مجلس ایران دات كام
از سوی دیوان محاسبات؛

گزارش تفریغ بودجه چهار ماهه نخست سال

گزارش تفریغ بودجه چهار ماهه نخست سال

به گزارش مجلس ایران دات کام، دیوان محاسبات کشور، گزارش نظارت مستمر بر اجرای بودجه سال ۱۴۰۱ در مقطع زمانی چهار ماهه نخست را منتشر نمود.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، گزارش نظارت مستمر بر اجرای بودجه سال ۱۴۰۱ در مقطع زمانی چهار ماهه نخست منتشر گردید.
بر اساس این گزارش، در ۴ ماهه ابتدای سالجاری، از میان ۶۷ حکمی که مطابق قانون می بایست تا آخر خرداد ماه برای آنها تصویب نامه، دستورالعمل، سازوکار اجرایی، ترتیبات اجرایی و یا شیوه نامه تهیه و تصویب می شد، تنها ۱۷ مورد (۲۵ درصد) اجرایی شده و در ۵۰ مورد دیگر احکام تصویب نشده است. لازم به یادآوری است که عدم ابلاغ بموقع آیین نامه ها، باعث عدم اجرای احکام قانون بودجه، کاهش وصول درآمدها و در نهایت محقق نشدن هدف قانونگذار می شود.
یافته های گزارش تفصیلی برش چهار ماهه تفریغ بودجه سال ۱۴۰۱ نشان داده است حدود ۶۲ درصد از منابع مصوب بازه زمانی این گزارش تحقق یافته است. همینطور طی همین بازه زمانی میزان مصارف حدود ۶۶ درصد مبلغ مصوب بوده است. مقایسه عملکرد وصول منابع عمومی دولت در دو ماهه اول و دوم سالجاری حاکی از روند مطلوب و افزایشی آن بوده است.
درآمدهای مالیاتی در چهار ماهه اول سالجاری حدود ۸۱ درصد مبلغ مصوب این بازه زمانی بوده و مجموع درآمدهای مالیاتی هم تا تیر ماه سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۶۹ درصدی را نشان داده است و از حدود ۹۱ هزار میلیارد تومان، به حدود ۱۵۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.
گزارش تفریغ بودجه چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۱ حاکی می باشد میزان وصول حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی و خالص گاز صادراتی نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش بیشتر از ۴۸۱ درصدی داشته است. به عبارت دیگر، میتوان گفت منابع وصولی حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص گاز صادراتی در چهارماهه نخست سال ۱۴۰۰ حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان بوده که در چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۱ به حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان رسیده است که از افزایش چشم گیر حدود ۵ برابری حکایت دارد.
بر مبنای گزارش دیوان محاسبات، تعداد دستگاههای صورت حساب نداده در چهار ماهه اول سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل با کاهش ۵۱ درصدی همراه بوده و از ۲۱۸ دستگاه به ۱۰۷ دستگاه کاسته شده است که نشان از بهبود وضعیت عرضه صورت حساب های ماهانه دستگاههای اجرایی تحت رسیدگی به دنبال انتشار نتایج گزارش های نظارت مستمر دو ماهه و پیگیری های مستمر خزانه داری کل کشور و دیوان محاسبات دارد.
بخش دیگری از این گزارش نشان داده است که باوجود تکالیف مقرر در تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در خصوص واگذاری ها، هیچ گونه واگذاری طی چهار ماهه منتهی به تیر ماه سالجاری صورت نگرفته است.
در خصوص فروش اموال و دارایی های مازاد دولت هم علیرغم پیشبینی مبلغ ۲۳ هزار میلیارد تومان تحت عنوان «منابع حاصل از فروش اموال و دارایی های منقول و غیرمنقول مازاد دولت» در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و صدور تعداد ۳۶ فقره مصوبه از جانب وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص اجبار به فروش ۸۹ مورد از اموال طی بازه زمانی مبحث این گزارش، صرفا مبلغ ۵۸ میلیارد تومان وصول شده که این مبلغ کمتر از یک درصد مبلغ پیشبینی شده چهار ماهه نخست سالجاری است.


منبع:

1401/06/13
23:18:32
0.0 از 5
2962
تگهای خبر: ابلاغ , اقتصاد , بودجه , پیگیری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام