مجلس ایران دات كام
نوری قزلجه در جمع خبرنگاران:

حضور در سازمان شانگهای راهکاری جدی برای مقابله با تحریم است

حضور در سازمان شانگهای راهکاری جدی برای مقابله با تحریم است

به گزارش مجلس ایران دات کام، نماینده مردم بستان آباد در مجلس اظهار داشت: حضور در سازمان همکاریهای شانگهای راهکاری جدی برای مقابله با تحریم هایی است که غرب ضد برخی کشورهای عضو این سازمان تحمیل کرده است.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، غلامرضا نوری قزلجه ظهر امروز (سه شنبه ۲۹ شهریور ماه) در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: توفیقی شد که سه روز آخر هفته گذشته را به اتفاق رئیس جمهور و برخی از اعضای دولت به اجلاس سازمان همکاریهای شانگهای برویم که در حاشیه این اجلاس گفتگوهای دوجانبه میان ایران، ازبکستان و سایر کشورهای شرکت کننده صورت گرفت.
وی خاطرنشان کرد: نکته مهم در این سفر استقبال بسیار گرم اعضای سازمان شانگهای از رسمیت یافتن عضویت ایران در این سازمان بود که کاملاً مشهود بود، همینطور سران کشورهای عضو در این سازمان مشخصاً از حضور ایران استقبال کردند.
نماینده مردم بستان آباد در مجلس اظهار داشت: با دنبال کردن رسانه های ازبکستان این طور دریافت می شد که مهم ترین کشور شرکت کننده در این اجلاس ایران بوده است چون که به میزان قابل توجهی به رسمیت یافتن عضویت جمهوری اسلامی در این سازمان پرداخته و حضور ایران را مغتنم شمردند.
نوری قزلجه اظهار داشت: بعد از ۱۷ سال در این اجلاس تقاضای رسمی ایران برای عضویت به نتیجه رسید و با تبادل اسناد مربوطه و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، ایران بعنوان نهمین عضو رسمی این سازمان شناخته شد. این سازمان علاوه بر ۹ عضو رسمی حدود ۱۵ عضو ناظر یا شریک گفتگو دارد که عضویت آنها هم به تدریج رسمیت پیدا خواهد نمود.
وی اظهار داشت: در جریان دیدار دو جانبه میان ایران و ازبکستان موافقت نامه و توافق نامه هایی در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، گردشگری، نفت و کشاورزی توسط وزرای مربوطه مبادله شد. به نظر می آید پس از نهایی شدن این موافقت نامه ها و تصویب آنها در مجلس شورای اسلامی مبادلات ۵۰۰ میلیون دلاری میان دو کشور این توانایی را دارد که تا دو میلیارد دلار افزایش پیدا کند.
نوری قزلجه ضمن اشاره به جدیت طرف ازبکستانی در توسعه روابط و همکاری ها میان دو کشور اظهار داشت: اراده مقامات ازبکستانی بخصوص رئیس جمهور این کشور، برای برقراری و تعمیق روابط میان ایران و ازبکستان کاملاً مشهود بود. استقبال جدی و عرضه زمان بندی های کوتاه از جانب آنان نشان می داد طرف ازبکستانی در زمینه گسترش همکاری ها بخصوص فعالیتهای اقتصادی جدیت قابل توجهی دارد.
نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سازمان همکاریهای شانگهای در حوزه های مختلف همچون اقتصادی، تجاری، فرهنگی، گردشگری و همینطور حوزه امنیت و ثبات در منطقه ایفای نقش دارد و فعالیت می کند.
وی بیان نمود: عضویت در این سازمان می تواند موازنه ای را در روابط میان شرق و غرب برای کشور ما برقرار کند، با عنایت به این که عضویت در شانگهای بیشتر برای ارتباط با شرق است این همکاری می تواند دست ما را در موازنه ارتباطات مان باز کند و منافع ملی کشور را تأمین سازد.
نوری قزلجه اضافه کرد: اگر به شانگهای برای ارتباط به شرق و به برجام برای تنظیم روابط با غرب بنگریم و مدیریت نماییم خیلی از اهداف ما سهل الوصول خواهند بود. با عنایت به آنکه سازمان شانگهای بیشتر از ۴۰ درصد جمعیت جهان را شامل می شود میتوان اقدامات مؤثری در آن انجام داد. همینطور کشورهای درخواست کننده برای عضویت در این سازمان مبین آن است که شانگهای جایگاه ویژه ای در همکاریهای منطقه ای دارد که البته مقصود اول این همکاری ها مسائل اقتصادی خواهد بود.
نماینده مردم بستان آباد در مجلس اظهار داشت: سالهای گذشته با عضویت ایران در این سازمان مخالفت شده بود اما امروز پذیرش رسمیت یافتن عضویت جمهوری اسلامی در سازمان همکاریهای شانگهای این موفقیت را شیرین تر کرده است.
وی خاطرنشان کرد: غربی ها با این عضویت این را کاملاً دریافت می کنند که ایران در ارتباط، تعامل، مبادلات اقتصادی، تأمین مایحتاج و همینطور صادرات و واردات منحصر به غرب نخواهد بود و نگاه تک بعدی نخواهد داشت.
نوری قزلجه تصریح کرد: ایران جایگزین های لازم در ارتباطات خویش را دارد و درصورتیکه بازاری روی خوش به کشورمان نشان ندهد یا منافع ما را تأمین نکند بازار دیگری داریم که جایگزین آن کرده و منافع ملی خویش را تأمین نماییم.
نماینده مردم بستان آباد در مجلس در انتها تصریح کرد: با عنایت به این که برخی کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای مشمول تحریم های غربی هستند یکی از اهداف مشترک آن است که با تعاملات و ارتباطات این تحریم ها خنثی شوند و روابط میان کشورها را تحت تاثیر قرار ندهند ازاین رو حضور در سازمان همکاریهای شانگهای راهکاری جدی برای مقابله با تحریم ها است.

1401/06/29
22:26:23
0.0 از 5
3309
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵