مجلس ایران دات كام
یك عضو كمیسیون صنایع با انتقاد از آیین نامه واردات خودرو بیان كرد

تعیین عوارض شناور برای واردات خودرو یعنی سجده در مقابل پراید

تعیین عوارض شناور برای واردات خودرو یعنی سجده در مقابل پراید

به گزارش مجلس ایران دات کام، یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر بنا باشد با تعیین عوارض شناور برای خودرو های وارداتی، نرخ عوارض را بالا برده و خودروی 300 میلیونی را 700 میلیون به مردم بفروشیم اساسا باید برگردیم و به پراید سجده نماییم.


لطف الله سیاهکلی درگفت وگو با ایسنا درباره ی بخشنامه نوشته شده برای واردات خودرو، بیان کرد: خوشبختانه قانون ساماندهی بازار خودرو در مجلس تصویب گردید و برمبنای ماده ۴ این قانون که درباره ی واردات خودرو تعیین تکلیف شده است، دولت وظیفه داشت برای سازوکار واردات خودرو بخشنامه تنظیم کند. حالا این بخشنامه تنظیم شده است اما برمبنای آنچه که بنده مطالعه کردم این بخشنامه دارای ایراداتی است.

چرا باید جوانان را از سوار شدن بر ماشین خوب محروم کنیم
وی ضمن تشکر از دولت برای تهیه این بخشنامه، با اعلان اینکه ای کاش با مجلس نیز در تهیه بخشنامه مشورت می شد، اظهار داشت: یکی از ایردات بخشنامه واردات خودرو این است که بیشتر بر واردات خودرو های زیر ۱۰ هزار دلار تمرکز دارد. خودرو های زیر ۱۰ هزار دلار باب میل مردم ما نیست. عموم مردم و جوانان کشور ما دوست دارند ماشین خوب داشته باشند. ماشین خوب با ماشین لوکس متفاوت می باشد. هرچند که ممکنست عده ای علاقه داشته باشند که ماشین لوکس سوار شوند برای آنها نیز باید راهکاری در نظر گرفت که عوارض و مالیات آنرا بدهند و بعد هم ماشین لوکس سوار شوند.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: خودرو زیر ۱۰ هزار دلار خودروی خوبی نیست. نظر ما این است که عوارض واردات ۸۰ درصد خودرو ها زیر ۲۵ هزار دلار باشد و عوارض واردات ۲۰ درصد نیز بالای ۲۵ هزار دلار باشد. ولی خودروهایی که زیر ۲۵ هزار دلار ارزش دارند با عوارض گمرکی ۱۰ الی ۲۰ درصد وارد شوند و مابقی نیز با عوارض پلکانی ۲۰۰ درصد یا ۳۰۰ درصد وارد شود. هرکس می خواهد ماشین لوکس سوار شود باید پول آنرا بپردازد. این درآمد نیز صرف افزایش کیفیت خودرو های داخلی شود.
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: یک خودرو باید جان سرنشین هایش را تضمین کند. در دنیا در تصادفات کمترین خسارت به سرنشین های خودرو ها وارد می شود اما در کشور ما اینطور نیست.

باید قدرت انتخاب را به مردم بازگرداند
وی در ادامه اشاره کرد: نمی توانیم به مردم بگوییم حق ندارید خودروی خوب و باکیفیت سوار شوید، مردم اختیار دارند انتخاب کنند و ما باید این قدرت انتخاب را به مردم بدهیم.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس عنوان کرد: ایراد دوم بخشنامه واردات خودرو به عوارض گمرکی خودرو های وارداتی باز می گردد. حالا عوارض گمرکی خودرو های زیر ۲۰ هزار دلار را شناور گذاشته اند، معلوم است که اگر عوارض گمرکی این خودرو های وارداتی بالا باشد ما باید به پراید سجده نماییم. باردیگر باید برویم خدمت پراید و بگوییم ببخشید که ما به شما بی احترامی کردیم، شما خیلی ماشین خوبی هستی. باردیگر برگردیم و از خودرو بی کیفیت استفاده نمائیم. تعیین عوارض شناور برای خودرو های وارداتی این مفهوم را می رساند.
سیاهکلی در آخر اظهار داشت: باید عوارض واردات خودروی زیر ۲۰ هزار دلار بطورمثال ۱۰ درصد یا ۱۵ درصد تعیین شود. نباید عوارض را ۸۰ درصد در نظر گرفت و بعد خودروی ۳۰۰ میلیونی را ۷۰۰ میلیون به مردم فروخت. چرا باید به مردم ظلم نماییم. از نظر بنده این بخشنامه نوشته شده توانایی تنظیم بازار خودرو را ندارد. مجلس مقرر است کار تطبیق انجام دهد. بعد از انجام آن، خرید و واردات خودرو بیش از دو الی سه ماه طول نمی کشد و نهایتاً تا سه ماه آتی خودرو وارد کشور خواهد شد.
منبع:

1401/06/23
10:57:09
0.0 از 5
3399
تگهای خبر: تصویب , دولت , قانون , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵