مجلس ایران دات كام
شهریاری در نامه ای به رئیس جمهور:

انتقاد از عملکرد سازمان محیط زیست

انتقاد از عملکرد سازمان محیط زیست

مجلس ایران دات کام: رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رییس جمهور از عملکرد حوزه مدیریت محیط زیست در مقابله با آلودگی هوا انتقاد نمود.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد حوزه مدیریت محیط زیست در مقابله با آلودگی هوا، اظهار داشت: در دو سال قبل ۷۰۰ روز هوای ناسالم داشتیم. عوامل انسان ساخته آلودگی هوا در سکوت و ترک فعل مجریان قانون، هزاران بیمار به مردم تحمیل کرده و تنها در تهران بیش از صد هزار عمر در سال بواسطه استنشاق ذرات آلوده و آلاینده موجود در فضای شهری از بین رفته است.
متن نامه رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی به شرح زیر است:
حضرت آیت الله رئیسی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم
همانگونه که مطلعید با کاهش شدید نزولات آسمانی و شرایط آب و هوایی خصوصاً سرعت باد از یک طرف و سرد شدن هوا و پدیده وارونگی و پایداری جوی و افزایش عوامل آلاینده از جانب دیگر، دولت محترم کما فی السابق اصلی ترین برخورد را در زمینه ترددهای شهری دانسته و اعمال می کند و در این جهت گویا تنها قشر دانش آموز و دانشجو و معلمان هستند که باید در خانه بمانند تا هوا بهتر شده و یا بارانی ببارد و تنفس نیمه پاک را به ریه های مجروح کلانشهرنشین ها هدیه دهد غافل از آنکه این راه حل اصلاً راهکار مناسبی برای پاییز و زمستان شهرهای بزرگ نیست و دراین زمینه همچون سایر چالش ها عمل به قانون بهترین وسیله است برای اینکه که به تصویب عقل جمعی رسیده است و از همان مسیر نیز امکان به روز رسانی فوری در قالب طرح ها و لوایح فوریتی میسر است. در مانحن فیه یکی از این قوانین، قانون هوای پاک که در تیر ماه سال ۹۶ به تصویب رسید و کمی بعد به آن سازمان از طرف رییس جمهور وقت برای اجرا در ۳۴ ماده ابلاغ شد.
این قانون که در اولین ماده آن، آلودگی هوا را حتی از اسباب کاهش سطح رفاه عمومی تلقی می کند، سازمان محیط زیست را مسئول نظارت بر حسن اجرای خود و تهیه بخشنامه فنی در حوزه کنترل آلودگی ها دانسته و احکامی را متوجه آن سازمان می داند که در صورت رعایت به هر شاهد و دلیلی که خود بگویید، شاهد اینگونه ناتوانی در مقابل ذرات میکرومتری ناچیز نبودیم. این قانون را به سبب تشدید مشکلات و استمرار بی وقفه هوای ناسالم در بیشتر روزهای سال، مهجورترین قانون موضوعه مبتلا به جامعه بوده که دلیل آن نه ضعف قانون که سلب مسئولیت یا فرافکنی از جانب مجریانی است که قانون آنها را به عنوان عامل یا ناظر معرفی نموده، حالا تهران به عنوان پایتخت بلاد اسلامی با حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت اتاق گازی شده که بجای ۱۰۰۰ متر دارای سقفی کمتر از ۲۰۰ متر شده است که چندین برابر بیش از استانداردهای جهانی است.
اسلام عزیز ما دین سلامت و پاکیزگی است و به ما حکم می کند که طهارت و پاکیزگی را در ابعاد وجودی خود و اجتماعمان گسترش دهیم. شرایط امروز ما کرونائی است که خود ساخته ایم و متأسفانه فرقی که کروناها با هم دارند این است که واکسن تعدادی از اقسام آن نظیر هوای مسموم نه در کارخانه ها که در اراده ها ساخته و پرداخته می شوند.
از این رو شاهد آنیم که چگونه یک موضوع عینی و ملموس مثل آلودگی به دو فاکتور انتزاعی و ناملموس؛ یکی کاهش رفاه عمومی (ماده ۱ قانون هوای پاک) و دیگری فقدان اراده ناشی از تخطی از قانون، بستگی داشته و مرتبط می باشد. این که سال قبل را با ۱۱۴ روز و امسال تا به امروز، ۱۳۹ روز هوای ناسالم داشته ایم عبارت صحیحی است که صحیح تر از آن این است که ۷۰۰ روز دو سال گذشته، عوامل انسان ساخته آلودگی هوا در سکوت و ترک فعل مجریان قانون، هزاران بیمار به مردم تحمیل نموده و تنها در تهران بیش از صد هزار عمر در سال بواسطه استنشاق ذرات آلوده و آلاینده موجود در فضای شهری از بین رفته است، به راستی این حکایت حاکی از وخامت بیش از حد حوزه مدیریت محیط زیست نیست؟ محیط زیستی که متولیان آن به شهادت قوانین حاکم نه فقط سازمانی به این نام که در معنای عام کلمه شامل استاندارد، وزارت نیرو و وزارت نفت (به دلیل تامین سوخت نیروگاه ها از راه سوخت های مایع و نیز کوتاهی در کاهش سهم ۵۹ درصدی منابع متحرک) نیز می شود. اگر قانون نداشتیم، مجلس را هم می افزودیم البته که نظارت هم از شقوق اصلی خدمت در کسوت نمایندگی است و باید فصلی جدا گشود.
توفیق بیش از پیش حضرتعالی را از خداوند منان خواهانم.


منبع:

1401/10/15
20:24:17
0.0 از 5
3061
تگهای خبر: ابلاغ , تصویب , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴