مجلس ایران دات كام
رئیس مركز پژوهش های مجلس

بازآرایی مردمی حکمرانی، پیشران تحقق گام دوم انقلاب است

بازآرایی مردمی حکمرانی، پیشران تحقق گام دوم انقلاب است

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه بازآرایی مردمی حکمرانی، پیشران تحقق گام دوم انقلاب است، اظهار داشت: تقلیل حکمرانی مردمی به خصوصی سازی و تخفیف آن به اغراض سیاسی و آلودن آن به تعارض منافع مدیران دولتی، جفا به مردم و انقلاب است.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا،، بابک نگاهداری در افتتاحیه اولین رویداد ملی اقدام (ارتقای قابلیت های دیوان سالاری از راه مردمی سازی) اظهار داشت: 4 رویکرد مجلس یازدهم شامل کارآمدسازی، مردمی سازی، شفاف سازی و هوشمندسازی بوده که اجرای رویداد ملی اقدام، حرکتی در جهت تحقق مردمی سازی است.
وی با بیان اینکه «مشارکت مردم در اداره کشور همچون موارد مورد تاکید امامین انقلاب بوده و هست»، خاطرنشان کرد: از ملزومات رشد و توسعه حکمرانی مردمی است و این بدان معناست که هم حکمرانی به مردم نیاز دارد و هم رشد کشور در گرو این نوع مشارکت است.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه «در قانون اساسی حکمرانی به سه بخش دولتی، خصوصی و مردمی تقسیم شده است»، تصریح کرد: بخش دولتی بعنوان نماینده منافع عمومی، بازار بعنوان نماینده بخش خصوصی و نهادهای مردمی هم به دنبال همبستگی و نفع اجتماعی هستند که نمایندگی آنرا تشکل ها و گروههای مردمی برعهده دارند و نسبت به بخش های دولتی چابکتر و نسبت به بخش خصوصی اجتماعی تر و انسانی تر هدف گذاری می کنند.
وی افزود: در قانون اساسی دولت مکلف شده است که به روابط تعاون محور و جلب مشارکت عامه مردم اهتمام ورزد و بر توسعه نظارت مردمی هم تاکید دارد که در آن رد پای تشکلات مردمی قابل مشاهده است؛ همینطور بر مطالبه گری مردم و جایگاه تعاونی در اقتصاد ایران اشاره دارد که مبین ساز و کار اجتماعی و اقتصادی است؛ ضمن آنکه به مشارکت مردمی از راه همکار با شوراها تاکید دارد ازاین رو قانون اساسی چه در تصمیم گیری، چه مطالبه گری و چه نظارت و چه اجرا، بر لزوم مشارکت جدی مردم تاکید کرده است و دارای مواد مترقی در این حوزه می باشد.
نگاهداری خاطرنشان کرد: برخی اوقات به صورت رسمی ریل گذاری مناسبی برای مشارکت مردمی در حکمرانی صورت نگرفته است یا به درستی پیاده سازی نشده ازاین رو خلاء هایی در این حوزه وجود دارد که می طلبد این مشارکت مردمی را از بخش معلق خارج نماییم، از طرفی باور مردم به اراده حاکمیت برای مشارکت آنها باید ایجاد شود که اگر شکل نگیرد مشارکت مردمی به شکل جدی صورت نگرفته و از این مهم محروم خواهیم شد.
وی ضمن اشاره به تاکید قانون اساسی بر استفاده حداکثری از مشارکت مردمی در حکمرانی، اظهار داشت: ضعف گفتمان و جایگاه مشارکت مردمی در برنامه های آموزشی، غلبه گفتمان بخش خصوصی بر بخش مردمی، ضعف قانون در پشتیبانی از مشارکت کنندگان مردمی و عدم ریل گذاری دقیق برای مشارکت مردم، همچون موانع پیش راه اجرای حکمرانی مردمی است.
نگاهداری اضافه کرد: در این حوزه تنها در بخش اجرا، اقدامات ناقصی انجام دادیم اما در سایر سطوح همچون نظارت، مطالبه گری به شکل جدی به آن پرداخته نشده و تنها به برون سپاری در بخش مشارکت مردمی اکتفا شده است. همینطور از نظر ساختاری هم به تقویت ساختار حکمرانی در بخش مشارکت های مردمی کم توجهی شد و متأسفانه در این بخش سرمایه ها پراکنده هستند که سبب شده است ساختار آن از قدرت لازم برخوردار نباشد کما این که قدرت بخش خصوصی در این حوزه منسجم تر است.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس ضمن اشاره به سه آفت مهم در حوزه مشارکت مردمی برای اداره کشور خاطرنشان کرد: حکمرانی مردمی اغلب به خصوصی سازی تقلیل داده شده و در این حوزه به سایر وجوه، تعاونی ها و تشکلات مردمی کم توجهی کردیم و چون خصوصی سازی جنبه مادی گرایی دارد اغلب مورد علاقه گروههای اجتماعی نبوده است ازاین رو باید تبیین درستی از مفهوم مردمی سازی صورت گیرد. از طرفی ما بسیاری موارد کار را در این عرصه سیاست زا کردیم و تخفیف مشارکت مردمی را به اغراض سخیف سیاسی تبدیل کردیم که سبب شد این مشارکت از مسیر اصلی خارج شده بگونه ای که از آن بهره نبردیم. همینطور مشارکت مردمی را توسط مدیران دولتی آلوده کردیم چون که برخی بستر مشارکت مردمی را برای این بخش باز کردیم سبب تعارض منافع و فساد شد و این آفت ها جفای به مردم و انقلاب بود.
وی بیان نمود: در گام دوم انقلاب، مشارکت مردمی بعنوان ابزار حکمرانی در چارچوب به کارگیری نگاهی تحول زا تعریف شده است که مبحث مهم و تأثیرگذاری است کما این که رهبر معظم انقلاب هم فرموده اند از نشاط جمعیت جوان برای حکمرانی استفاده گردد ازاین رو مرکز پژوهشها به این مطالبه رهبری لبیک گفت و دفتر حکمرانی و مدیریت رویداد اقدام را در دستور کار قرار داد.
نگاهداری خاطرنشان کرد: در این رویداد در سه ماه آینده با مشارکت نخبگان و جوانان به ایده پردازی در مورد نحوه مشارکت مردمی در حکمرانی خواهیم پرداخت بگونه ای که در گام دوم انقلاب در ساختارها و ابزارها، احتیاج به بازآرایی مردمی به صورت حداکثری باشد و نقش آفرینی آنها را بازتعریف نماییم که بطور قطع نقش موثری در رفع چالش های کشور خواهد داشت.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس خاطرنشان کرد: مرکز پژوهشها در دوران جدید فعالیت خود به عدالت در اندیشه ورزی و نوآوری تاکید دارد و با زیست بومی که در این مرکز برای تحقق این امر تشکیل می دهیم، فرصت های برابری برای نخبگان سراسر کشور فعال در شرکتهای دانش بنیان، اندیشکده ها و پژوهشکده ها بوجود آورده تا با کمک آنها، رسانه ها و اهتمام مدیران مرکز شاهد شکل گیری این زیست بوم باشیم.
همینطور در انتها این مراسم از رویداد ملی اقدام (ارتقای قابلیت های دیوان سالاری از راه مردمی سازی) رونمایی گردید.1401/06/10
23:20:59
0.0 از 5
3087
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳