مجلس ایران دات كام
خضریان :

بخشنامه اجرائی خوب، برقراری عدالت آموزشی را تسهیل می کند

بخشنامه اجرائی خوب، برقراری عدالت آموزشی را تسهیل می کند

به گزارش مجلس ایران دات کام، سخنگوی کمیسیون اصل 90 اظهار داشت: آنچه مقرر شده، قطعیت اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای سال 1401 است اما بخشنامه اجرائی مناسب می تواند ما را به برقراری عدالت آموزشی نزدیک تر کند.علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، در ارتباط با مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و تغییرات اساسی در برگزاری کنکور، اظهار داشت: درباره ی این مصوبه و اختلافات حقوقی که میان مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد، جلسات مختلفی برگزار شده است. در جلسه کمیسیون اصل نود این مساله با رییس جمهور نیز درمیان گذاشته شد.
وی اشاره کرد: یک اختلاف حقوقی وجود داشت در خصوص این که اگر این مصوبه پس از پانزدهم تیر ماه ابلاغ شود، برای سال ۱۴۰۲ اجرائی نمی گردد. به همین جهت رییس جمهور این همکاری را به عمل آورد و مصوبه مذکور را ۱۰ روز پس از این تاریخ یعنی ۲۵ تیر ماه ابلاغ نمود تا اگر امکان عدم اجرای آن برای سال ۱۴۰۲ وجود داشته باشد این اتفاق بیفتد و فاصله زمانی تا اجرای آن بیشتر شود.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس عنوان کرد: بدین سبب سازمان سنجش اطلاعیه اول را منتشر کرد، در خصوص این که آزمون کنکور سال ۱۴۰۲ مطابق قوانین سال ۱۴۰۱ انجام خواهد شد.
خضریان اظهار داشت: پس از این موضوع، با بررسی های حقوقی که صورت گرفت، مشاهده شد که قانون صراحت دارد که زمان اعلام تا قبل از شهریور ماه است. باتوجه به آنکه مصوبه نیز قبل از شهریور ابلاغ گردیده بود و از آنجائیکه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز لازم الاجرا است؛ سازمان سنجش اطلاعیه قبلی را تغییر داد و مصوبه مذکور در روند اجرا برای سال ۱۴۰۲ قرار گرفت.
وی با اشاره به این که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه عدالت آموزشی نگرانی هایی به وجود آورده است، اظهار داشت: اجرای این مصوبه از نظر طرز کار، در کمیسیون اصل ۹۰ مورد بررسی قرار گرفت. برخی نگرانی ها درباره ی محتوای این مصوبه وجود دارد و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات در جلسه با مسئولان شورای عالی انقلاب فرهنگی که با حضور رییس جمهور برگزار شد، به این نگرانی ها اشاره کرده اند.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: مقرر شده است کمیته مشترکی میان اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای حل این دل نگرانی ها تشکیل گردد و تا جایی که ممکنست به مواردی که امکان تحقق آنها وجود دارد، رسیدگی صورت بگیرد. برای مثال مواردی همچون سهمیه منطقه ای در بخشنامه اجرائی بیاید و این بخشنامه تا شهریور ماه نهایی و ابلاغ شود.
خضریان تصریح کرد: ابلاغ این بخشنامه از نظر محتوای درسی به دانش آموزان و داوطلبان ارتباطی پیدا نمی نماید.
وی اشاره کرد: آنچه مقرر شده است، قطعیت اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای سال ۱۴۰۱ است اما تدوین بخشنامه مناسب می تواند ما را به برقراری عدالت آموزشی نزدیک تر کند. البته نمایندگان مجلس در کمیسیون آموزش و تحقیقات دل نگرانی های مهمی دارند که تا وقتی که در بخشنامه به آنها پرداخته نشود نمی توان به صراحت گفت این نگرانی ها برطرف شده اند.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اشاره کرد: باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا کمیته مشترک میان مجلس و شورای عالی انقلاب می تواند نگرانی های موجود درباره ی این مصوبه را برطرف کند؛ آن زمان قضاوت نماییم که بخشنامه ابلاغی، بخشنامه موفقی بوده است یا خیر.
خضریان اظهار داشت: یکی از نگرانی ها، موضوع رقابت دانش آموزان شهرهای دور با داوطلبان مراکز استانها و تهرانی بود و این که اجرای این مصوبه به ضرر داوطلبان مناطق دورافتاده است. باتوجه به این مساله قرار شد سهمیه مناطق در مصوبه جدید و بخشنامه اجرائی آن دیده شود.


منبع:

1401/06/25
23:59:05
0.0 از 5
3151
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴