مجلس ایران دات كام
در گزارش مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی:

شفافیت بستری برای پاسخگویی نهادهای سیاسی به شهروندان است

شفافیت بستری برای پاسخگویی نهادهای سیاسی به شهروندان است

مجلس ایران دات کام: مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی پژوهشی تحت عنوان الگوی تحقق و پیاده سازی پارلمان باز مبتنی بر بیانیه شفافیت پارلمانی منتشر نمود.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی پژوهشی تحت عنوان الگوی تحقق و پیاده سازی پارلمان باز مبتنی بر بیانیه شفافیت پارلمانی منتشر نمود.
در این گزارش آمده است که شفافیت، یکی از اصول اساسی دموکراسی و بستری برای پاسخگویی نهادهای سیاسی و حاکمیتی به شهروندان است. باتوجه به اهمیت موضوع شفافیت در نظام قانونگذاری، گزارش پیشرو در نظر دارد تا با بهره بردن از ادبیات علمی و بطور خاص با تکیه بر بیانیه شفافیت پارلمانی، الگوی تحقق و پیاده سازی پارلمان باز را ارائه نماید.
این گزارش ضمن ارائه الگوی پیشنهادی می افزاید که در الگوی پیشنهادی ابتدا زمینه های تحقق پارلمان باز بیان شدند. در ادامه الزامات و اقتضائات پارلمان باز در سه محور الزامات قانونی، الزامات آموزشی و توانمندسازی و الزامات زیرساختی و فناورانه ذکر شد.
محور بعدی الگوی مطرح شده شامل حوزه های اداری و اجرائی پارلمان است که شفافیت بایستی در تمامی این حوزه ها محقق شود. حوزه های شناسایی در چهار بخش ساختار و تشکیلات مجلس، منابع انسانی مجلس (اعم از کارکنان، مدیران و نمایندگان مجلس)، فرایندهای سیاست گذاری و قانونگذاری و رویه های اداری و گردش کار قرار گرفتند.
در انتهای این گزارش نیز دستاوردهای شفافیت و پارلمان باز در ۶ محور شامل ارتقای قانونگذاری، بهبود نظارت و بازخوردگیری، تقویت مشارکت و همکاری، مطالبه گری و درگیرسازی شهروندان، پاسخگویی و مسئولیت پذیری و نوآوری و خلاقیت تشریح شد.
پیشنهاد محوری و اصلی گزارش حاضر این است که در تحقق پارلمان باز حتما بایستی این نکته مدنظر قرار بگیرد که منجر به افزایش مشارکت شهروندی در قانونگذاری و نظارت و همین طور ارتقای سرمایه اجتماعی شود.


منبع:

1401/10/09
13:46:34
0.0 از 5
3352
تگهای خبر: آموزش , طرح , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱