مجلس ایران دات كام
قالیباف:

اولویت اول مجلس یازدهم اقتصاد است

اولویت اول مجلس یازدهم اقتصاد است

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس یازدهم اولویت خویش را در درجه اول به اقتصاد و در درجه دوم به مسائل زمین مانده در حوزه فرهنگ و مسائل اجتماعی داده است.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمد باقر قالیباف در نطق قبل از دستور جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی، بیان نمود: در ابتدا ولادت حضرت زینب ( س) را به همه محبان خاندان تبریک می گویم و به صورت خاص این روز را که روز پرستار نامگذاری شده است را به همه پرستاران دلسوز و زحمت کش که در این چند سال برای نجات جان مردم از خود گذشتگی های بسیار داشته اند تبریک عرض می کنم. همینطور شهادت شهید مدرس و روز مجلس را گرامی می دارم. بدون شک شهید مدرس الگوی کاملی از یک نماینده تراز بود که ما نمایندگان مجلس باید تلاش نماییم خودمان را روز به روز به آن الگو نزدیک تر نماییم.
وی در ادامه اظهار نمود: در آستانه روز مجلس وظیفه دارم گزارشی از عملکرد مجلس یازدهم محضر مردم شریف ایران عرض کنم که به سبب کمبود زمان فقط اشاره ای کوتاه به برخی موارد اصلی خواهم داشت. مجلس یازدهم اولویت خویش را در درجه اول به اقتصاد و در درجه دوم به مسائل زمین مانده در حوزه فرهنگ و مسائل اجتماعی داد. بر همین اساس، مجلس یازدهم به منظور رفع تحریم، قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را تصویب کرد و برای خنثی سازی تحریم، برنامه اصلی خویش را تصویب بسته «تحول در قوانین اقتصادی» کشور قرار داد که تابحال بخش مهمی از این قوانین را تصویب کرده و بقیه در راه تصویب قرار دارد تا ریل گذاری لازم برای چرخیدنِ چرخِ اقتصاد انجام گیرد و نیازهای قانونیِ دستگاههای اجرایی برای حل مسائل اقتصادی مردم برطرف شود.
رئیس مجلس در ادامه اظهار نمود: در حوزه مسکن، اصلاح قانون مالیات های مستقیم که برای ساماندهی خانه های خالی است زمینه را برای ورود بیشتر از ۲ میلیون مسکن موجود به بازار مسکن فراهم نموده است و قانون جهش تولید مسکن نیازهای قانونی وعده دولت برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن را برطرف کرده است. برای اصلاح ساختار سیستم بانکی به عنوان یکی از ارکان اصلی تحول در قوانین اقتصادی کشور، بعد از ۵۰ سال، قانون ساختار بانک مرکزی تصویب گردید که در انتظار تایید شورای نگهبان است. این قانون با تصویب طرح بانکداری جمهوری اسلامی تکمیل می شود که حالا مراحل نهایی خویش را در کمیسیون اقتصادی طی می کند.
وی در ادامه تصریح کرد: اصلاح نظام مالیاتی به نفع کسب و کارهای کوچک، پایه مهم دیگرِ تحول در قوانین اقتصادی کشور است. طرح مالیات بر عایدی سرمایه به عنوان یکی از آرزوهای قدیمی برای مبارزه با سوداگری در بازار سکه و ارز در شرف بررسی در صحن است. همینطور اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده علاوه بر شفافیت در محاسبات و پیشگیری از فرارهای مالیاتی دانه درشت ها.
قالیباف اشاره کرد: پشتیبانی از تولید داخل، در این درآمدِ مهمِ مالیاتی را مورد توجه قرار داده است و در ادامه تلاش خواهیم کرد به زودی معافیت مالیاتی کسب و کارهای کوچک را در شرایط سخت این روزها تصویب نماییم. همینطور در اصلاح قانون مالیات های مستقیم که با افزایش پایه های مالیاتی امکان معافیت کسب و کارهای کوچک و مردم عادی را فراهم می آورد، جزو طرح های در دست اقدام در مجلس یازدهم است. برای رونق و عمق بخشی به بورس و بازار سرمایه قانون افزایش سرمایه شرکتهای پذیرفته شده در بورس یا فرابورس از راه صرف سهام با سلب حق تقدم تصویب گردید که اگر توسط دستگاههای اجرایی مورد توجه قرار گیرد، حتما می تواند نقش موثری در رونق و عمق بخشی به بازار سرمایه را بازی کند.
وی ضمن اشاره به این که کشاورزی بعنوان یکی از پیش ران های مهم اشتغال زایی به خصوص در مناطق محروم کشور مورد توجه نمایندگان است، بیان نمود: طرح تقویت امنیت غذایی و رفع موانع تولیدات کشاورزی که می تواند تحولی در تولید و بازار فروش محصولات کشاورزی ایجاد نماید، منتظر نهایی شدن در مجمع تشخیص مصلحت است و یکی از مطالبه های قدیمی کشاورزان در تعیین قیمت خرید محصولات کشاورزی با وارد کردن نمایندگان کشاورزان، سازوکار قانونی پیدا کرد. حمایت هایی که از کشاورزی با تمدید تسهیلات بانکی در قانون بودجه صورت گرفت، فرصت خوبی برای افزایش سرمایه گذاری در این عرصه را ایجاد کرد.
وی اضافه کرد: بهبود فضای کسب و کار از مهم ترین نیازهای اشتغال زایی است که قانون تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار به عنوان یکی از محورهای مهمِ تحول در قوانین اقتصادی کشور، انقلابی در انتها دادن به امضاهای طلایی و کاغذبازیِ اداری صدور مجوز شمرده می شود. همانطور که رهبر انقلاب هم تاکید داشتند یکی از مهم ترین راهبردهای تحول در اقتصاد توجه ویژه به تولیدهای دانش بنیان است مجلس یازدهم افتخار دارد که از ابتدا به این مهم توجه کرد و پس از کارشناسی های زیاد، قانون جهش تولیدِ دانش بنیان را تصویب و نیازهای قانونیِ پشتیبانی از نخبگان و تولیدهای دانش بنیان را برطرف کرد و در کنار آن با در نظر گرفتن بودجه ۱۱ هزار میلیاردی در قانون بودجه امکان اجرایی کردن این قانون را هم فراهم نمود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که بدون شک یکی از الزامات تحول در اقتصاد، یکپارچه کردن داده ها و اطلاعات دستگاههای مختلف و هوشمند سازی در استفاده از آنها است، خاطرنشان کرد: بنا بر این در بسته تحول در قوانین اقتصادی قانون مدیریت داده ها و اطلاعات ملی تصویب گردید که نه تنها اجرای آن اشراف دستگاههای اجرایی را برای تصمیم و اقدام درست کامل می کند، بلکه نقشی کلیدی، در حذف کاغذبازی دارد.
وی در ادامه اشاره کرد: از دیگر الزامات تحول در اقتصاد، مقابله ساختاری با فساد و رانت است که موثرترین آن شفافیت موضوعات رانت خیز است بنا بر این مجلس یازدهم، شفافیت قوای سه گانه و دیگر دستگاههای اجرایی را تصویب کرد که در آن علاوه بر شفافیت آرا و مذاکرات، اطلاعاتِ تمام معاملاتِ بزرگ و متوسط، اطلاعاتِ انتصابات و نحوه بکارگیری نیروها، دارایی ها و فرصت های سرمایه گذاری شفاف می شود و سبب بازدارندگیِ ساختاری از فساد و رانت می شود. البته این قانون توسط شورای نگهبان تایید شده اما در انتظار تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
قالیباف خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مواردی که مانع سرمایه گذاری جهت استفاده از استعدادها و خلاقیت های نخبگان می شود پشتیبانی از مخترعین و سرمایه گذاران در حوزه صنعت می باشد که مجلس با تصویب قانون مالکیت صنعتی گام بزرگی را برای این امر برداشت. صنعت خودرو هم یکی از صنایع مادر شمرده می شود که متاسفانه در طول این سالها تبدیل به یکی از مصادیق ناکارآمدی شده است. مجلس یازدهم توانست مجوز واردات خودرو را با تصویب قانون ساماندهی صنعت خودرو صادر کند و ریل گذاری لازم برای پشتیبانی از تولید کننده و مصرف کننده خودرو را انجام دهد.
رییس مجلس اظهار داشت: البته باید تصریح کرد، علیرغم این که مجلس با تصویب احکام اجبار آور برای تدوین قانون بودجه گام ابتدایی را برای اصلاح ساختار بودجه برداشت اما متاسفانه در عمل، این اتفاق مهم آنگونه که باید به نتیجه دلخواه نرسیده است و امیدواریم مجلس و دولت، در بودجه سال آینده ناترازی آنرا به حداقل رسانده و این مهم را رقم بزنند.
وی افزود: مجلس یازدهم در کنار تحول در قوانین اقتصادی به برخی موضوعات زمین مانده در حوزه های فرهنگی و اجتماعی هم اهتمام ویژه داشت. تصویب قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت خواسته مهمی بود که علیرغم تاکیدات رهبرانقلاب سال ها زمین مانده بود که بر مبنای آن پشتیبانی از خانواده و فرزندآوری مورد توجه قانونی قرار گرفت.
قالیباف خاطرنشان کرد: همینطور در پاسخ به خواسته قدیمی و به حق معلمان عزیزمان پس از گذشت حدود ۱۲ سال، قانون رتبه بندی معلمان مورد تصویب قرار گرفت.
رییس مجلس اشاره کرد: از دیگر نگاههای جدی مجلس یازدهم توجه عملی به مطالبات و اعتراضات مردم است. علاوه بر مطالبه رتبه بندی معلمان و آموزگارانِ طرحِ مهرآفرین، توجه به اعتراضات بازنشستگان، کارگران ساختمانی و دانش آموزان کنکوری از مصادیق مهم دراین زمینه است. در پاسخ به این اعتراضات، قانون بازنشستگانِ تأمین اجتماعی تصویب و قانون در ارتباط با بیمه ی کارگران ساختمانی اصلاح گردید و پیگیری مطالبه دانش آموزان کنکوری بدلیل اختلاف نظر با شورایعالی انقلاب فرهنگی همچنان ادامه دارد. مجلس یازدهم به صورت عملی نشان داد که به اعتراضاتِ به حقی که هنجارشکنانه نباشد، پاسخی عملی می دهد.
قالیباف با اعلان اینکه مجلس یازدهم در حوزه نظارتی هم تلاش کرده است استفاده از ابزارهای نظارتی را کارآمدتر کند و با راه اندازی نظارت های میدانی و همینطور سه شنبه های نظارتی مسیر جدیدی را برای نظارت مجلس بر دستگاههای اجرایی بوجود آورده است، اظهار داشت: مجلس نظارت دلسوزانه را کمک به دولت برای توجه بیشتر مدیران ارشد به مسائل مغفول مانده مردم می داند که با همکاری مسؤلان دولتی اتفاقات خوبی رقم خورده است مانند فعال شدن درگاه واحد الکترونیکی و اجرایی شدن قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، همینطور اختصاص ۱۸ هزار میلیارد تومان بودجه اشتغال زایی به استان ها و تخصیص اعتبارات بخش درمان و دیگر مواردی از این دست.
وی اظهار داشت: توجه ویژه مجلس یازدهم به جوانان در افزایشِ بیشتر از ۷ برابریِ حقوق سربازان و تخصیص وام های۲۴۰ و ۳۰۰ میلیونی ازدواج، تبلور یافته است.
رییس مجلس اظهار داشت: مجلس یازدهم در ادامه فعالیتهای خود تلاش بیشتری خواهد کرد، تا قوانینی که سال ها بر زمین مانده است را به تصویب برساند و امید دارد که با تلاش و جدیّتِ دولت محترم در اجرای مناسب این قوانین، تحولی اساسی در زندگی مردم ایجاد شود.
منبع:

1401/09/09
10:40:11
0.0 از 5
3184
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , پیگیری , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان مجلس ایران دات كام