مجلس ایران دات كام
دهقانی:

هدف از واردات، یافتن خودروی مناسب اقتصادی برای مردم است

هدف از واردات، یافتن خودروی مناسب اقتصادی برای مردم است

به گزارش مجلس ایران دات کام، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هدف کلی از واردات خودرو اینست که انتقال تکنولوژی داشته باشیم و با تشکیل قطب های جدید خودروسازی در کشور صنعت خودروسازی ما شکوفا شود، تصریح کرد: این سیاست درستی نیست که به برخی افراد مجوز داده شود که چندین هزار دستگاه خودرو وارد کنند بدون این که فکر پشتیبانی آنرا داشته یا خدمات بعد از فروش عرضه کنند و همینطور انتقال تکنولوژی نداشته باشند.


الله وردی دهقانی در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با انتقاد دبیر انجمن خودروسازان داخلی از آئین نامه واردات خودرو، اظهار داشت: انتقاداتی که در ارتباط با واردات خودرو وجود دارد اینست که اجازه داده شود کسانی خودروهایی را که دلشان می خواهد بیاورند و کار بازرگانی کرده و سود ببرند و این که بر سر تولید داخلی چه می آید و آیا سود بلندمدت، انتقال تکنولوژی و خدمات بعد از فروش هم جهت استفاده کنندگان وجود خواهد داشت یا خیر، مهم نیست.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: تمام جمع بندی ها به این نتیجه رسید که وزارت صنعت، معدن و تجارت یک آئین نامه برای این مورد تنظیم کرد و چندین جلسه هم در مجلس گذاشته شد و در مجمع تشخیص مصلحت هم جلساتی برگزار شد و در نهایت این گونه جمع بندی شد که اولا شرکت هایی بیایند خودروهایی را وارد کنند که تداوم داشته باشد، شامل تحریم ها و این گونه مسائل نشود، همراه با انتقال تکنولوژی باشد وهمچنین سود معقولی داشته باشد و این گونه نباشد که یک نفر خودرویی را وارد کند و چند برابر سود ببرد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: بلکه باید سود معقول ۱۵ تا ۳۰ درصدی ببرد و مازاد بر این هم اگر عایدی داشت به بیت المال و خزانه کشور بدهد و همینطور در جایی مانند بورس این خودرو ها فروخته شود و واردکننده سود معقول خویش را ببرد و متعهد شود تکنولوژی می آورد و متعهد شود خدمات بعد از فروش هم می دهد.
وارد کننده خودرو باید سود معقول ۱۵ تا ۳۰ درصدی ببرد و مازاد بر این هم اگر عایدی داشت به بیت المال و خزانه کشور بدهد
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: این سیاست درستی نیست که به برخی افراد مجوز داده شود که چندین هزار دستگاه خودرو وارد کنند بدون این که فکر پشتیبانی آنرا داشته باشند یا خدمات بعد از فروش عرضه کنند و انتقال تکنولوژی نداشته باشند و از طرفی به تولید کشور هم صدمه بزنند، ازاین رو همه این موارد دیده شده و دارد کار اجرایی می شود.
دهقانی اظهار نمود: با عنایت به این که ما ۴، ۵ سال واردات خودرو نداشتیم «هدف از واردات» یافتن خودروی مناسب اقتصادی برای مردم است و البته هدف از وارد کردن خودرو های لوکس نیست. هر چند که نظر من اینست که باید سلایق شخصی محترم شمرده شود و حتی خودروهایی که در داخل طرفدار دارند و برخی می خواهند استفاده نمایند هم وارد شود و ایرادی ندارد که در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد، چونکه اینها هم بخشی از تقاضای بازار است و اگر این موارد هم تامین گردد فشار از روی بخش های دیگر خودرویی برداشته می شود.
وی همینطور تصریح کرد: در واردات خودرو در عین حال که می خواهیم بازار را تنظیم کرده و تقاضا را جواب بدهیم و تأمین نماییم، صنایع خودروسازی و حمل و نقلمان را نوسازی کرده و بین تولیدکنندگان داخلی رقابت ایجاد نماییم، «هدف کلی» اینست که انتقال تکنولوژی و کمک به تشکیل قطب های جدید خودروسازی در کشور انجام دهیم که همه این اقدامات در کوتاه مدت و بلند مدت منجر به این شود که صنعت خودروسازی ما شکوفا شده و این صنعت را حفظ و بروز نماییم.
نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی در انتها تصریح کرد: «هدف» از این اقدامات اینست تا اولا از نظر اقتصادی برای کشور ارزش افزوده داشته باشد و ثانیا تأمین نیاز بازار داخلی را داشته باشیم.
منبع:

1401/09/02
14:54:20
0.0 از 5
3203
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام