظام مهمتر است. ما باید این مساله را جمع نماییم و البته مقصران باید پاسخگو باشند. فعلا به دنبال استیضاح وزیر كشور هستیم كه در هفته آینده این كار صورت خواهد گرفت.


عقب نشینی از طرح های فریتی صرفا اطاعت نبود، تشخیص هم بود

مطهری در پاسخ به سوال دیگری درباب طرح های فوریتی برخی نمایندگان درباره قیمت بنزین اظهار داشت: این طرح های دو و سه فوریتی مربوط به دو طرف بود. هم فراكسیون امید و هم طرف مقابل می خواستند وضع را به پیش از گرانی بنزین برگردانند یا اصلاحی در تصمیم داشته باشند اما پس از این كه صحبت های رهبری پخش گردید این را به صلاح ندیدند. اگر مجلس عقب نشینی نمی كرد اوضاع بدتر می شد و تضادی در داخل ایجاد می شد. اگر به خاطر دو تا اغتشاش عقب نشینی صورت می گرفت مشكل بدتر می شد. این البته صرفا اطاعت نمایندگان نبود. بلكه خود نمایندگان هم حس كردند كه نباید با این مساله در بیفتند.

تصویب برجام در 20 دقیقه دروغ بزرگی بود
این عضو فراكسیون امید مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهاراتش در پاسخ به سوال دانشجویی درباره برجام، اظهار داشت: همه از برجام حمایت می كنند. شروع برجام و شروع مذاكرات هر دو با دستور رهبری بود. به دنبال نامه ای كه بوسیله سلطان قابوس به ایران داده شد كه غنی سازی را به رسمیت می شناسند ایشان دستور مذاكرات را دادند. مذاكرات با نظر ایشان آغاز شد و برجام هم با نظر ایشان به امضا رسید. حالا این كه بعدا اروپا و آمریكا نقض پیمان كردند بحث دیگری است. قسمتی از نظام هم مایل بود كه برجام اجرا نشود و مانع ایجاد كردند. اگر متحد بودیم و همه می خواستیم كه برجام اجرا شود شرایط فرق می كرد. متاسفانه بین خودمان جنگ قدرت شد كه مبادا اجرای برجام به نفع آقای الف یا ب باشد.
وی با بیان این كه «پدیده ای بعنوان ترامپ در روند برجام قابل پیش بینی نبود» افزود: او نه تنها از برجام بلكه از معاهده پاریس و چند معاهده دیگر هم بطور خودسر خارج شد. البته نقض پیمان طرف مقابل به مدلول نقص كار نیست. این كارها برای آمریكا هم در دنیا گران به اتمام رسید. بعنوان دولتی كه ثبات قدم ندارد. البته صنعت هسته ای ما هم لطمه ندید. هیچ كشوری به تنهایی نمی تواند صنعت هسته ای داشته باشد. امروز هم این صنعت در كشور ما دایر است. در واقع ما روغن ریخته را نذر امامزاده كرده بودیم.
مطهری در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری درباب نظر رهبری نسبت به برجام اظهار داشت: در مورد برجام متن برجام را ایشان خواندند و دستور امضای آنرا دادند. منتهی از وظایف رهبری است كه ایده آل ها را ببیند. ایشان شرایط را اعلام نمودند و مذاكره كنندگان رفتند و تلاش كردند. نمی گردد حساب ایشان را از كل نظام جدا كنید. اینطور نبوده كه برجام به ایشان تحمیل شده باشد. این توهین به ایشان است. ایشان كاملا در متن قضیه بود و دستور مذاكره و امضای برجام را دادند ولی اروپا و آمریكا بد عمل كردند و خیلی ها هم حدس می زدند كه اینطور شود. در واقع برجام تصمیم كل نظام بود و كسی نمی تواند از آن جاخالی بدهد.
وی با بیان این كه «برجام نیازی به مصوبه مجلس نداشت»، اضافه كرد: برجام بعنوان برنامه جامعه اقدام مشترك در پارلمان كشورهای دیگر هم مطرح نشد و در ایران هم نیازی به مصوبه مجلس نداشت اما سه ماه مورد بررسی قرار گرفت و این كه می گویند در 20 دقیقه تصویب گردید دروغ بزرگی است. ده ها جلسه علنی و غیر علنی در این زمینه گذاشته شد و تمام زوایا بحث شد اما در نهایت برای تصویب آن نمایندگان باید می گفتند آری یا نه؟ و به این كار 20 دقیقه اختصاص داده شد كه البته می توانست ظرف 10 دقیقه هم صورت گیرد.

هر قدر هم فشار و توهین باشد ما حرف مان را می زنیم
مطهری درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان نیز اظهار داشت: این شفافیت در مورد بسیاری از طرح ها و لوایح مشكلی را ایجاد نمی كند یا اساسا برای كسانی مثل من مشكلی نیست كه مردم از رای من درباره طرح ها و لوایح آگاه شوند. برای اینكه هر قدر هم فشار و توهین باشد ما حرف مان را می زنیم اما در طرح های مهم گاهی نماینده ای اظهار نظر می كند و رایش را می گوید و بعد در حوزه انتخابیه تحت فشار قرار می گیرد. مثلا در نماز جمعه مقابل اش شعار می دهند. به دفتر یا خودرواش حمله می كنند. ممكنست این فرد دیگر نظر واقعی اش را اعلام نكند. هر وقت این فضا نبود شفافیت آراء هم می تواند وجود داشته باشد.
وی افزود: در مورد لوایح در رابطه با FATF رهبری در یكی از نطق هایشان گفتند مراقب الحاق به كنوانسیون ها باشیم. آن زمان بحث CFT مطرح بود و آنچه فهمیده شد این بود كه ایشان مخالف است. در زمان بررسی این لایحه ایشان پیغام داد كه من این مساله را كلی گفتم و آنرا به دولت و مجلس واگذار كردم. نهایتا مجلس آنرا تصویب كرد اما پس از آن بسیاری از كسانی كه موافق این لایحه بودند تحت فشار قرار گرفتند و مجلس هم مورد حمله قرار گرفت؛ بدین سبب فعلا به نظرم شفافیت آراء به نفع كشور نیست.

برخی موانع سبب شده از قدرت مجلس كاسته شود
نماینده مردم تهران در مجلس در بخش دیگری از اظهاراتش درباب فلسفه وجودی مجلس اظهار داشت: بشر به اینجا رسید كه تمركز قدرت در یك نقطه معمولا منجر به استبداد می شود. پس وجود پارلمان لازم دانسته شد تا از استبداد جلوگیری كند.
وی اضافه كرد: در ابتدای انقلاب تعبیر جمهوری اسلامی مورد بحث بود كه آیا این یك تعبیر متناقض نیست كه هم جمهوریت یعنی نظر مردم و هم اسلامیت یعنی نظر اسلام باشد. در واقع ما دموكراسی در چهارچوب قوانین و احكام اسلام را داریم و دموكراسی مطلق نداریم كه در عمل این قابل تحقق نیست.
وی با بیان این كه «برخی موانع سبب شده از قدرت مجلس كاسته شود» اضافه كرد: طبق قانون اساسی تنها نهاد قانونگذاری مجلس است اما شوراهایی تاسیس شد كه بجای مجلس قانونگذاری می كنند. بتازگی هم در این زمینه نامه ای به رهبری نوشتم و خواستم این مشكل را حل كنند.

به نحوه نظارت استصوابی منتقدیم
مطهری در بخش دیگری از اظهاراتش نظارت استصوابی را سبب تضعیف مجلس و باز ماندن نیروهای كارآزموده از ورود به مجلس دانست و با بیان این كه «ما موافقیم كه صلاحیت كاندیداها بررسی شود ولی به نحوه نظارت استصوابی منتقدیم» ابراز عقیده كرد: تاكید شورای نگهبان هم بیشتر بر اظهار نظر افراد و كاندیداها و كمتر به فساد مالی و اخلاقی توجه دارند. این موجب می شود افراد سالم و كارآمد رد صلاحیت شوند و كسانی كه راه تملق و چاپلوسی را یاد گرفتند انتخاب می شوند كه این موجب می شود مجلس ضعیفی داشته باشیم.
وی درباره شفافیت هزینه های انتخاباتی و همین طور اعلام اموال و دارایی نمایندگان نیز اظهار داشت: هم اكنون سامانه ای از طرف قوه قضائیه برای نظارت بر اموال و دارایی نمایندگان پیش بینی شده، در مورد هزینه های تبلیغات هم من خودم هزینه چندانی نداشتم. چند پوستر كه نهایتا پنج تا 10 میلیون تومان بود هزینه كردم و فكر می كنم خیلی نیاز به تبلیغ ندارم.

هر گونه معافیت مالیاتی نیاز به دو سوم رای نمایندگان دارد
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره معافیت مالیاتی هنرمندان نیز اظهار داشت: وزیر ارشاد از سازمان برنامه و بودجه درخواست كرده كه هنرمندان و نویسندگان معاف شوند و این معافیت در لایحه بودجه بیاید. این مساله در مجلس بررسی می شود و ممكنست تایید یا رد شود. احیانا می خواستند كمكی به هنرمندان و نویسندگان شود. اگر فردی از آنها مستحق كمك هستند باید بررسی شود كه در كجا بهتر است معاف باشند و كجا نباشند. به هر حال این كمك به فرهنگ و هنر است اما نهایتا هر گونه معافیت مالیاتی نیاز به دو سوم رای نمایندگان دارد.
مطهری با بیان این كه «با وجود قوانین گوناگون مجلس باید بیشتر كار نظارتی انجام دهد» اضافه كرد: در مواردی مجلس قانونی را در شرایط عادی تصویب كرده و حالا كه به شرایط تحریم رسیدیم اجرای آن برای دولت دشوار است. طبیعی است كه مجلس نمی تواند دراین زمینه اصرار بی جهت كند. به هر حال تحریم های امروز بسیار جدی است و با دوران آقای احمدی نژاد بسیار متفاوت می باشد. به شكلی كه در 40 سال قبل جمهوری اسلامی هیچ گاه تحت چنین فشاری نبوده است.
وی درباره رای اعتماد مجلس به شریعتمداری بعنوان وزیر رفاه با وجود استیضاح او بعنوان وزیر صنعت اظهار داشت: ایشان بعنوان وزیر صنعت استیضاح شد. شاید مجلس ایشان را برای یك جا صالح می داند و برای جای دیگر نه. در سوژه خودرو هم نظرات زیاد بود. عده ای می گفتند ایشان كوتاهی كرده و عده ای می گفتند خود ایشان وارد سوژه شده و مبادرت به شفاف سازی كرده است.
نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این پرسش كه آیا قبل از ورود به مجلس از محدودیت های پارلمان اطلاع نداشتید؟ اظهار داشت: واقعا باخبر نبودیم برای اینكه مثلا شورای عالی انقلاب فرهنگی برای سیاستگذاری تشكیل شد و ما این را قبول داریم. اما ما به مجلس رفتیم تا جلو مصوباتی مثل ستاره دار كردن دانشجویان و محرومیت بهایی ها از تحصیل و اشتغال را بگیریم.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباب بخشنامه انضباطی دانشجویان نیز اظهار داشت: من دقیقا این بخشنامه را نخواندم اما شنیده ام كه مشكلاتی دارد. به نظرم وزارت علوم می توانست اگر این بخشنامه اشكالی دارد جلوی آنرا بگیرد. سوژه این بخشنامه به كمیسیون آموزش مربوط است چون نمایندگان عضو این كمیسیون آنرا پیگیری می كنند اما اگر كسی دراین زمینه به ما بازگشت كند هم آنرا بررسی می نماییم.
وی در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری اظهار داشت: مجلس سپری در مقابل دیكتاتوری است و باید هم اینطور باشد. البته در شرایط اضطرار ممكنست كارهای خارج از قانون هم صورت گیرد. مثلا اصل شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا در قانون اساسی نیامده و یك امر موقت است. با این توجیه كه ما در جنگ اقتصادی هستیم. از ابتدا هم قرار بود وارد مسائل مربوط به دور زدن تحریم ها شود.
این عضو فراكسیون امید مجلس درانتها در اختتام درباره بیانیه اخیر میرحسین موسوی اظهار داشت: كسی بیشتر از من از ایشان دفاع نكرده و از حصر حرف نزده است اما من این بیانیه اخیر را نپسندیدم.


 


منبع:

1398/09/12
22:57:50
5.0 از 5
10905
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱