مجلس ایران دات كام
لاریجانی:

شورای هماهنگی سران قوا موقتی است

شورای هماهنگی سران قوا موقتی است

مجلس ایران دات كام: رئیس مجلس شورای اسلامی اصرار كرد كه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا امری موقتی است وهرگز نمی خواهد جایگزین مجلس شود.


به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از ایسنا، علی لاریجانی در نشست خبری بامداد امروز یكشنبه خود و در پاسخ به سوال خبرگزاری ایسنا درباره جایگاه مجلس بعد از ۱۲ سال ریاست وی در راس این قوه اظهار داشت: این كه یك نهادی كه امام فرمودند در راس امور است به این معنا نیست كه در همه امور دخالت كند و تصمیم بگیرد. بالاترین مقام كشور رهبری است ایشان هم در همه امور دخالت نمی كنند بلكه جهت را مشخص می كنند جایگاه مجلس هم ریل گذاری است.
وی اضافه كرد: ممكنست نگاهی به شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا وجود داشته باشد كه این شورا امری موقتی است و رهبری خواستند برای شرایط فعلی سازوكاری در نظر گرفته شود درآنجا ما مراقبیم كه قانونگذاری نشود. مگر این كه ضرورتی وجود داشته باشد. مثلا بحران ارز باید مهار می شد و سازوكاری در نظر گرفته می شد اما این مساله موقت است و این شورا هیچ گاه نمی خواهد جایگزین مجلس شود و نباید هم بشود.
رئیس مجلس اشاره كرد: نگهبانی از جایگاه مجلس مهمست و جایگاه مجلس نباید تحدید شود.

تنوع افكار در مجلس دهم بیشتر از مجالس قبلی است
لاریجانی همین طور تصریح كرد: برداشت من این است كه مجلس دهم نسبت به سه دوره گذشته ظرفیت خوبی دارد و تنوع افكار در آن بیشتر از مجالس قبلی است، این كمك می نماید كه آرای مردم در مجلس گفته شود. افراد مبرزی هم در مجلس هستند البته این كه نهادهای دیگری هم وجود دارند مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی كه قبلا هم بود. اما شورای عالی فضای مجازی بعدا افزوده شد. در مورد قانونگذاری ما هم معتقدیم در جایی غیر از مجلس نباید صورت گیرد خودشان هم این را می فهمند كه نباید این كار را بكند.
وی افزود: قبلا گاهی قانونگذاری می شد مثلا برای تشویق به ازدواج مصوباتی داشتند كه بعدا جلویش گرفته شده و حالا رعایت می شود. مثلا در شورای عالی فضای مجازی سیاست گذاری در حوزه فضای مجازی اتفاق می افتد و در مجلس هم می شود قانون گذاشت.
رئیس مجلس افزود: یكی از مشكلاتی كه وجود دارد درباره مجمع تشخیص مصلحت نظام است در زمان آقای هاشمی هیات نظارت بر سیاست های كلی تشكیل شد و سازوكاری در نظر گرفته شد كه بیشتر جنبه مشورتی داشت و نظر قطعی را مجمع می داد و تصمیم می گرفت اما در یك سال اخیر این روال تغییر نمود. این مسئله بدون مشكل نیست و باید حل شود. من هم حق می دهم سیاست های كلی هم اصولا ارزیابی اش در یك امتداد زمانی امكان پذیر است و نقطه ای نیست. مثلا اگر ما چابك سازی دولت را مبنا قرار می دهیم این باید در كلیت دولت و در یك امتداد زمانی در نظر گرفته شود. در این زمینه در حل بحث هستیم بخصوص رهبری در سیاست های كلی گفتند مرزها را مشخص كنید بدین سبب به نظرم مجلس دهم هم مثل مجالس قبلی است.
لاریجانی در بخش دیگری از اظهاراتش ضمن تبریك روز مجلس اظهار داشت: شهید مدرس فقیه مجاهدی بود كه خاصیت های منحصر به فردی داشت، سیاستمداری منصف، شجاع و پرهیزكار بود و به قول مرحوم میزرای شیرازی پاكی اجدادش را داشت. قاطبه سیاستمدارن آن زمان هم چنین نگاهی به او داشتند البته مخالفانی هم داشت كه او را تخریب می كردند. ولی اكثرا به این كه او شخصیت مبرز در تاریخ ایران بود اذعان داشتند او یك درخشندگی در تاریخ پارلمان داشت كه نماد مجلس شد.
وی با اشاره به تلاش مرحوم مدرس برای حاكم بودن قانون در كشور افزود: ایشان مجلس را سمبل مشروطه، نماد آزادی و محل اتكای ملت می دانست و می گفت باید مجلس را به منزله تمامی ایران دانست. یكی از دلایلی كه او استیضاح رضاخان را دنبال می كرد توهین به مجلس بود برای اینكه این را توهین به ملت می دانست.

حفظ جایگاه مجلس حفظ آزادی و اراده ملت است
وی با بیان این كه «حفظ جایگاه مجلس حفظ آزادی و اراده ملت است» اظهار داشت: گاهی در فضای كشور با بی تقوایی سیاسی مواجه می شویم كسانی كه مجلس را هتك حرمت می كنند باید بدانند این مخالف مرام مدرس و امام است. مرحوم امام هم در دیدار با نمایندگان دور اول گفتند من بسیاری از مجالس را به یاد دارم اما یكی از امثال شما را در آن مجالس ندیدم به جز زمان مدرس. این بیان امام یك آینده نگری داشت.

تخریب مجلس، تخریب كلیت ملت است
رئیس مجلس با بیان این كه نهاد مجلس به مدلول نمایندگی كل ملت است، اظهار نمود: تخریب مجلس هم تخریب كلیت ملت است كسانی كه قصد فضاسازی مقابل مجلس را دارند دلسوز ملت نیستند. آن هم وقتی ما با دشمنی مواجهیم كه به دنبال تخریب ما است.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در مجلس دهم تصریح كرد: لوایح بودجه در این دوره با دقت تصویب گردید و مسائل مربوط به كشاورزان، روستاییان، بازنشستگان و بنیه دفاعی در آن دیده شد. همین طور دولت یك چیز ناقصی به مجلس داد و مجلس خودش قانون برنامه ششم را تدوین كرد. همین طور تابحال ۱۶۲ قانون در مجلس ابلاغ گردیده كه ۶۳ تای آن طرح و ۹۹ تا لایحه بوده است.

مجلس دهم در حوزه تنقیح و در بعد نظارتی كارهای خوبی كرده است
لاریجانی با اشاره به اقدامات نظارتی مجلس اظهار داشت: تابحال ۱۶۵ سوال در صحن علنی از وزرا عنوان شد، یك مورد سوال از رئیس جمهور، ۶ مورد تحقیق و تفحص و ۶ مورد استیضاح صورت گرفته كه در دو مورد منجر به عدم رای اعتماد شده است علاوه بر این ۱۳ مورد گزارش ماده ۲۳۴ درباره تخلفات دستگاه ها داشتیم كه ۱۲ مورد به قوه قضاییه ارجاع شده و ۳۱ مورد هم گزارش كمیسیون ها به صحن بوده كه مواردی از سیل تا پلاسكو تا حوادث تروریستی اهواز و موسسات اعتباری را شامل می شد. و این جدای از گزارشاتی است كه دیوان محاسبات و تفریغ بودجه به ما دادند.
وی با اشاره برگزاری ۶۴ جلسه غیر علنی مجلس در موضوعات مختلف اشاره كرد: همین طور گزارشات كمیسیون اصل ۹۰، مركز پژوهش ها و اقداماتی از طرف تنقیح قوانین داشتیم پس مجلس دهم هم در حوزه تنقیح و هم در بعد نظارتی كارهای خوبی كرده اما گاهی در فضاهای هیجانات برخی امور دیده نمی گردد.
به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از ایسنا، علی لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباب این كه مجلس شورای اسلامی چه اقداماتی در حوزه هماهنگی امر قانون گذاری با سیاست های كلی نظام قانون گذاری از طرف مقام معظم رهبری انجام داده است، اظهار داشت: یك بخش هایی از این سیاست ها قبلا در ملاقات هایی كه مقام معظم رهبری با نمایندگان داشتند فرموده شد كه حالا در حال انجام می باشد. مسائلی مانند تنقیح قوانین یا مكانیزم نظارتی بیشتر. برخی مباحث هم احتیاج به مشخص كردن حد و مرز دارد.
وی افزود: البته ما بعد از ابلاغ این سیاست ها جلساتی با معاونت حقوقی دولت، قوه قضاییه، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام داشتیم و این مساله را مورد پیگیری و بررسی قرار دادیم. منتظریم كه نتیجه بررسی ها آماده شود تا جلسه بعدی را برگزار نماییم. در آنجا وظایف مشخص شده و كار پیش خواهد رفت.

موضوع اصلاح ساختار بودجه ابتدا باید در دولت صورت گیرد
رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص این كه مجلس چه اقداماتی را در امتداد اصلاح ساختار بودجه كشور انجام خواهد داد؟ قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی در سوژه تصویب بودجه اختیاراتی داده مانند ارائه پیشنهادات با حجم بالا كه سبب مشكلاتی می شود همین طور سوژه دیگری مانند لابی دستگاه ها برای افزایش بودجه در این زمینه مطرح است، با عنایت به این كه آخرین سال مجلس دهم هستیم و می تواند پایه گذاری اصلاح ساختار بودجه را داشته باشد آیا حاضر است در این زمینه كمك نماید و بجای ارائه ی پیشنهادات بخش نظارت را تقویت كند؟ اظهار داشت: اصلاح ساختار بودجه امری است كه به بخش های مختلف كشور مربوط است. سال قبل در همین زمان ها بود كه مقام معظم رهبری فرمودند اصلاح ساختار بودجه را در دستور كار شورای هماهنگی سران قوا قرار دهید.
وی افزود: سوژه اصلاح ساختار بودجه ابتدا باید در دولت صورت گیرد و لایحه باید لایحه ای باشد كه با ساختار بودجه واقعی تطبیق داشته باشد در این خصوص سازمان برنامه و بودجه باید برنامه مدونی داشته باشند اگر حرف در این زمینه سنجیده باشد مجلس شورای اسلامی هم حمایت خواهد كرد، ولی باید حرف را دید، چونكه قانون اساسی در این زمینه مواردی را مشخص كرده است. برای مثال پیشنهادی شد كه بودجه دو ساله عرضه كرده شود اما این مساله با قانون اساسی سازگار نیست. ما اصراری بر گسترش ردیف ها نداریم و این كه اشاره می كنید لابی هایی انجام می شود باید بگویم ممكنست مشكل برخی دستگاه ها با دولت حل نشود و آنها مشكلات خودرا با كمیسیون های مجلس شورای اسلامی در بین می گذارند. این كلمه در لابی لفظی است كه برداشت های مختلف از آن انجام می شود. این موضوعی معمول است كه اگر برخی دستگاه ها مشكل شان حل نشود سوژه را با كمیسیون های مجلس در بین بگذارند.

مجلس با دقت زیادی بر روی سوژه رونق تولید كار كرد
لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این كه مجلس شورای اسلامی در حوزه رونق تولید چه اقداماتی انجام داده و به چه دلیل تحقیق و تفحص هایی كه برای مجلس هزینه بر است به سرانجام نمی رسد؟ اشاره كرد: تحقیق و تفحص در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان در مجلس شورای اسلامی شروع شد و در قوه قضاییه مورد رسیدگی قرار گرفت یا تحقیق و تفحص در مورد سازمان تامین اجتماعی صورت گرفت كه در قوه قضاییه مورد پیگیری است. باید در این خصوص دقت كنیم كه برخی مباحث در این عرصه تخلف و برخی دیگر جرم است اگر جرم باشد از طرف قوه قضاییه پیگیری می شود و اگر تخلف باشد كمیسیون های مجلس آنرا پیگیری می كنند. پرونده های زیادی درباب مسئولین اجرایی قبلی و كنونی در دیوان محاسبات مطرح است و بعضی از تحقیق و تفحص ها در دیوان محاسبات مورد پیگیری قرار می گیرد.
وی در ادامه بیان كرد: مجلس شورای اسلامی با دقت زیادی بر روی سوژه رونق تولید كار كرد و كمیسیونی را برای این مساله مشخص كرد. در این مجلس قانون رفع موانع تولید تصویب گردید كه یكی از قوانین مترقی كشور است. البته بعضی از زوایای آن اجرایی نشده از همان كمیسیون مذكور چندین گزارش به مجلس شورای اسلامی داده شد كه در چه حوزه هایی نقص وجود داشته اما در این عرصه هم در تقنین و هم در نظارت كارهای خوبی انجام شده است.

كمیسیون های تخصصی مجلس پیگیر نظارت بر قیمت كالاها هستند
به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از ایسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره نقش نظارتی مجلس برای مقابله با گران شدن كالاها با اصلاح قیمت بنزین اظهار داشت: سازوكار این كار روشن است، كمیسیون های تخصصی مجلس پیگیر هستند همان روز كه در مجلس بحث شد كمیسیون های اقتصادی و بودجه مامور شدند. جلساتی هم با ستاد تنظیم بازار، سازمان تعزیرات و وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد كه چطور كار كرده و نظارت می كنند. جلسه ای هم در صحن مجلس داشتیم كه نمایندگان نظراتشان را بیان نمودند. باید تلاش شود عرضه و تقاضا به شكلی تنظیم شده كه مشكلات ایجاد نشود به خصوص كه حالا در شرایط تحریم هستیم.
وی افزود: فرمانده سپاه هم پیشنهادی داده بود كه بسیج می تواند در بخش نظارت كمك نماید ما هم سفارش كردیم از وجود این عزیزان استفاده شده و آموزش های لازم را ببینید پس در حال پیگیری سوژه هستیم.
وی با اشاره به قانون مصوب مجلس درباره هدفمندی یارانه اظهار داشت: در سال ۸۸ مجلس قانونی به نام هدفمندی با ۱۶ ماده را تصویب كرد، قانون بسیار دقیقی كه اختیار و گردنگیر را به دولت می داد كه ظرف مدتی یارانه های مربوط به انرژی و یارانه های دیگر حتی آب را از حالت غیر شفاف درآورده و مشخص نماید در نهایت هم از درآمدهای حاصله ۵۰ درصد یارانه به مردم داده شده و مابقی برای بودجه تولید و حمل و نقل خرج شود. مجلس با ریل گذاری این اختیار را به دولت داد البته دولت در گذشته به دقت آنرا اجرایی نكرد تا این كه حدود دو سال پیش این مساله باردیگر در مجلس و دولت بحث شد.

علاوه بر حجم زیاد مصرف انرژی مصرف غیر عادلانه داریم
رئیس مجلس تصریح كرد: مشكل این است كه ما در كشورمان علاوه بر حجم زیاد مصرف انرژی مصرف غیر عادلانه داریم. بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، ایران از لحاظ شاخص مصرف انژری در سال ۲۰۱۹ رتبه اول دنیا را داشته فقط در سال ۲۰۱۵ حدود ۴۷ میلیارد دلار یارانه انرژی داده شده این یعنی از جیب مردم می رود و مشكلاتی همچون محیط زیست ایجاد می كند، مثلا درباره بنزین دهك اول از ۱.۲ یارانه بهره برده و این میزان برای دهك دهم ۲۵ درصد است كه نسبت ۲۸ برابری می باشد. در مجموع بنزین و سی ان جی هم دهك اول ۱.۸ یارانه استفاده می نماید كه برای دهك دهم به ۳۵ درصد می رسد كه نسبت ۲۰ برابری است، مجموع سه دهك اول ۱۷ درصد یارانه انرژی و سه دهك آخر ۱۰۰ درصد یارانه انرژی می گیرند این عدم تعادل به این معنا است كه این پول بنزین و یارانه از كل مردم به یك شكل گرفته می شود.
وی اضافه كرد: از جانب دیگر ۴۵ درصد مردم خودرو ندارند پس یارانه انرژی به آنها تعلق نمی گیرد و یارانه بیشتر به متمول ها با چند اتومبیل داده می شود این مشكل همیشه بوده كه ما تصمیم گرفتیم قانون هدفمندی را به تصویب رسانیم كه به دولت اختیارات لازم را می داد.
وی افزود: در دولت در شورای هماهنگی سران قوا پیشنهادی در مورد اصلاح بنزین عنوان شد، پیشنهادات دیگری هم عنوان شد منتها دولت می گوید كه بنا به مصوبه مجلس اختیار انجام كار را دارد. این مساله قبل از این هم در مجلس مطرح شده بود ما در سال ۹۵ جلسه ای داشتیم و به صورت مفصل درباره یارانه ها صحبت كردیم در مهر ۹۸ هم آقای مصری از جانب هیات رئیسه مامور شد تا جلسه ای با مركز پژوهش ها و سازمان برنامه برگزار كند نتیجه آن جزوه و كتابی شد بدان معنا آن كه حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان یارانه در كشور به صورت غیر عادلانه توزیع می شود باید سالانه سهم هر خانوار از یارانه انرژی حدود ۵۷ میلیون تومان باشد كه این اتفاق رخ نمی دهد سهم بعضی از خانوارها خیلی كم و برخی دیگر بسیار زیاد است. بدین سبب پیشنهاداتی عنوان شد كه قیمت بنزین چطور باشد سناریوها هم به دنبال آن آمد كه مركز پژوهش ها و سازمان برنامه به صورت جداگانه آنرا بیان نمودند. یك پیشنهاد همین بود كه اجرا شد یعنی بنزین سهمیه ای ۱۵۰۰ تومان و غیر سهمیه ای ۳۰۰۰ تومان. پیشنهاد دیگر روی ۲۰۰۰ تومان بود سه ساعت در مجلس بحث شد و مركز پژوهش ها و سازمان برنامه هم حضور داشتند.
رئیس قوه مقننه به تصمیم سران قوا برای اصلاح قیمت بنزین اشاره و اظهار نمود: آن چه در این شورا عنوان شد دو وجهه مشورتی و تصمیم گیری داشت. پیشنهاداتی درباره نرخ های بنزین بود اما همه در چارچوب مشورت بود چون اصل كار با دولت می باشد آن جا بحث كردند و قیمت عوض شد اما در كل چارچوب كار با دولت بود. اینها مربوط به وجه مشورتی است.
وی افزود: از جانب دیگر از آنجائیكه منابع به وجود آمده از اصلاح قیمت بنزین اندك بود و طبق قانون دولت باید ۵۰ درصد آنرا در چارچوب یارانه به مردم می داد در این نشست تصمیم گیری شد كه با عنایت به شرایط تحریمی ۱۰۰ درصد درآمد به مردم داده شود موضوعی كه در نهایت هم به تایید رهبری رسید. قانون تغییر می كرد كه با آن همه پول در چارچوب یارانه به مردم داده شد این مكانیزم جایگزینی بود ولی در نهایت پیش از آن مجلس با تصویب قانون هدفمندی اختیار را به دولت داده بود.

انسان در راه كارهای سیاسی پیشرفت می كند
خبرنگاری از لاریجانی پرسید كه با عنایت به انصراف شما از كاندیداتوری در انتخابات مجلس آینده فكر می كنید كه لاریجانی امروز با لاریجانی زمان ریاست صدا و سیما از حیث عملكرد چه تفاوتی كرده است؟ وی در پاسخ به این پرسش اظهار نمود: این سوال بیشتر رمانتیك است كه ما به آن وارد نیستم به هر حال انسان در راه كارهای سیاسی پیشرفت می كند. من هم ۱۲ سال در خدمت نمایندگان بودم و از نظرات آنها استفاده كردم در سطوحی مشكلات كشور دیده شد پس اگر طبق نظر ملاصدرا بیندیشیم انسان ها تغییر می كنند و چیز عجیبی نیست.
رئیس مجلس باردیگر در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سهمیه بندی بنزین اظهار داشت: این مسئله برای امروز و روز گذشته نیست از سال ۸۸ در مجلس و دولت مطرح بود بحث آن است كه آیا یارانه پنهان به اقتصاد كشور لطمه می زد و این كه آیا این یارانه به صورت عادلانه توزیع می شود. همان زمان عده زیادی از اقتصاددانان برجسته كشور در طیف های مختلف اتفاق نظر داشتند كه این مسیر موجب اتلاف منابع می شود و باید این روند اصلاح گردد. مجلس هم قانون هدفمندی را تصویب كرد كه باید دولت مطابق آن حمل و نقل عمومی را ارتقا داده و وضعیت مترو و راه آهن را بهبود ببخشد. نه این كه فقط یك وجه را اجرا نماید.

همواره اراده سیاسی برای حل سوژه بین ایران و آمریكا وجود داشته است
لاریجانی در پاسخ به سوالی در خصوص این كه آیا چاره ای برای حل مناسبات میان ایران و آمریكا است و این كه ایران خواستار رفع تمام تحریم ها است؟ اظهار داشت: همواره اراده سیاسی برای حل سوژه وجود داشته و بن بست نیست افرادی هستند كه گفت و گوهایی می كنند، اما باید بحث فشار حداكثری را اصلاح كنند برخی كشورها هم تلاش هایی می كند در اصل باید آنها بفهمند كه این روش ها در گذشته جواب نداده زمانی می گفتند ایران حتی نباید یك سانتریفیوژ داشته باشد اما موفق نشدند بعد اوباما نامه نوشت كه غنی سازی در ایران را قبول دارد و حالا مذاكره صورت گیرد اگر همینقدر مسئولان آمریكایی عقل داشتند و از تجربه گذشته استفاده كنند مسئله حل می شود.

نگرانی درباره عراق نداریم
وی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی از اتفاقات عراق اظهار داشت: من فكر می كنم با حضور آیت الله سیستانی نگرانی برای عراق وجود ندارد، ایشان بر روی ابعاد سوژه وافق هستند آن زمان كه آمریكا داعش را تحریك می كرد نگران بودیم الان فكر می نماییم ایشان با تدبیر امور را به سمت حل آن می برند اگر كمك بخواهند ما در خدمتشان هستیم.
رئیس مجلس درباره این كه آیا تحولات عراق در داخل ایران تاثیر گذار خواهد بود؟ اظهار داشت: چه تاثیری باید بگذارد. اگر شما موضوعی مدنظرتان است بگویید، ما نمی دانیم. به هر حال ما نگرانی درباره عراق نداریم چون رجال سیاسی و مذهبی پخته ای وجود دارد كه مسائل را می دانند.

۱۲ سال برای حضور در یك عرصه كافی است
رئیس مجلس در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری شبستان در خصوص اینكه آیا در صورت درخواست علما امكان دارد، نظرتان درباره كاندیداتوری در انتخابات مجلس تغییر كند؟، اظهار داشت: حقیقت این است كه در مجلس دهم هم نظر من این بود كه ورود نكنم، حالا ۱۲ سال است كه توفیق نمایندگی مردم قم در مجلس را دارم. آن زمان هم بزرگان و آقایان تماس گرفتند و نظراتی داشتند و به نحوی شد كه من را قانع كنند در دوره دهم هم حضور پیدا كنم. این دفعه هم برخی بزرگان نامه نوشتند یا شفاهی صحبت كردند و تلاش كردند من را قانع كنند اما ۱۲ سال برای حضور در یك عرصه كافی است و این یك تصمیم لحظه ای نیست و من روی آن فكر كردم.
رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس درباب افزایش قیمت بنزین نیز اظهار داشت: من این را توضیح دادم كه این تصمیم دو وجه داشت یكی مشورتی و دیگری تصمیم گیری. به نظرم آنچه رهبری در درس خارج فقه فرمودند حق بود. این مساله در جلسه سران عنوان شد و اینكه در حواشی چیزهایی می گویند بحث دیگری است.

از زمان اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین باخبر بودم
وی با اشاره به اینكه از زمان اجرای این طرح باخبر بوده، تصریح كرد: من روز پنج شنبه با آقای رحمانی حرف زدم. روز سه شنبه هم در جلسه غیرعلنی به نمایندگان گفتم چیزی شبیه طرح آقای مصری در ایام آینده در حال اجراست. ضمن اینكه دولت طبق قانون هدفمندی می توانست این كار را انجام دهد ولی به خاطر شرایط آمد و مشورت كرد اما این پیشنهاد مربوط به دولت بود.
رئیس مجلس افزود: آن قسمتی كه سران تصمیم گرفتند این بود كه همه منابع را به مردم بدهند اما در روند اجرا اقناع عمومی لازم بود و الان هم هست. چه كسی باید این كار را بكند؟ طبیعتا باید رسانه ها این كار را انجام دهند. البته شنیدم ستادی كه در وزارت كشور تشكیل شده بود بخش رسانه ای هم داشت. به هر حال اگر نقصی بوده باید برطرف شود.
لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه تجارت نیز اظهار داشت: من فرزند كوچكی در مجلس هستم و بیشتر از نمایندگان از محضر آنها استفاده كردم. احساس هم نمی كنم كه پس از من خلأیی وجود داشته باشد برای اینكه عرصه خالی نیست. در مورد مخالفان هم با آنها دشمن نیستیم بلكه در یك نظام كار می نماییم. ممكنست نظر سیاسی آنها متفاوت باشد.

برای انتخابات ریاست جمهوری آینده برنامه ای ندارم
وی با اشاره به اینكه برای انتخابات ریاست جمهوری آینده برنامه ای ندارد، اظهار داشت: البته هر وظیفه ای به دوشمان باشد انجام می دهیم همانطور كه در ۴۰ سال قبل برمبنای عقیده مان كار كرده ایم.

راه گفت و گو و دیپلماسی باز است اما نباید حرف های گستاخانه بزنند
لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا، در مورد برجام و نقش طرف های اروپایی اظهار داشت: از وقتی آمریكایی ها از برجام خارج شدند ما باید از نفع برجام استفاده می كردیم اما این اتفاق نیفتاد. باید برای این معادله چاره ای پیدا می كردیم. برخی كشورهای اروپایی تكاپویی دارند كه نمی دانم به چه نتیجه ای برسند. اما اگر آنها بخواهند از ماشه استفاده كنند ایران هم بعضی از تعهدات خود نسبت به آژانس را مورد تجدید نظر قرار می دهد. اگر عنصر نامطلوبی در صحنه بین المللی مقررات را زیر سوال می برد بقیه باید جلوی او را بگیرند نه جلوی كسی كه به او اجحاف شده است. ما بیشتر از یك سال صبر كردیم. الان من معتقدم راه گفت و گو و دیپلماسی باز است اما نباید حرف های گستاخانه بزنند.
رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره شفافیت هزینه های كاندیدای انتخابات مجلس اظهار داشت: در این زمینه و همین طور درباب استانی شدن انتخابات مصوبه ای داشتیم تا نگاه ملی به این مولفه بیشتر شود این كار هم برای شفافیت مالی بود و هم به جهت اینكه چارچوب هایی برای سیل جمعیتی كه ثبت نام می كنند قرار داده شود. اما شورای نگهبان به مصوبه ما ایراد گرفت. ما كارمان را انجام دادیم.
وی با اشاره به اینكه استانی شدن انتخابات در سه دوره مجلس مطرح بوده، افزود: نظر ما انتخابات استانی بود به نحوی كه افراد با نگاه ملی عمیق تری انتخاب شوند. من یك سال و نیم پیش با آقای جنتی صحبت كردم و گفتم مركز پژوهش ها در این زمینه به نتیجه رسیده، آقای دهقان هم آن زمان در مجلس پیگیر سوژه بود. با آقایان جنتی و كدخدایی هم جلسه گذاشتم و بنا شد در قانون انتخابات تجدید نظر شود و نقش احزاب و گروه ها دیده شود. مسیری هم طی شد و برادران ما در كمیسیون به نتیجه رسیدند، پس از تصویب مجلس، شورای نگهبان به سوژه استانی شدن و سایر موارد ایراد گرفت. ما یكه خوردیم گرچه ممكنست نظر قاطع به یك شورا نبوده ولی به هر حال مجلس كارش را انجام داد. از آنها بپرسید چرا این مصوبه را به این روز انداختند آن هم پس از یك سال و نیم كار در مجلس و بیشتر از یك ماه تصویب در صحن علنی در صورتیكه هماهنگی هایی هم صورت گرفته بود.
وی افزود: دیگر برای این دوره نمی گردد كاری كرد، مگر اینكه سوژه در سطح ملی مطرح شود كه آیا به این نحو خوب است یا اینكه استانی شود.

سازوكار نظام برای رضایت مردم و بهبود اقتصاد آنها است
لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری درباره نقش مردم و رضایتمندی آنها در تصمیم گیری ها اظهار داشت: حتما این مساله اصل است. مثلا فلسفه یارانه غیرعادلانه هم به ضرر مردم است ولی این مساله باید توضیح داده می شد. اساسا سازوكار نظام برای رضایت مردم و بهبود اقتصاد آنها است ولی بعضی وقت ها امور آن گونه كه در نظر گرفته می شود منعكس نمی گردد. رسانه ها باید این مساله را توضیح دهند.
به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از ایسنا، علی لاریجانی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینكه با عنایت به نزدیك شدن به انتخابات بحث رد صلاحیت ها و تأیید صلاحیت ها مورد توجه قرار می گیرد، آیا تاكنون درباب صلاحیت فردی رایزنی كرده اید و آیا این رایزنی به نفع جریان خاصی صورت گرفته است؟ اظهار داشت: رایزنی هایی انجام شده است. من بعنوان رئیس مجلس شورای اسلامی در این مدت درباب بعضی از آقایان و خانم هایی كه معتقد بودند توجه كافی در بررسی صلاحیت آنها انجام نشده پیگیری هایی را انجام دادم تا اهتمام كنم حقی ضایع نشود. برخی موثر واقع شد و برخی هم نشد. درجایی كه احساس كنم حقی ضایع شود اقدام می كنم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینكه آیا مقرر است شما بعنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شوید یا خیر؟ اظهار داشت: مجمع تشخیص مصلحت نظام رئیس دارد.
رئیس مجلس در پاسخ به این پرسش كه با عنایت به اینكه نمایندگان پارلمان نمایندگان مردم هستند، بتازگی پارلمان اروپا حملاتی را نسبت به جمهوری اسلامی ایران داشته است با این وجود كه نمایندگان پارلمان نمایندگان مردم هستند این حملات به مدلول این است كه اروپا این انتقادات را وارد می داند، اظهار داشت: پارلمان اروپا همیشه در معرض این مباحث بوده است. پارلمان اروپا با ما اختلاف نظرهایی دارند. آنها در بعضی از زمینه ها رفتار منصفانه ندارند. به هر حال ما اختلاف نظر داریم. آنها نسبت به عملكرد ما نقد دارند و ما هم نسبت به عملكرد آنها نقد داریم، ولی راه بسته نیست.

اصلاح قیمت بنزین تصمیم مجلس نبود
لاریجانی در پاسخ به این پرسش كه آیا در سوژه اصلاح قیمت بنزین از نمایندگان مشورت گرفته شده بود یا خیر؟، اظهار داشت: بحث یارانه ها در جلسات مختلف مجلس مطرح شده بود، هم دو سال پیش و هم مهرماه كه هم سازمان برنامه و بودجه و هم مركز پژوهش ها گزارشی را در این زمینه داده بودند. همین طور سازوكاری را در هیأت رئیسه در این خصوص مورد بررسی قرار داده بودیم. ولی اینكه این تصمیم از طرف مجلس بود یا خیر، نه این گونه نبوده چون كه مجلس تصمیم خودرا گرفته بود. ممكنست این اختلاف نظرها در مورد زمان و روش مناسب مطرح باشد.

از تمام ظرفیت های قانون اساسی استفاده نشده است
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینكه به چه میزان لزوم اصلاحات ساختاری شامل حوزه اجتماعی، اقتصادی و بانكداری مورد تاكید است، بتازگی كه اعتراضاتی را شاهد بودیم آیا با این شرایط دولت می تواند اصلاحات را ادامه دهد و اصلاح ساختاری در حوزه سیاسی امری لازم است؟ اظهار داشت: بعضی از اصلاحات ساختاری از این جنس كه انجام شد، نیست. برخی اصلاحات باید در دولت و نهادهای حكومتی صورت پذیرد. بعضی از این اصلاحات به منزله استفاده بهتر از امكانات موجود است. به مردم ربطی ندارد و سوژه برای بهره مندی بیشتر مردم است. برای مثال اگر صندوق بازنشستگی گرفتار مشكل است تدبیر باید در حكومت صورت گیرد و ربطی به مردم ندارد و مردم باید بهره مند شوند. برخی اصلاحات از این جنس نیست كه مشكلاتی را ایجاد كند.
وی اضافه كرد: در حوزه اقتصادی این اصلاحات لازم است. شاید در بعضی موارد در شرایط فعلی تحریمی امكان این اصلاح نباشد ولی در بعضی موارد دیگر امكان پذیر است، اما در حوزه سیاسی برای مثال اگر سوال درباره تغییر قانون اساسی باشد من فكر می كنم از تمام ظرفیت های قانون اساسی استفاده نشده اما در شرایطی آرام و منطقی می توان این مساله را مورد توجه قرار داد چونكه این امكان در خود قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از ایسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره تبعات قطع شدن اینترنت اظهار داشت: این بحث موقتی بود كه شورای امنیت كشور تصمیم گرفت البته ملاحظه كرده بودند كه تعداد زیادی از كسب و كارها بوسیله اینترنت انجام می شود و نباید به آنها لطمه وارد شود بنا بر این سوژه را حل كردند بخشی منطقه ای بود و چیز موقتی بود.

شاید راه دیگری برای اصلاح قیمت بنزین دنبال می شد اینقدر تبعات نداشت
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این كه آیا بهتر نبود كه تصمیم گیری برای اصلاح بنزین را در زمان دیگری انجام می دادند؟ اظهار داشت: قاعدتا امكان راه های دیگر وجود داشت، فقط یك راه نبود اما مجموعه دولت مسئول كار بود شاید راه دیگری را دنبال می كردند اینقدر تبعات نداشت.
لاریجانی اضافه كرد: بطور كلی بنده در جریان نیستم چون شورای امنیت مسئول بود، فكر می كنم حالا فرصتی است تا در این زمینه بازبینی شود كه در چه مواردی در اجرا نقص داشتیم و نقایص باید جبران شود اصل فكر یك چیز است و نحوه اجرا چیز دیگری است.
رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره ضرورت به رسمیت شناختن اعتراضات و تبدیل شدن آن به اقدام عملی و نحوه پاسخ به اعتراضات اظهار داشت: ما در مجلس شورای اسلامی مدلی درباره حق اعتراض داریم معمولا صنوف مختلف اعتراضات شان را جلوی مجلس بیان می كنند از مجلس هم معمولا یك نفر از اعضای هیات رییسه یا مسئولانی از كمیسیون ها در جمع افراد معترض حاضر می شوند چند نفر به نمایندگی داخل مجلس شورای اسلامی آمده و با آنها مذاكره شده و موارد پیگیری می شود. این فرمول درباره كار پارلمان است كه باید صدای مردم شنیده شود و حدودا بیشتر صنوف هم جلوی مجلس می آیند و مشكلات شان را مطرح می كنند.

طبق قانون اساسی حق اعتراض محترم شمرده شده است
وی افزود: در كشورمان هم طبق قانون اساسی حق اعتراض محترم شمرده شده، مشكل آنجاست كه اعتراض تبدیل به یك نوع رفتار خشونت آمیز می شود از سلاح گرم و سلاح سرد استفاده می نمایند و حتی گفته شده از تیربار هم استفاده كردند پس در مجموع می توان اظهار داشت كه در این موارد دو سنخ وجود دارند یك سنخ آن است كه باید حرف معترضان شنیده شود ولی سنخ دیگر آن است كه عده ای می خواستند چیز دیگری را دنبال كنند همان نكته رهبری در خصوص جدا شدن صف ها باید رعایت شود.
لاریجانی اضافه كرد: برخی همكاران دنبال طرحی برای بحث اعتراضات هستند فكر نمی كنم مشكلی باشد اگر نواقصی هم باشد آنرا رفع می نماییم.

باید به خواسته های مردم توجه شود
رییس مجلس شورای اسلامی اشاره كرد: درباره مجروح شدن افراد و مصدومین و سرقت و خسارات وارد شده به خانه ها باید بخش های امنیتی كشور كار را دنبال كنند و وظیفه شان هم هست به هر حال راه برای اعتراضات بسته نیست باید به خواسته های مردم توجه گردد و اگر لازم باشد كارهایی را انجام دهند.
وی درانتها درباره بودجه نهادهای فرهنگی و مطبوعات هم اظهار داشت: نقصی كه شما مطرح كردید را درست می دانم به مطبوعات و بخش های فرهنگی باید توجه بیشتری شود امسال هم مطبوعات وضعیت خوبی نداشتند منابعی در اختیار وزارت فرهنگ گذاشته شد كه ظاهرا كفاف نداد این نقص را درست می دانیم كما این كه منابع امسال هم محدود شده و سال آینده هم مشكل داریم باید بر نقش فرهنگ توجه ویژه ای شود.
منبع:

1398/09/10
21:03:08
5.0 از 5
11194
تگهای خبر: ابلاغ , پرونده , پیگیری , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴