مجلس ایران دات كام
یك عضو هیات رئیسه مجلس:

بودجه سال آینده در درآمد مالیاتی و نفتی بزرگنمایی كرده است

بودجه سال آینده در درآمد مالیاتی و نفتی بزرگنمایی كرده است

مجلس ایران دات كام: یك عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت كه در لایحه بودجه سال 1399 درباب درآمدهای مالیاتی و نفتی بزرگنمایی شده است.


علی اصغر یوسف نژاد در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه « لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ یكشنبه هفته آینده ۱۷ آذرماه توسط رئیس جمهور تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود» اظهار داشت: قرار بر این بود كه این بودجه با اصلاحات ساختاری و بدون اتكا به نفت نوشته شود، اما آنطور كه از شواهد پیداست و آمار و ارقام غیررسمی كه ما می شنویم حاكی از این است كه بودجه بدون این دو آیتم تقدیم مجلس می شود و برخی از آمار و ارقام مثل درآمد مالیاتی و درآمد نفتی نیز بزرگنمایی شده است.
وی تصریح كرد: ظاهرا درآمد مالیاتی در بودجه آینده ۱۶۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده كه در مقایسه با سال جاری رشد ۳۰ درصدی نشان میدهد این در حالیست كه ما تحریم و ركود تورمی را داریم و گردش پولی چشمگیری در تولید نداریم بدین سبب بنظر می رسد این رقم غیرواقعی است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: مساله دیگر درآمد گمركی است كه آن هم عدد بزرگی در حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و در مقایسه با درآمد سال جاری كه ۱۶ هزار میلیارد تومان بوده رشد ۱۴۰ درصدی را نشان میدهد كه این عدد هم غیرواقعی است و با عنایت به تحریم ها و امور گمركی كه باید در واردات و صادرات داشته باشیم عجیب بنظر می رسد و تحققش خیلی مشكل است.
او همینطور افزود: در بودجه سال آینده برای نفت هم آمار و ارقامی پیش بینی كرده اند كه تحقق آن با شرایط تحریم و عملكرد سال ۱۳۹۸ سخت به نظر می آید. در شرایطی كه صادرات نفت محدود است قرار بود درآمد نفتی از بودجه حذف شود ولی این اتفاق نیفتاده و ظاهرا قیمت هر بشكه نفت در لایحه نیز ۵۰ دلار دیده شده است و مجموع درآمد نفتی حدود ۱۱۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است كه این بدان معناست كه ما باید ۷۰۰ تا ۸۰۰ بشكه در روز صادرات داشته باشیم كه باید ببینیم كه آیا شدنی است یا خیر.
این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان این كه «با توجه به عملكرد سال جاری و سال قبل دولت برای تعادل هزینه و درآمدها در درآمدها بزرگنمایی كرده»، اظهار نمود: این بزرگنمایی بخصوص در مالیات و نفت اتفاق افتاده است آنچه ما انتظار داشتیم این بود كه دولت هزینه های جاری و عمومی را كم كند و هزینه های غیرضروری را حذف كند زیرازیرا بسیاری از هزینه ها را می توان با صرفه جویی كم كرد خصوصا در منابع عمومی.
نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: دولت مكلف بود از سال اول نسبت به اصلاح ساختار و تنظیم بودجه بر طبق واقعیت و تقدیم لایحه بر اساس واقع بینی اقدام نماید ولی ظاهرا اتفاق خاصی نیفتاده است و بودجه سال جاری هم نشان دهنده واقعیت های موجود نیست. ما همین طور یارانه های آشكار ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی كه ۱۸۶ هزار میلیارد تومان آن نقدی و غیرنقدی است در بودجه داریم ولی یارانه باید هدفمند بر پایه اسناد، مدارك و مستندات و بر طبق یكسری اهداف پرداخت گردد وگرنه به پول پاشی و انتقال از یك بخش به بخش دیگر تبدیل می شود.
یوسف نژاد همین طور اظهار داشت: در بودجه سال آینده دلار دو نرخی دیده شده كه یكی ارز نیمایی برای كالاهای اساسی و دیگری ارز آزاد است. یكی از چالش ها در بودجه همین دلار ۴۲۰۰ تومانی است كه در طول سال ۸۰ هزار میلیارد تومان منابع را مصرف می كند و ۲.۵ برابر آزاد كردن ارز بنزین در ارز نیمایی هزینه می شود در صورتیكه تاثیر زیادی در قیمت ها ندارد.
این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی درانتها با بیان این كه «لوایح بودجه باید بر طبق سیاست های بالادستی و قوانین مادر مثل قوانین توسعه پنج ساله تنظیم شود»، اظهار نمود: باید بعد از تقدیم لایحه بودجه ببینیم واقعیت ها در این لایحه به چه شكل دیده شده و نهایتا مجلس شورای اسلامی تصمیم درستی در این زمینه بگیرد.
منبع:

1398/09/10
14:55:24
5.0 از 5
10833
تگهای خبر: دولت , قیمت , لایحه , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام