مجلس ایران دات كام
یادداشت،

استعفا پیش از استیضاح، تضییع حقوق مردم است

استعفا پیش از استیضاح، تضییع حقوق مردم است

مجلس ایران دات كام: قانون گذاران باید با وضع قانونی كه استعفا را برای وزیر در آستانه استیضاح ممنوع می كند، از تضییع حق مردم جلوگیری نمایند.خبرگزاری مهر، گروه سیاست - پیام محبی: بار دیگرصحبت از یك استیضاح در مجلس عنوان شد، استیضاح وزیر جهاد كشاورزی كه پیش تر نیز در دولت های قبلی استیضاح شده بود. اما این استیضاح به استعفا ختم شد و وزیر مستعفی علت این استعفا را بیماری، خستگی و بسیاری از موارد این چنینی دانست.
اینكه چرا این دفعه جناب وزیر به بهانه بیماری و خستگی استعفا می دهد جای بسی سؤال است. در واقع این مساله درست است كه بسیاری از كسانی كه می خواستند ایشان را استیضاح كنند به خواستهاشان رسیدند، اما در چنین فرآیندهایی، این مردم هستند كه متضرر می شوند. استیضاح جزو فرآیندهایی است كه در قانون جمهوری اسلامی ایران پیش بینی شده و در واقع مجلس هم كه به صورتی منتخب مردم است می تواند از این ابزار برای روشن شدن برخی مسائل در جامعه استفاده نماید. اما هنگامی كه وزیر استیضاح شده و متوجه می شود از رای كافی برای عبور از استیضاح و لابی موثر در مجلس برخوردار نیست و بجای تن دادن به استیضاح، استعفا می دهد، در واقع نقصی را در پروسه گردش آزاد در كشور نمایان می كند.
در نظر نگارنده، مجلس باید برای این مشكل چاره ای بیندیشد، چونكه این استعفا در واقع پاك كردن صورت مسئله است. اگر استیضاح آنقدر جدی بوده كه رای نیاوردن وزیر برای اعضای وزارتخانه، تیم مشاور و یا خود وزیر مسجل بوده، استعفا موجب پاك شدن صورت مساله و فرار وزیر از پاسخگویی می شود. وزیر مستعفی باید نسبت به عملكردش پاسخگو باشد و اگر آقای وزیر واقعا خسته بوده باید پیش از مطرح شدن استیضاح، استعفا می كرد.
مجلس باید برای این مشكل چاره ای پیدا كند، بعنوان مثال می تواند قانونی وضع كند كه اگر روند استیضاح آغاز شد، وزیر مربوطه حق استعفا ندارد و باید تا اختتام رسیدگی به استیضاح و ستاندن رأی اعتماد یا عدم اعتماد در مقام خود باقی بماند. در واقع این به این خاطر است كه حق جامعه تضعیف نشود و وزیر نتواند با استعفا در مقام های دیگری مانند مشاور رئیس جمهور به فعالیت خود ادامه دهد و با تیمی جدید اما فعالیت مشابه در همان وزارتخانه مشغول به فعالیت می شود.
پیشتر نیز مشابه این اتفاق دیده شده، مواردی كه وزیری در آستانه استیضاح، داوطلبانه از مصدر وزارت كنار رفته و عملكرد او نیز به بوته فراموشی سپرده شده است. بدین سبب قانون گذاران باید با وضع قانونی كه استعفا را برای وزیر در آستانه استیضاح ممنوع می كند، از تضییع حق مردم جلوگیری نمایند. در مورد استیضاح وزیر جهاد كشاورزی، به غیر از مردم همه به خواسته خود رسیدند. و كسانی كه در ناآگاهی استعفای وزیر جهاد به سر می برند خودِ مردم هستند. اینجا منظور از همه، كسانی هستند كه روند استیضاح را مسكوت گذاشته اند. حالا وزیر مستعفی همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد، تا كی باردیگر گذرش به مجلس بیافتد و مخاطب استیضاح واقع گردد.


منبع:

1398/09/11
22:54:03
2.5 از 5
10852
تگهای خبر: دولت , طرح , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲