مجلس ایران دات كام
انتشار گزارش تفریغ بودجه چهارماهه نخست سال ۱۴۰۱

دیوان محاسبات: درآمدهای مالیاتی نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶۹ درصد رشد داشته است

دیوان محاسبات: درآمدهای مالیاتی نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶۹ درصد رشد داشته است

مجلس ایران دات کام: از طرف دیوان محاسبات کشور، گزارش نظارت مستمر بر اجرای بودجه سال 1401 در مقطع زمانی چهار ماهه نخست منتشر گردید.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، در ۴ ماهه ابتدای امسال، از میان ۶۷ حکمی که طبق قانون می بایست تا اختتام خردادماه برای آنها تصویب نامه، دستورالعمل، سازوکار اجرائی، ترتیبات اجرائی و یا شیوه نامه تهیه و تصویب می شد، تنها ۱۷ مورد (۲۵ درصد) اجرائی شده و در ۵۰ مورد دیگر احکام تصویب نشده است. لازم به یادآوری است که عدم ابلاغ بموقع بخشنامه ها، سبب عدم اجرای احکام قانون بودجه، کاهش وصول درآمدها و در نهایت محقق نشدن هدف قانونگذار می شود.
یافته های گزارش تفصیلی برش چهار ماهه تفریغ بودجه سال ۱۴۰۱ نشان میدهد حدود ۶۲ درصد از منابع مصوب بازه زمانی این گزارش تحقق یافته است. همین طور طی همین بازه زمانی میزان مصارف حدود ۶۶ درصد مبلغ مصوب بوده است. مقایسه عملکرد وصول منابع عمومی دولت در دو ماهه اول و دوم سال جاری حاکی از روند مطلوب و افزایشی آن بوده است.
بر طبق این گزارش، درآمدهای مالیاتی در چهار ماهه اول سال جاری حدود ۸۱ درصد مبلغ مصوب این بازه زمانی بوده و مجموع درآمدهای مالیاتی نیز تا تیرماه سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۶۹ درصدی را نشان میدهد و از حدود ۹۱ هزار میلیارد تومان به حدود ۱۵۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.
گزارش تفریغ بودجه چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۱ حاکیست میزان وصول حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی و خالص گاز صادراتی نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش بیش از ۴۸۱ درصدی داشته است. به عبارت دیگر، می توان گفت منابع وصولی حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص گاز صادراتی در چهارماهه نخست سال ۱۴۰۰ حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان بوده که در چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۱ به حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان رسیده است که از افزایش چشم گیر حدود ۵ برابری حکایت دارد.
برمبنای گزارش دیوان محاسبات، تعداد دستگاه های صورتحساب نداده در چهار ماهه اول سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل با کاهش ۵۱ درصدی همراه بوده و از ۲۱۸ دستگاه به ۱۰۷ دستگاه کم شده است که نشان از بهبود وضعیت ارائه صورت حساب های ماهانه دستگاه های اجرائی تحت رسیدگی در پی انتشار نتایج گزارش های نظارت مستمر دو ماهه و پیگیری های مستمر خزانه داری کل کشور و دیوان محاسبات دارد.
بخش دیگری از این گزارش نشان میدهد که باوجود تکالیف مقرر در تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در خصوص واگذاری ها، هیچگونه واگذاری طی چهار ماهه منتهی به تیرماه سال جاری صورت نگرفته است.
درباب فروش اموال و دارایی های مازاد دولت نیز باوجود پیش بینی مبلغ ۲۳ هزار میلیارد تومان تحت عنوان «منابع حاصل از فروش اموال و دارایی های منقول و غیرمنقول مازاد دولت» در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و صدور تعداد ۳۶ فقره مصوبه از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص الزام به فروش ۸۹ مورد از اموال طی بازه زمانی موضوع این گزارش، فقط مبلغ ۵۸ میلیارد تومان وصول شده که این مبلغ کمتر از یک درصد مبلغ پیش بینی شده چهار ماهه نخست سالجاری است.
منبع:

1401/06/12
18:20:20
0.0 از 5
3001
تگهای خبر: ابلاغ , اقتصاد , بودجه , پیگیری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام