مجلس ایران دات كام
خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۴ آبان

گزارش وزیر بهداشت از علل کمبود دارو

گزارش وزیر بهداشت از علل کمبود دارو

مجلس ایران دات کام: بررسی سوال نمایندگان از وزیر ارتباطات درباره ی علت کاهش شدید سرعت اینترنت/ گزارش وزیر بهداشت از علل کمبود دارو در کشور و... همچون موضوعات خبری امروز (سه شنبه) بیست و چهارم آبان ماه 1401 مجلس است که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف انجام شد و بررسی سوال مجتبی رضاخواه نماینده تهران و احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم و تعدادی دیگر از نمایندگان از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی نحوه مدیریت زنجیره تامین و توزیع دارو و علل کمبودهای اخیر در کشور در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.


در ابتدای این جلسه، محمدباقر قالیباف در نطق قبل از دستور خود از کمیسیون فرهنگی مجلس خواست تا در رفع موانع صنعت نشر و نظام مند کردن پروسه نظارت محتوایی بر کتاب ها تسریع کنند، چونکه وقت فعالان این حوزه را می گیرد.
در ادامه جلسه علنی نوبت بامداد امروز، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گزارش این کمیسیون در مورد بررسی نحوه مدیریت زنجیره تامین و توزیع دارو و علل کمبودهای اخیر در کشور را قرائت کرد و قسمتی از نارسایی در اجرای طرح دارویاری را ناشی از عدم هماهنگی میان دستگاهی دانست و اظهار داشت که باید فرماندهی واحد برای انجام هماهنگی فرابخشی وجود داشته تا از هر ناهماهنگی جلوگیری شود.


بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی هم با حضور در صحن علنی مجلس گزارشی از اجرای طرح دارویاری را ارائه کرد و اظهار داشت: ۴ ماه از شروع طرح دارویاری می گذرد. حالا در مرحله گذار و انتقال از یک وضع موجود به وضعیت انقلابی هستیم که در دوران گذار مشکلاتی داشتیم.
در همین جلسه حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درما با اشاره به نامه به رئیس جمهور درباره ی کمبود دارو اظهار داشت: متاسفانه برای نخستین بار پس از ۴۳ سال بسیاری از داروهای معمولی و پیش پا افتاده با کمبود روبه رو شده است.
روح الامینی: باید از مردم عذرخواهی نماییم که یک شربت ساده سرماخوردگی در دسترس نیست
خاتمی: تدبیر عرضه و تقاضای دارو از کنترل خارج شده است
محمدبیگی: بدون پشتیبانی از شرکت های داروسازی نباید منتظر اعجاز در تولید دارو بود
میرمحمدی: نبود نظارت کامل موجب شکست طرح دارویاری می شود
حسینی: گرانی و کمبود دارو مردم را رنج می دهد
یوسفی: آقای عین اللهی از مردم عذرخواهی کنید
در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی نحوه مدیریت زنجیره تامین و توزیع دارو و علل کمبودهای اخیر در کشور رئیس مجلس خطاب به وزیر بهداشت اظهار داشت: در زمینه کمبود دارو گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و بررسی های انجام شده حاکی از این است که مشکلاتی در هماهنگی بین دستگاهها وجود دارد.

ناطقین مجلس
حسینی: نباید هر اعتراض بحق را اقدام مقابل امنیت ملی تلقی کنیم
نادران: در کلانشهر تهران انتخابات به قمار تبدیل گشته است/ نظام دوپایه در کشور کارآمدی ندارد
نادری: آقای رییس جمهور با عمل به شعارهایتان همچنان سید محرومان بمانید

***


در ادامه جلسه علنی نوبت صبح، مجتبی رضاخواه سوال خود و تعداد دیگری از نمایندگان از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ی علت کاهش شدید سرعت اینترنت در ماه های اخیر و اقدامات انجام شده برای توسعه شبکه ملی اطلاعات را بیان کرد و از وزیر خواست که ظرف ۳ ماه مشکلات کسب وکارهای اینترنتی را رفع کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در صحن علنی مجلس حاضر شده بود در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: بیش از دو میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته اند و تا آخر سال این رقم دو برابر خواهد شد. برای سال آینده نیز هفت میلیون خانوار پیش بینی شده است و برای سال ۱۴۰۳، هشت میلیون خانوار در نظر گرفته شده است. تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون خانوار و کسب وکار تحت پوشش فیبر نوری قرار می گیرد. ما در تلاش هستیم تا مردم طعم سرعت بالای اینترنت را در آینده نزدیک بکشند.
رئیس مجلس در جریان بررسی سوال برخی از نمایندگان از عیسی زارع پور پیرامون اقدامات انجام شده برای توسعه شبکه ملی اطلاعات، اصرار کرد که امروز مردم، مجلس شورای اسلامی و دولت مهم ترین توقع و خواسته شان این است که یک پلتفرم در زمینه رسانه های اجتماعی داشته باشیم که پرسرعت و ارزان و باکیفیت باشد. بحث هزینه اینترنت حائز اهمیت می باشد. امروز در زمینه شبکه داخلی گاهی نرخها سوال برانگیز است. ما باید مزیت هایی را ایجاد نماییم که کسب وکارها تشویق به حضور در پلتفرم های داخلی شود.
قالیباف اضافه کرد: اساسا انتقال کاربران و کسب وکارها از یک پلت فرم خارجی به داخلی با کار دستوری امکان پذیر نیست و باید با انجام تسهیل گری و ایجاد انگیزه بستر این انتقال را فراهم نماییم.
بعد از استماع پاسخ ها و اظهارات عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صحن مجلس، رضاخواه بصورت مشروط از این پاسخ ها قانع شد و اظهار داشت: به شرط آن که آقای وزیر ظرف ۳ ماه مشکلات کسب وکارها را رفع کند و در حقیقت شرایطی را فراهم آورد که ضمن تقویت شبکه ملی اطلاعات امکان فعالیت کسب و کارهای داخلی در رسانه های اجتماعی و پیامرسان های داخلی تسهیل شود، قانع می شوم.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس
مرادیان: از بیانیه مجلس قاطعانه حمایت می کنیم
صباغیان: آقای وزیر ارتباطات اعصاب مردم را خرد می کنید
زاهدی: کمبود دارو مردم را در صف عمل های جراحی گذاشته است
بهرزوی فر: مادامی که تعارض منافع وجود دارد مشکل دارو حل نمی شود
مبلغی: نیاز امروز جامعه وحدت و همدلی است
صفری: این شیوه کار کردن و برخورد با مسائل مشکلی را حل نمی کند
راستینه: موانع از مسیر اجرای قانون پشتیبانی از خانواده برداشته شود
نماینده بابل: قرارگاهی جهت رصد همه اقدامات درحال انجام دشمن شکل بگیرد
اسماعیلی: وزارت کشاورزی برای خرید محصولات کشاورزی تضمین دهد
سلیمی: بورس را از مدیریت عشقی خارج کنید
فلاحی: ریزعلی های زیادی مشعل به دست در راه حرکت قطار دولت هشدار می دهند
رضایی: هم معترض و هم مخاطب اعتراض باید بصیر باشند
بدری: بستری برای بیان اعتراضات مسالمت آمیز مردم فراهم شود
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس: وزارت جهاد کشاورزی مجدداً مرتکب اشتباه شد
نماینده رودبار: در کشور اتفاقی نیفتاده که قیمت ارز هر روز افزایش می یابد

***
در جریان جلسه علنی، علی نیکزاد نایب رییس مجلس خطاب به نمایندگان با تأکید بر این که هرگونه اقدام مقابل نظام اسلامی از جانب شیعه و سنی پذیرفتنی نیست، اظهار داشت: انتظار می رود نمایندگان در صحبت های خود در راه تبعیت از دستورات رهبری و ایجاد وحدت در کشور گام بردارند.
بعد از بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، نمایندگان در نهایت با انجام این تحقیق و تفحص مخالفت کردند.
محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس هم سوال برخی از نمایندگان از وزیر اطلاعات پیرامون علت ضعف رصد اطلاعاتی حوادث را اعلام وصول کرد و سیدمحسن دهنوی هم تذکرات کتبی نوبت صبح و عصر نمایندگان خطاب به مسئولان اجرائی کشور را قرائت کرد.
منبع:

1401/08/25
08:51:08
0.0 از 5
3443
تگهای خبر: آموزش , انتخابات , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳