مجلس ایران دات كام

عوامل ناکامی در کنترل آلودگی هوا از دید یک عضو کمیسیون امورداخلی

عوامل ناکامی در کنترل آلودگی هوا از دید یک عضو کمیسیون امورداخلی

به گزارش مجلس ایران دات کام، یک عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس اظهار داشت: عدم توجه به سند آمایش صنعت و بی توجهی به اقدامات پیش بینی شده در قانون برای جلوگیری از تمرکز جمعیت در کلانشهرها دست به دست هم داده تا روز به روز بر آلودگی هوای کلانشهرها افزوده شود و مدیران ناتوان نیز با سوءاستفاده از این وضعیت به سمت کسب درآمد برای دستگاهها حرکت کنند.


حسین محمدصالحی در گفت و گو با ایسنا درباره ی آلودگی هوا، بیان کرد: در شهرهای بسیار آلوده در کنار افزایش تردد خودرو ها، کارخانجات نیز بطور مستمر شکل می گیرند و متاسفانه اصلا آمایش صنعت در کشور ما مفهوم ندارد. سند آمایش و چشم انداز ۲۰ ساله می نویسیم اما در اجرای آن ضعیف هستیم.

نگاه ما به توسعه یک کارخانه نباید فقط اشتغالزایی باشد
ایشان سپس اظهار داشت: زمانی که یک شعبه ای از یک کارخانه توسعه می یابد فقط نگوییم که ۱۰۰ کارگر مشغول به کار شدند بلکه این ۱۰۰ کارگر منزل مسکونی، آب آشامیدنی، فضای سبز و خودرو می خواهند. همه این عوامل آلودگی زیست محیطی را ایجاد خواهدنمود. متاسفانه آنچه که در قانون برای جلوگیری از مهاجرت پیش بینی شده اتفاق نیفتاده و امروز شهرهای بزرگ همچنان برای مهاجر پذیری جاذبه داشته و تراکم جمعیت در این شهرها یک عامل بزرگ برای آلودگی هوا است و متاسفانه نتوانستیم در این عرصه برنامه ریزی انجام دهیم.
نماینده مردم فریدن و فریدونشهر در مجلس، اشاره کرد: از طرف دیگر هر ساله بر تعداد خودرو ها در شهرهای بزرگ افزوده می شود در صورتیکه خیابان ها و هوای شهر ما گنجایش آنها را ندارد. چگونه انتظار داریم با این وضعیت آلودگی هوا تشدید نشود؟
این عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها اظهار داشت: اگر تهران یک شهر آلوده است شهرداری تهران با کدام مجوز طرح ترافیک می فروشد تا تردد خودرو ها شهر را آلوده تر کند؟

شهرداری تهران آلودگی هوا را می فروشد
محمدصالحی اشاره کرد: خودرو وارد طرح ترافیک می شود و فقط یک جریمه می پردازد اما با پرداخت جریمه که آلایندگی آن از بین نمی رود. شهرداری تهران بوسیله فروش طرح آلودگی هوا کسب درآمد می کند که باید جلوی آن گرفته شود.
وی اظهار داشت: اگر یک کاسه خالی به یک مدیر داده شود و آنرا پرکند فرد موثری است اما اگر یک کاسه پر بدهیم به دست مدیر و بگوییم آنرا توزیع کند که هنر نیست. امروز ما از ظرفیت های خوب خود به درستی استفاده نمی نماییم اما از آنچه که مخل آسایش و سلامت مردم در شهرها هستند حداکثر سو استفاده را داریم. متاسفانه مادامی که این رویه مدیریت تغییر نکند مشکلات زیست محیطی همچون مشکل آلودگی هوا مرتفع نمی شود.



1401/08/29
14:40:52
0.0 از 5
3190
تگهای خبر: طرح , قانون , مجلس , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵