مجلس ایران دات كام
گزارش مجلس ایران دات كام از ابهامات حقوقی صدور احكام مهرآفرینان پس از مصوبه مجلس

اختلاف یک ساله معلمان مهرآفرین در رتبه بندی واریزی ها کسر می شوند؟

اختلاف یک ساله معلمان مهرآفرین در رتبه بندی واریزی ها کسر می شوند؟

به گزارش مجلس ایران دات کام، سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در جدید ترین اظهارنظرش به ابهامات مطرح در مورد اجرای قانون رتبه بندی معلمان مهرآفرین پاسخ داده و گفته است که این وزارت خانه در کوشش برای ایجاد اجماع و رفع اختلاف نظر میان نهادهای نظارتی است تا بتواند این چالش حقوقی را حل کرده و ابهامی که در مورد زمان اعمال احکام مهرآفرینان وجود دارد را با نگاه مثبت حل کند.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، دولت دهم در آذرماه سال ۱۳۹۱ طرحی موسوم به «مهرآفرین» را جهت به کارگیری نیروی انسانی جدید در دستگاه های دولتی به تصویب رساند تا به باعث آن شرایط استخدام ۵۰۰ هزار نفر را فراهم آورد؛ مصوبه ای که در همان زمان هم انتقادات و واکنش های منفی بسیاری را به سبب مغایرت ها با قوانین کشور از جانب مراجع قانونی همچون مجلس و دیوان محاسبات کشور به همراه داشت، اما با اصرار دولت وقت و بعد از انجام اصلاحیه هایی به اجرا درآمد.
معاون حقوقی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری در دولت دهم در مصاحبه ای اعلام نموده بود که با ابلاغ اصلاحیه طرح مهرآفرین، استخدام در تمامی سازمان ها حتی نهاد ریاست جمهوری با برگزاری آزمون انجام خواهد شد.
این روند ادامه داشت تا آنکه در مرداد ماه سال ۱۳۹۲، دولت یازدهم اجرای این مصوبه استخدامی را متوقف کرد؛ این در حالی بود که یک سال بعد و در سال ۱۳۹۳ نوبخت، معاون اجرایی رئیس جمهور دولت یازدهم، ضمن بیان این عبارت که «لغو استخدام ها انصاف نبود»، به تعیین تکلیف پذیرفته شدگان آزمون های استخدامی مصوبات دولت گذشته همچون مهرآفرین اشاره و اظهار داشت: «مطالعات ما نشان داد که هرچند آزمون های استخدامی و مراحل آن در شرایطی انجام شده که هیچ نوع تعهدی نسبت به تأمین مالی آن وجود نداشته است، اما این را هم در نظر گرفتیم که انصاف نیست وقتی عده ای به دولت اعتماد کرده و در این آزمون ها شرکت کرده اند آنرا لغو نماییم. بدین جهت به سبب احترام به این افراد به دستگاهها اعلام کردیم که در صورت تأمین منابع از محل صرفه جویی بودجه خود نسبت به استخدام آنها اقدام نمایند.»

سرانجام طرح مهرآفرین در آموزش وپرورش
اما وضعیت اجرای طرح مهرآفرین در وزارت آموزش وپرورش چگونه بود؟ در دیماه ۱۳۹۳ بود که علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم در نخستین انتقادات خود از رویه استخدام ها در وزارت آموزش وپرورش اظهار داشت: «در سه ساله آخر دولت قبل مجموعا در کشور ۱۴۸ هزار نفر در آموزش وپرورش استخدام شدند که رقم بسیار بالایی است و سازمان مدیریت اعلام نموده است که ظرفیت استخدام در آموزش وپرورش در سه سال قبل پیش خور شده است و امیدواریم که بتوانیم طبق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، نیروی مورد نیاز خویش را جذب نماییم.»
ماجرا از این قرار بود که نیروهای طرح مهرآفرین که نیروهای قراردادی، شرکتی یا نهضتی بودند در سال ۹۱ به صورت پیمانی جذب آموزش وپرورش شدند. بنا بود این افراد ظرف مدت پنج سال تعیین تکلیف شوند، ولی عملا به فراموشی سپرده شدند.
هرچند در سالهای بعد وزارت آموزش وپرورش در دستورالعمل هایی گرفتن کد شناسه استخدامی نیروهای مهرآفرین را منوط به شرکت در یک آزمون کرد اما این آزمون استخدامی برای شماری از نیروهای مهرآفرین هیچگاه برگزار نشد. به عنوان مثال در ۱۸ دیماه سال ۱۳۹۸ معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش در بخشنامه تبدیل وضعیت کارکنان پیمانی به رسمی آزمایشی با بیان این گزاره که «تبدیل وضعیت نیروهای طرح مهرآفرین از پیمانی به رسمی آزمایشی هم اکنون مجوزی ندارد» اصرار کرد که «این امر موکول به شرکت در امتحانات استخدامی عمومی (که توسط سازمان اداری و استخدامی کشور برنامه ریزی می شود) و کسب حد نصاب نمره آزمون بر مبنای دستورالعمل امتحانات در دوره پیمانی است.»
همینطور در آذرماه سال ۱۴۰۰ معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش در «دستورالعمل دریافت شماره مستخدم برای نیروهای فاقد کد مستقیم و شناسه» این نکته را متذکر شده است که «در حال حاضر امکان دریافت شماره مستخدم و شناسه برای نیروهایی که برپایه مجوز طرح مهرآفرین تبدیل وضعیت شده اند وجود ندارد؛ بنابراین درصورتیکه از جانب مراجع ذی صلاح مشکل مطروحه مرتفع شود، اطلاع رسانی لازم به عمل خواهد آمد.»
به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، هرچند همانطور که گفته شد مبحث تبدیل وضعیت معلمان مهرآفرین طی حدود ۱۰ سال قبل مسکوت باقی مانده بود، اما با تصویب قانون نظام رتبه بندی معلمان و عدم شمولیت این گروه از معلمان به سبب عدم برخورداری از کد شناسه استخدامی، به دغدغه مهمی برای دولت سیزدهم و مجلس شورای اسلامی تبدیل شد.
تابحال آمارهای مختلفی از تعداد دقیق مشمولان طرح مهرآفرین در قانون رتبه بندی معلمان بیان شده، اما در این میان، مبحث حائز اهمیت، حق طبیعی این معلمان برای برخورداری از مزایای رتبه بندی بود؛ چونکه این معلمان اکنون به صورت متوسط ۱۱ سال سابقه خدمت پیمانی در آموزش و پروش دارند و حدود ۱۵۰۰ ساعت آموزش ضمن خدمت دیده اند و عدم شمول آنان در طرح رتبه بندی به شکلی تضییع حقوق آنها به شمار می رفت.
در همین راستا، وزیر آموزش وپرورش و مسؤلان مربوط در چندماه گذشته از پیگیری مشکلات حقوقی معلمان مهرآفرین و برگزاری یک آزمون با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی برای حل مشکلاتِ صدور کد شناسه و تبدیل وضعیت آنها خبر دادند.
نوری ۱۴ شهریورماه سال جاری در این زمینه اظهار داشته بود: « مهرآفرینان گروهی بودند که در دولت نهم جذب شدند. این ها قرارداد با شرکت ها داشتند که قراردادشان با شرکت ها به قرارداد با دستگاه تبدیل شد و همه اینها رفتند آزمون دادند و جذب دستگاهها شدند. منتها آموزش وپرورش از مهرآفرین ها در طول این زمان آزمون نگرفته است. قوانین و مقرراتی دارند همچون مصوبه ۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی که به باعث آن هر فردی می خواهد وارد آموزش وپرورش شود، باید آزمونی را از سربگذراند.»
وی افزود: «آزمون ندادنِ مهرآفرینان مانع شمولیت آنها در رتبه بندی شده است و نه شناسه استخدامی شان؛ نظرم اینست که آزمون پایان شهریور اجرا شود. به جز نیروهای خدماتی و اداری آن دسته از مهرآفرینان که مشمول رتبه بندی می شوند حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر هستند که ان شاءالله مشکلشان حل می شود. »
بااین حال مبحث برگزاری آزمون به قطعیت نرسید و در شهریور و مهرماه برگزار نشد. همزمان با طی فرایندهای مربوط به اجرای قانون رتبه بندی معلمان شامل بارگذاری مستندات و تایید آنها از جانب مدیران مدارس جهت ارسال به هیئت های ممیزه، نمایندگان مجلس دست روی دست نگذاشتند و در روز ۸ آبان سال جاری در امتداد بررسی و تصویب مصوبه ترمیم حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری، بندی را اضافه و تصویب کردند که به باعث آن کلیه معلمان طرح مهرآفرین مشمول قانون رتبه بندی معلمان بدون برگزاری آزمون مجدد قرار گرفته و وزارت آموزش وپرورش ملزم به صدور کد شناسه از اول مهر سال ۱۴۰۱ برای آنها شد.
۲۲ آبان ماه با ابلاغ ضوابط ترمیم حقوق کارکنان وزارت آموزش و پرورش، شمولیت معلمان طرح مهرآفرین در قانون رتبه بندی معلمان محرز و اجرایی شد. با اینحال گلایه ها و انتقادات معلمان مهرآفرین به قوت خود باقی مانده و علیرغم آنکه قانون رتبه بندی برای همه معلمان از مهرسال ۱۴۰۰ اجرا و مزایای حاصله یک مرحله در قالب معوقات به آنها پرداخت شده و موارد باقی مانده به تدریج در ادامه مسیر تسویه خواهد شد؛ معلمان مهرآفرین به باعث مصوبه مجلس، یک سال دیرتر و از اول مهرماه سال ۱۴۰۱ دارای کد شناسه شده و رتبه بندی می شوند.


معوقات واریزی برای مهرآفرینان مسترد می شود؟
صادق ستاری فرد، سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت صدور احکام و رتبه بندی معلمان مهرآفرین توضیحاتی عرضه و اظهار داشت: مهرآفرینان بر مبنای مصوبه جدیدی که مجلس شورای اسلامی در قالب بند ۹ قانون ترمیم حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری داشت، از شرکت در آزمون مستثنی شده و از اول مهرماه ۱۴۰۱ مشمول طرح رتبه بندی شدند.
وی اضافه کرد: در رابطه با زمان اجرای قانون، ما از برخی نهادهای قانونی استعلام کردیم و این پاسخ را دادند که صراحت قانونی وجود دارد و صدور احکام برای مهرآفرینان باید از اول مهر ۱۴۰۱ صورت گیرد.
سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش به اقداماتی که قبل از مصوبه مجلس در آبان ماه برای معلمان مهرآفرین انجام شده اشاره نمود و اظهار داشت: پیش از ابلاغ قانون ترمیم حقوق، در تبصره ۴ ماده ۳ اصلاحیه بخشنامه اجرایی قانون نظام رتبه بندی معلمان این عبارت «اجرای رتبه بندی منوط به تکمیل فرایند استخدام مطابق قوانین و مقررات خواهد بود» قید شده بود که توسط هیئت تطبیق مقررات مجلس شورای اسلامی رد شد.
ستاری فرد افزود: در حقیقت هیئت تطبیق، حذف معلمان مهرآفرین از بخشنامه رتبه بندی معلمان را مغایر قانون تشخیص داده بود. معاونت حقوقی ریاست جمهوری رد تبصره مذکور را به مفهوم شمولیت معلمان مهرآفرین دانست و مکاتباتی با وزارت آموزش و پرورش، سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه داشت در خصوص آنکه معلمان مهرآفرین مشمول قانون خواهند بود.
وی با اعلان اینکه در حقیقت اشکالی برای رتبه بندی معلمان مهرآفرین و حتی زمان اعمال آن از مهر ۱۴۰۰ همانند دیگر معلمان وجود نداشت و ما علی الحساب رتبه بندی از سال قبل را برای آنها هم واریز کردیم و آنها را همانند سایر مشمولان درنظر گرفتیم عنوان کرد: این در حالیست که در بعضی استعلام ها اظهار شده قانون موخر مجلس در خصوص شمولیت مهرآفرینان از مهر ۱۴۰۱ را اجرایی نماییم.
سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش اضافه کرد: با اینحال ما در کوشش برای ایجاد اجماع و رفع اختلاف نظر میان نهادهای نظارتی هستیم تا ان شاءالله بتوانیم این چالش حقوقی را حل نماییم و ابهامی که درباب زمان اعمال احکام مهرآفرینان وجود دارد را با نگاه مثبت حل نماییم.
ستاری فرد، در پاسخ به اینکه با این اوصاف و باتوجه به مصوبه آبان ماه مجلس، شما واریزی هایی که برای این گروه از معلمان بابت ماههای پیش از مهر۱۴۰۱ داشتید، مسترد کرده و از احکام شان کسر خواهید کرد؟ اظهار داشت: ما فعلاً در آذرماه هیچ نوع کسر از حقوقی انجام ندادیم تا به یک جمع بندی برسیم و امیدواریم این چالش حقوقی را حل نماییم.
منبع:

1401/10/07
22:43:17
0.0 از 5
3174
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , بودجه , پیگیری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳