مجلس ایران دات كام
عضو كمیسیون عمران مجلس:

چراسازمان امورمالیاتی درقانون مالیات برخانه های خالی جولان میدهد

چراسازمان امورمالیاتی درقانون مالیات برخانه های خالی جولان میدهد

به گزارش مجلس ایران دات کام، عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: متولی مالیات های بخش مسکن نباید وزارت اقتصادی و سازمان مالیاتی باشد بلکه مسئول اصلی این امر باید وزارت راه و شهرسازی باشد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، اقبال شاکری در نشست فناوری صنعت ساختمان و مسکن با اشاره به وضع بازار مسکن که در دولت گذشته خیلی از مردم عملاً بی خانمان شدند، اظهار داشت: چرا سازمان استاندارد وارد موضوع صنعتی سازی مسکن شده است مرکز تحقیقات راه و مسکن باید به این مساله ورود کند.
وی افزود: بازار مسکن به مدلول مجموعه عواملی است که بر چرخه مسکن اثرگذار می باشد و اگر کنترل نشود مسکن از حالت سرمایه ای خارج نمی گردد.
عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر این که هیچ سازنده ای تمایل به کیفی سازی و افزایش عمر ساختمن ندارد، اظهار داشت: تا زیرساخت های چنگیز وار مسکن حل نشود به سمت کیفی سازی ساختمان نمی رویم. تا آن زمان که مالیات های بخش مسکن شامل مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه جای خودرا در دولت باز نکند مسکن از حالت سرمایه ای خارج نمی گردد.
وی مخاطبان اصلی ساخت مسکن در نهضت ملی را دهک های پایین عنوان و اظهار داشت: در شورای عالی مسکن رییس جمهور قاطعانه اعلام نموده مسئول بازار مسکن وزارت راه و شهرسازی است نه وزارت صمت یا اقتصاد. چرا در قانون مالیات بر خانه های خالی و عایدی سرمایه سازمان امور مالیاتی جولان می دهد نه وزارت راه و شهرسازی؟ در نشست های تخصصی کمیسیون عمران و اقتصادی مجلس شورای اسلامی جهت بررسی قانون مالیات بر عایدی سرمایه نماینده از وزارت راه و شهرسازی نمی آید حال آنکه پایه اصلی این قانون وزارت راه و شهرسازی است.
عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر با تأکید بر این که اگر واحدهای نهضت ملی مسکن به دست دهک های پایین نرسد یا دلالان ورود می کنند یا فاسدان و رانت خواران اظهار داشت: اگر آورده نهضت ملی بالا باشد یا رقم اقساط سنگین باشد متقاضی واقعی وقتی نمی تواند قسط بدهد مجبور به فروش واحد خود با قیمت پایین به بنگاه های مسکن می شوند.
شاکری افزود: وزیر راه و شهرسازی به شدت بدنبال ارزان سازی مسکن می باشد اما مقاومت سنگینی از جانب بانکداران در جلسات شورای عالی مسکن می شود.
وی اشاره کرد: در سال ۱۴۰۰ یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برای دریافت وام ودیعه مسکن ثبت نام کردند، در هنگام پالایش ۵۰ درصد ریزش کرد و ۷۰۰ هزار نفر به بانک عرضه شدند اما تنها ۲۳۰ هزار نفر توانستند ودیعه مسکن بگیرند. یعنی ۱۳ درصد متقاضیان به این تسهیلات رسیدند.
عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: اگر مقرر است ۴ میلیون مسکن بسازیم باید ۴ میلیون متقاضی واقعی داشته باشیم. در غیر این صورت یا پروژه ها ناتمام می ماند و آثار باستانی تحویل می دهیم یا به دست دلالان می رسد یا این که پای فاسدان و رانت خواران باز شده و رانت ساخت و ساز به آنها می رسد.
شاکری تصریح کرد: وزیر راه و شهرسازی عزم خودرا جزم کرده تا ۴ میلیون مسکن به دست ۴ میلیون متقاضی واقعی برسانند اما باید برای ساخت این پروژه ها شیوه های تامین مالی مختلفی ایجاد کرد، روش پادگان سازی و بلندمرتبه سازی دیگر جواب نمی دهد، باید به مردم زمین و وام بدهیم تا خودشان مسکن بسازند.


منبع:

1401/06/15
23:16:24
0.0 از 5
3177
تگهای خبر: اقتصاد , ثبت نام , دولت , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳